Sabancı Holding, Wef'in Metaverse Platformu Olan “Küresel İş Birliği Köyü”nün Tek Türk Kurucu Ortağı Oldu

PAYLAŞ
Sabancı Holding, Wef'in Metaverse Platformu Olan “Küresel İş Birliği Köyü”nün Tek Türk Kurucu Ortağı Oldu
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

16 -20 Ocak 2023 tarihleri arasında İsviçre ’nin Davos kasabasında tertip edilen Dünya Ekonomik Forumu WEF 2023 Senelik Buluşması, dijital teknolojiler alanında bir ilke ev sahipliği yaptı. Küresel İş Birliği Köyü Evrensel Collaboration Village – GCV ismini taşıyan, dünyanın ilk küresel emel-odaklı metaverse platformu, Dünya Ekonomik Forumu tarafından Accenture ve Microsoft iş birliğiyle yaşama geçirildi. 

Dünya Ticaret Teşkilatı WTO, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı UNDP, MIT, UNICEF gibi kamu, sivil toplum ve yüksekokul dünyası temsilcilerinin yanı gizeme kendi alanlarında dünyanın lider işletmelerinin destek verdiği projenin kurucu ortakları arasında Sabancı Holding de yer aldı. Söz mevzusu projeyle, dijital teknolojiler alanında imza attığı ilklere bir yenisini ilave eden Sabancı Holding, 80 müessesenin yer aldığı Kurucu Ortaklar listesindeki tek Türk firma oldu.

Beynelmilel iş birliğini kuvvetlendirme ve yine harekete geçirme emeli taşıyan projenin, küresel meselelerin teşhisi ve bunlara müteveccih çözüm teklifleri geliştirilmesi için derinlemesine tecrübeler sunarken, cemiyetin ana hissedarları arasında da etkileşimi artırması tasarlanıyor. 

GCV bünyesinde, WEF ’in ana ilkelerini yansıtan ve “4. Sanayi Devrimi”, “Sanayi Mutasyonu”, “Doğa ve İklim”, “Yeni Ekonomi ve Cemiyet”, “Bölgesel ve Küresel İş Birliği” olarak adlandırılan beş değişik merkez bulunuyor. Bu merkezlerin yanı gizeme, değişik hissedarların temsili için proje bünyesinde “İş Dünyası”, “Hükümetler ve Beynelmilel Organizasyonlar”, “Sivil Toplum”, “Bilim” ve “Cümbüş, Spor ve Kültür” başlıkları altında 5 değişik ‘hissedar yerleşkeyi ’ yer alıyor. 

REYİN KURUCU POZİSYONUMUZU KUVVETLENDİRİYORUZ

Mevzuyla alakalı değerlendirmelerde bulunan Sabancı Holding CEO ’su Cenk Alper, sürdürülebilirlik ve dijitali odağa alan bir yaklaşımla, “Dünya ’nın Sabancı ’sı” vizyonunu kuvvetlendirmeye devam ettiklerinin altını çizerken, “Sürdürülebilir hayata katkı sağlamak, lider teşebbüsler ortaya koymak ve Türkiye ile dünya arasında köprü görevi görmek, Sabancı olarak bizim Topluluk Taahhüdümüzün üç ana unsuru. Bu taahhüdümüzün izinde ilerlerken, dünyada her geçen gün ehemmiyet kazanan ‘yeni ekonomi ’yi odağımıza alarak enerji ve iklim teknolojileri, ileri malzeme teknolojileri ve dijital teknolojiler alanlarının her birinde reyin kurucu pozisyonumuzu kuvvetlendiriyoruz. Dünyanın ilk küresel emel-odaklı metaverse platformu olan GCV projesinde, tek Türk Kurucu Ortak olarak yer almak, bizim dijital teknolojilerdeki lider rolümüzün çok ehemmiyetli bir göstergesi” biçiminde konuştu. 

Sabancı Topluluğu ’nun, gelecek 5 senelik yarıyılda yapacağı yatırımların yüzde 75 ’inin yeni ekonomiye parçalayacağını andırdıran Cenk Alper şunları söyledi: “Yeni ekonomi odaklı sihrime stratejimiz, Dünya Ekonomik Forumu ’nun ana prensipleri ve bu kapsamda GCV bünyesinde oluşturulan merkezlerle de son derece geçimli. Bu yönde, Topluluğumuz bünyesinde 2022 senesinde yaygınlaşmaya başlayan metaverse yaratma ve kullandırma yetkinliklerimizi, GCV bünyesindeki ‘4. Sanayi Devrimi ’, ‘Doğa ve İklim ’ ve ‘Yeni Ekonomi ve Cemiyet ’ merkezlerinde yaşama geçireceğiz. Bu merkezlerde sene süresince etkin olarak yer alarak Dünya ’nın Sabancı ’sı vizyonumuzu pekiştireceğiz. İklim teknolojileri ve yenilenebilir enerji öncelikli olmak üzere, Topluluğumuzun yeni ekonomi odaklı yatırım tasarılarını ve odak alanlarını tüm küresel hissedarlarla paylaşacağız.”

BEYNELMİLEL BİRİKİMİMİZİ ÜLKEMİZ İÇİN SEFERBER EDİYORUZ

Sabancı Topluluğu işletmelerinden SabancıDx, Enerjisa ve Kordsa ’nın, 2022 senesinde metaverse alanında lider projeler yaşama geçirdiğini andırdıran Cenk Alper, “Topluluk işletmelerimizin attıkları adımlarla kuvvetlendirdiğimiz Dünya ’nın Sabancı ’sı vizyonumuzun en ehemmiyetli unsurlarından biri de beynelmilel bilgi birikimimizi ülkemizin cemiyetsel kalkınması için seferber etmek. Özellikle yeni teknolojileri ülkemize ve insanımıza kazandırmak. Bu, bizim Topluluk Taahhüdümüzün de bırakılmaz bir parçası. Bu kapsamda, metaverse gibi dijital teknolojilere güzergah veren alanlardaki deneyimimizi genç jenerasyonlara aktarmayı en büyük mesullüklerimizden biri olarak görüyoruz. Geçtiğimiz seneki Sabancı Cumhuriyet Seferberliği faalliklerimiz kapsamında, Türkiye ’nin değişik bölgelerindeki lise talebelerine metaverse eğitimleri verdik. Tüm Topluluk firmalarımız ve Sabancı Gönüllülerimizle beraber, eş aktifliklerle, gençlerimizi teknolojiye, bilime, inovasyona manipülasyona devam edeceğiz” dedi.

 

Kaynak: adamnedio.com