Sakın hastalanmayın! Kur farkı vurdu ambarlarda kalmadı

PAYLAŞ
Sakın hastalanmayın! Kur farkı vurdu ambarlarda kalmadı
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

Edirne Eczacı Odası Başkanı Eczacı Gürkan Kılıçcıgil, yurt genelinde çocuk şurubu bulunamadığına dikkat çekti. Kılıçcıgil, artan döviz kuru nedeniyle sırça şişe mahsullerinde de tedarik meseleyi yaşandığını belirtti.

Edirne Eczacı Odası Başkanı Eczacı Gürkan Kılıçcıgil, Türkiye genelindeki eczane ve ambarlarda çocuk şurubu stoklarında mesele yaşandığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı’nın ilaç üreticileriyle toplanarak yaşanan meseleye çözüm bulması gerektiğini söyleyen Kılıçcıgil, “Süratli bir biçimde çözüm geliştirmesini arz ediyoruz” dedi. Oda TV’de yer alan habere göre Kılıçcıgil lunları kaydoldu:

“Reçetesinde çocuk şurubu yazan hastalarda hekimle irtibata geçmemiz gerekiyor. Artık şöyle bir senaryo büyümeye başladı. Hekim ‘Elinizde ne var, hangi şuruplar var’ diye soruyor. 

Biz elimizde olanları söyleyip hekimlerin onların içinden seçim etmesini sağlamaya çalışıyoruz.

İnanın şu anda eczacı odalarının aralarında iletileşme gruplarında aralıksız, ‘Şu ilaç var mı bu ilaç var mı?’ gibi iletiler geziyor. Eczanelerin kapalı olduğu nöbetçi eczanelerin etkin olduğu yarıyıllarda da bu ilaç yoklukları daha da belimizi büküyor. Hekimle irtibata geçmek ciddi zaman alıyor ve bu da her bir hasta ile olan müddeti uzatıyor. Bunun için de eczanelerde ekstradan kuyruklar görmeye başlıyoruz. Şu anda Edirne özelinde ve değişik bölgelerdeki tüm meslektaşlarımız eş kasvetler yaşıyor.”