Sahte yardımseverlik ve bağış girişimlerine karşı dikkatli olun

PAYLAŞ
Sahte yardımseverlik ve bağış girişimlerine karşı dikkatli olun
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki zelzele büyük yeise ve tahribe neden oldu. Toplam 10 şehirde  tesirini gösteren zelzele, binlerce can kaybına, yaralanmalara neden olurken yaşananların ardından tüm Türkiye bölgeye destek eriştirmek için seferber oldu.

Kriz zamanlarında, iyi maksatlı olan insanlar içlerindeki hayırseverliği ortaya çıkarmak, güç gidişattakilere bir an evvel destek olmak istiyor. Ne yazık ki bu yarıyılların en makûs dolandırıcıların ve dolandırıcılık usullerinin de ortaya çıkması için bir fırsat  olduğu göz önüne alınmalı.

Siber güvenlik firmayı ESET, bu duyarlı yarıyılda, destek gerekçesiyle sahte hesap ve uygulamalar üzerinden para ve destek arzında bulunanlara müteveccih dikkatli olunması çağrısı yaptı. Yaşanan negatifliklere kaygılanıyor ve bağış yaparak sahadaki beşeri çalışmaları desteklemenin bir yolunu arıyorsanız resmi müessese ve öğrenilen organizasyonların manipülasyonlarını dikkate alın. 

Kitle fonlaması, hibe veya bağış dolandırıcılıkları, kurbanları aldatmaya müteveccih bir siber kabahat cinsidir. Bu cins dolandırıcılıklarda, sahtekârlar sahte bağış organizasyonları tertip ederek veya reel organizasyonların kimliğine bürünerek şahısların empati duygusunu ve güç gidişattakilere destek etme isteğini suiistimal eder. Dolandırıcılar natürel afetler, kazalar veya insanları bağış yapmaya ikna edebilecek felaketleri nakde çevirmeye çalışır.

Siber kabahatliler, aklıselimli insanlardan para koparmak için Facebook ’ta bir sayfa veya grup oluşturur. Duyarlı içerikli bir hayli resim ve videolar paylaşarak bağış yapmaya ikna etmeye çalışırlar. E-postanıza gelebilecek duygusal destek ricalarına karşı tetikte olun. Hesap çalınmalarının sıkça yaşandığı bir yarıyılda, dijital bilgileri doğrulamak güç olabilir. Sosyal medya siteleri destek emelli teşebbüsleri duyurma mevzusunda genelde ehemmiyetli bir rol oynasa da, aynı zamanda dolandırıcılık teşebbüsleri için de bereketli etraflardır.

Sahte bağış toplama teşebbüsü nasıl anlaşılır?

Bağış yapmadan evvel hakimiyet edin. Resmi müesseselerin manipülasyonlarını dikkate alın. Sahada çalışma geçmişi olan ve faaliyet gösteren ya da ortakları olan tanınmış, öğrenilen organizasyonlarla çalışmanız doğru olacaktır. Organizasyonun web sitesi aracılığıyla bağış yapın ya da bilgi almak için doğrudan destek kuruluşuna müracaat etin. Para aktarma, yollama arzlarına karşı dikkatli olun.  Özellikle bilinmez kaynaklardan gelen ve kuşku uyandıran e-postalar ya da sosyal medya iletilerindeki irtibatları tıklamayın ya da ilaveleri indirmeyin. Sizi farkında olmadan aygıtınıza makûs emelli yazılım indirmeniz için aldatmaya çalışıyor olabilirler. İletinin reel olduğunu doğrulamadıkça emin kaynaklardan gelen iletilere karşı dahi dikkatli olun. Bunun için söz mevzusu kaynakla, size erişmek için kullanılan usulden değişik bir usulle irtibat kurun size e-posta ile erişildiyse, telefonla irtibat kurun. Organizasyonun hukuki olduğunu doğrulamadıkça, bir destek kuruluşunun tanıtımının yapıldığı sosyal medya paylaşımlarına kuşkuyla yanaşın. Bunu öneren dostunuz incelememiş olabilir ve bir sosyal medya paylaşımının aldığı alkış rakamı, yasallık mevzusunda pek bir anlam ifade etmez.

 

Kaynak: adamnedio.com