Samsung, en asılcı resim tecrübeyi sunan yeni ISOCELL HP2 görüntü sensörünü tanıttı

PAYLAŞ
Samsung, en asılcı resim tecrübeyi sunan yeni ISOCELL HP2 görüntü sensörünü tanıttı
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Gelişmiş yarı geçirgen yonga teknolojisinde dünya lideri Samsung, yeni 200 megapiksellik MP görüntü sensörü ISOCELL HP2 ’yi tanıttı. Geleceğin premium uslu telefonları için geliştirilen ISOCELL HP2, gelişmiş piksel teknolojisi ve üstün kapasitesiyle mobil makinelerde en asılcı resim tecrübesini sunuyor.

Samsung ’un yeni görüntü sensörü ISOCELL HP2 ’de 0,6 mikrometre μm ebadında, 200 milyon piksellik görüntü, 1/1.3” optik formatta toplanıyor. Mobil bağlantı sektöründe bu ebatta bir sensör, uslu telefonların genellikle 108MP ana kameralarında yer alıyor. Bu teknoloji sayesinde uslu telefonların kamera alanı küçülürken, kullanıcılar çok daha yüksek çözünürlükte görüntüler elde edebiliyor.  

Samsung, gelişmiş piksel gruplama teknolojisi Tetra2pixel sayesinde, HP2 kameranın işlevselliğini de artırıyor. Değişik ebattaki pikseller, değişik ışık şartlarına geçim sağlayacak biçimde uyarılıyor. Sensör, civarda az ışık varsa pikselleri 4 ’lü ya da 16 ’lı gruplayarak 1.2μm 50MP veya 2.4μm 12.5MP görüntü sensörüne dönüştürüyor. Yeni ISOCELL HP2 sensör, 8K videolarda, 1.2μm 50MP moduna geçerek kadraj kaybını en aza indiriyor ve her sahneyi daha geniş bir açıdan görüntüleyebiliyor. Saniye başına 30 karede fps 8K niteliğiyle yapılan çekimlerde, geniş görüş açısı ve daha büyük piksel ebadı sayesinde, filmleri anımsayan bariz ve canlı videolar elde ediliyor. 

ISOCELL HP2 ’nin tertemiz teknolojileriyle gece ve gündüz en iyi kareler 

Samsung ’un yeni Çift Dikey Voltaj Aktarım Geçidi D-VTG teknolojisi sayesinde HP2, fazla aydınlık bir civarda oluşabilecek görüntü solukluğunu da büyük miktarda gideriyor. Piksellerden her birinin içinde yer alan foto diyotta, elektronların pikseller taşınması için alt kısımda voltaj aktarım geçidi bulunuyor. Yüksek hassasiyete sahip olan D-VTG teknolojisi, piksele yeni bir aktarım geçidi ilave ederek, pikselin kapasitesini yüzde 33 ’şöhret üzerinde artırıyor. Bu usulde, elektronların birikmesi ve bereketli sinyal aktarımıyla, renk imali ve görüntüsü iyileştiriliyor. Düşük ışıktaysa HP2 ’nin otomatik odaklama özelliği, Süper QPD ile yeni bir ebat kazanıyor. Bu sayede sensör, 200 milyon pikselin tamamını odaklama için kullanabiliyor. Böylece otomatik odaklama hem daha süratli hem de daha doğru bir şekilde hakikatleşiyor. Yeni sensör, çok rakamdaki referans noktasını ve bilgileri kullanarak, loş ışıkta bile süratlice otomatik odaklama yapabiliyor.

Samsung ayrıca, muhteşem HDR performansı sunan DSG özelliğini ise ilk olarak 50MP modda kullanmaya başladı. Bu özellik, piksel seviyesinde alınan analog sinyal üzerinde iki ayrı mutasyon kıymeti uyguluyor. Ayrıca tek pozlamadan alınan değişik İstanbul Sanayi Odası okumalarını birleştiren HDR çözümü Smart-İstanbul Sanayi Odası Pro, kameranın 12.5MP resim ve 60 fps ’de 4K çözünürlüklü HDR video sürükleyebilmesini sağlıyor. Samsung, bu bilgilerle beraber yeni ISOCELL HP2 görüntü sensörü için seri imalin başladığını da duyurdu. 

“Samsung olarak, inovasyonlarla hudutları zorlamaya devam edeceğiz”

Samsung Electronics Sensör Üniteyi Başkan Yardımcısı JoonSeo Yim, yeni sensörle alakalı “Samsung ISOCELL HP2, Samsung ’un yüksek çözünürlüklü görüntü sensörü teknolojilerinin mirasına direnen, efsanevi ayrıntıları yansıtabilen özel bir sensör. Bu alandaki yetkinliğimiz ve deneyimlerimiz, yenilikçi piksel teknolojilerimizden beslenmeye devam ediyor. Bu yeni teknolojiler sayesinde, geliştirdiğimiz sensörler piksel rakamı ve ebadında temennileri en iyi biçimde karşılıyor. Gelişmeye devam eden ultra yüksek çözünürlüklü sensör pazarında Samsung olarak yaptığımız inovasyonlarla hudutları zorlamaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Kaynak: adamnedio.com