Şam yönetimi Erdoğan-Esad görüşmesi için şart koştu

PAYLAŞ
Şam yönetimi Erdoğan-Esad görüşmesi için şart koştu
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Türkiye ile Suriye arasında 11 sene sonra ilk temasın kurulmasının ardından görüşmelerde ikinci aşamaya geçilmesi tasarlanırken, Erdoğan-Esad görüşmesine müteveccih de Suriye tarafından üst üste açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Suriye ile Türkiye arasında dışişleri bakanları düzeyinde yapılan görüşmenin ardından, Erdoğan-Esad görüşmesiyle alakalı peş peşe açıklamalar gelmeye başladı. Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, iki lider arasında görüşme sağlanması için koşul koştu.

“Görüşme için ihtilafların sebepleri ortadan kaldırılmalı”

Şam’da İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’la basın buluşması tertip eden Mikdad, görüşmenin yapılması için Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine müteveccih harekâtlarını durdurması gerektiğini söyledi. “İşlemler durdurulmadan Türkiye ile ilişkilerin yine basmakalıplaştırılmasından söz etmek olası değil.” diyen Mikdad, “Cumhurbaşkanı Esad ile Türk liderliği arasındaki görüşmeden evvel ihtilafların sebeplerinin ortadan kaldırılması koşul. Daha üst düzey buluşmalar yapmak için uygun etrafın yaratılması gerekiyor. Erdoğan ile Beşar Esad arasındaki görüşme, iki ülke arasındaki değişikliklerin sebeplerinin ortadan kaldırılmasına bağlı.” ifadelerini kullandı.

“Diplomatik gayretlerimizi sürdüreceğiz”

Hüseyin Emir Abdullahiyan ise Türkiye ile Suriye arasındaki görüşmeleri desteklediklerini kaydederek, “Türkiye ile Suriye arasındaki çözülmemiş meselelerin çözümü için diplomatik gayretlerimizi sürdüreceğiz.” biçiminde konuştu.

“Biz liderler olarak bir araya gelelim”

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Suriye- Rusya arasında şubat ayı başında görüşme olabileceğini söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da geçtiğimiz ay, “Biz liderler olarak bir araya gelelim. Bunu da Sayın Putin’e öneri ettim. O da buna pozitif baktı. Böylece bir dizi görüşmeler zincirini başlatmış olacağız. Hızla adım atılması gereken bir değişik mevzu daha var. O da nedir? Terör örgütleri Suriye’de, özellikle Suriye’nin kuzeyinde rahat durmuyorlar. Zaman zaman ülkemizi oradan tehdit, tahrik ediyorlar, her şeyi yapıyorlar. Bizim de Soçi Uzlaşmayı olsun, Astana olsun buralarda verilmiş kararımız var. Nedir bu karar? Hududumuzdan 30 km güneyde biz rahatsız edildiğimiz zaman bu bizim güvenlik antremizdir. Bu güvenlik antresinde biz her türlü adımı atarız.”” demişti.