Salling Group ve Danfoss, besin ve enerji israfını önlemek için Microsoft ile eforlarını birleştirdi

PAYLAŞ
Salling Group ve Danfoss, besin ve enerji israfını önlemek için Microsoft ile eforlarını birleştirdi
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Danimarka ’nın besin perakende zincir lideri Salling Group ve Danfoss, dijital teknolojilerle sürdürülebilir besin perakendesi için Microsoft ile iş birliği yaptı. 

Salling Group ve Danfoss, perakende sektöründe sürdürülebilir besin için dijital yatırımlarını kuvvetlendirmek üzere Microsoft ile iş birliği yaptığını duyurdu. İş birliği kapsamında Danfoss Alsense®, mağaza idareyicilerinin soğutucu makinelerde bulunan alarmlara daha süratli cevap vermesi, besin şartlarının 7/24 izlenmesi ve enerji tüketiminin eksiltilmesine müteveccih önleyici bakım faaliyetlerini artıracak.

Salling Group, Danfoss Alsense® ’in alarmların hassasiyetini artıran Vasati Kinetik Sıcaklık isimli yeni bir özelliğinin kaptan uygulamasını da bu iş birliğinde yaşama geçirecek. Bu sayede, mağaza idareyicileri bir dondurucu kapısı sarih kaldığında veya soğutucu dolabın sıcaklığı yüksek olduğunda, yiyecekler bozulmadan evvel sıcaklığın “risk bölgesine” eriştiğine dair ihtar alacak ve mağaza idareyicileri açısından sualin daha erken fark edilmesini sağlayacak. Ayrıca, mağaza idareyicileri, mağazalara ait bilgileri reel zamanlı olarak izleyebilecek. Bu sayede çalışanlar sıcaklık gibi parametrelerde ciddi başkalaşımlar alana geldiğinde, proaktif bir biçimde harekete geçebilecek. İş birliğinin bir parçası olarak Danfoss ve Microsoft, süpermarket soğutma sistemlerinde sıcaklık ve enerji kullanımını takip etmek için sınıfının en iyisi dijital hizmetler geliştirerek; besin ve enerji israfını önlemek için önleyici bakım yapılmasını sağlayacak. 

Süpermarketler, enerji tasarruflu soğutma çözümleri sayesinde optimum enerji ile doğru oranda soğutma sağlayarak besin israfını önleyebilir. Besin sektörü uzun seneler CO2 ve KIP Küresel Isınma Potansiyeli kıymetine sahip soğutkanlara geçişle başlayan bir mutasyondan geçiyor. Dijitalleşme, bu yolculuğun sonraki evresinin değişik adımını oluşturuyor. Salling Group, CO2 soğutucu sıvısını ilk özümseyenlerden biri olmakla beraber mağazalarında sürdürülebilir soğutma teknolojilerini uygulamak için 1980 ’lerden bu yana Danfoss ile iş birliği yapıyor. Danfoss ise sektör uzmanlığını tehlikesiz Microsoft Cloud platformuyla birleştirmek için 2019 ’dan bugüne Microsoft ile partnerliğini sürdürüyor.

“Bugün karbon emisyonlarını eksiltecek enerji yararlılığı teknolojilerine ve ihtiyatlarına sahibiz. Danimarka ’nın en büyük besin perakendecisi olan Salling Group ’un karbonsuzlaştırma ortaklarından biri olarak çalışmaktan onur dinliyoruz” diyen Danfoss Abuhavalandırma Çözümleri Başkanı Jürgen Fischer, şöyle devam etti: “Soğutma alanındaki uzmanlığımız ve bilgi birikimimiz, Microsoft ’un bulut ve dijital teknolojilerdeki uzmanlığıyla birleştiğinde, besin perakendeciliğinde sürdürülebilirlik mutasyonunu sağlamak için doğru kabiliyetlere sahibiz.”

Microsoft Danimarka Müessesesel Ticari Direktörü Peter Skov; “Sürdürülebilirlik Microsoft için gündemin en üst sıralarında yer alıyor. Danfoss ve Salling Group ile beraber, teknolojinin besin israfını ve karbon emisyonlarını eksiltme mücadelelerimizde ne denli kilit bir rol üstlenebileceğini gösterebiliyoruz. Günümüzde pek çok kuruluş için, doğru bilgileri toplama ve bu bilgilere göre hareket etme marifeti ehemmiyet teşkil ediyor. Ayrıca platformumuzun olası kıldığı biçimde karbon salınım bedellerini kaydolmak ve raporlamak da bu güçlüklerden biri. Platformumuzun sürdürülebilirlik gündeminde onları nasıl daha fazla destekleyebileceğini görmek için Salling ve Danfoss ile beraber daha fazla zaman geçirmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

 

Kaynak: adamnedio.com