Samsung, pazar payıyla 17 yıldır global TV lideri

PAYLAŞ
Samsung, pazar payıyla 17 yıldır global TV lideri
  • 0
  • 0
  • 6 dakika da oku
  • +
  • -

Evrensel TV pazarı liderliğini elinde bulunduran teknoloji devi Samsung, bağımsız pazar araştırma işletmeyi Omdia ’nın açıkladığı bilgilere göre, 2022 senesinde bir kez daha dünya TV pazarının lideri olmayı muvaffak oldu. Firma, böylece üst üste 17 sene süresince evrensel TV pazarının lideri konumunda yer almış oldu.

Samsung, bağımsız pazar araştırma işletmeyi Omdia ’nın bilgilerine göre 2022 senesinde bir kez daha dünya TV pazarının lideri oldu. Böylece Samsung, 17 sene süresince üst üste evrensel TV pazarının birincisi oldu. Söz mevzusu bilgiler, Informa Tech LLC işletmeyi tarafından 2022 ’nin son çeyreğinde yayımlanan “TV Sets Spotlight / TV Sets Merket Tracker” raporunu direniyor. Raporda, dünya çapında üreticiler tarafından bizzat paylaşılan “senelik satış adedi / ciro” sayıları yer alıyor.  

Premium ve üst düzey izleme tecrübeyi sunan TV ve ekran serilerine öncelik veren Samsung, özellikle Neo QLED çabuksu gibi ürün ve teknolojilerle TV sektöründeki liderliğini sürdürüyor. Omdia ’nın araştırmasına mevzu olan bilgilere göre Samsung, 2022 senesinde QLED ve Neo QLED TV satışlarında 9 milyon 650 bin adetlik bir satış sayıyı tuttu. Neo QLED ve QLED serilerinin, 2017 ’de asıllaşan tanıtımından bu yana Samsung toplam 35 milyon satış adedine erişti. Yeniden aynı bilgilere sabrederek Samsung ayrıca, 2022 ’de ultra geniş ekran TV pazarının da lideri oldu. 2022 senesinde 75 inç ve üzeri TV ’lerde pazar hissesini yüzde 36,1; 80 inç ve üzeri TV ’lerdeki pazar hissesini ise yüzde 42,9 olarak açıklayan firma, 2.500 dolar üzeri maliyet yaftasına sahip premium TV kategorisinde ise yüzde 48,6 ile en büyük pazar hissesine sahip.

“Bu galibiyet, kullanıcılarımızın ürünlerimize dinlediği sadakat ve güvenle muhtemel oldu”

Markanın evrenselde tuttuğu bu zaferden büyük mutluluk dinlediklerini belirten Samsung Electronics Türkiye Harcayıcı Elektroniği Satış ve Pazarlamadan Mesul Başkan Yardımcısı Mert Gürsoy, 

“Samsung olarak televizyon sanayisindeki en iyiye erişme motivasyonumuzu; yüksek teknoloji, eşsiz tasarım ve harcayıcı odaklı kullanım basitliği sağlayan uslu özellikler ile asıllaştırmak için tüm mücadelemizle çalışıyoruz. Bu güçlü iddiamızı, bağımsız araştırma işletmelerinin bilgileriyle ispatlamak bizi ayrıca mutlu ediyor. 17 sene süresince kesintisiz sürdürdüğümüz pazar liderliği, kullanıcılarımızın ürünlerimize dinlediği sadakat ve güvenle muhtemel oldu. Samsung Türkiye Harcayıcı Elektroniği üniteyi olarak Evrensel bu galibiyeti Türkiye ’de de 8 Yıldır kesintisiz cirosal pazar lideri olarak devam ettirmekteyiz. Toplam pazar liderliğinin yanında evrensel resme eş biçimde 2022 ’de Türkiye ultra geniş ekran TV pazarının da lideri oldu. 2022 senesinde 75 inç ve üzeri TV ’lerde pazar hissesini yüzde 69; 80 inç ve üzeri TV ’lerdeki pazar hissesini ise yüzde 75 olarak açıklayan işletmemiz, 2.500 dolar üzeri maliyet yaftasına sahip premium TV kategorisinde ise yüzde 76 ile en büyük pazar hissesine sahip. Samsung Türkiye ’nin Evrensel sayıların çok ötesindeki bu galibiyet, yalnızca Türkiye değil bağlı olduğumuz MENA bölgesi içerisinde hem Türkiye ’nin TV satışları bakımından lider konuma getirdi hem de MENA bölgesi toplam satışlarına da ciddi katkı sağladı. Bu galibiyeti; hem büyük bir iftihar hem de markamıza güvenen kıymetli harcayıcılarımıza önümüzdeki senelerde daha aşırısını sağlamak emeliyle yeni maksatlar olarak görüyoruz” dedi.

Samsung ’un evrensel TV pazarı liderliğine giden yolculuğu 2006 ’da başladı

Samsung, TV pazarındaki 17 senelik liderliğini kullanıcı odaklı tasarımlarının yanı gizeme her yeni aygıtla beraber daha da iyileşen kullanıcı tecrübeleri sayesinde sürdürüyor. Samsung ’un ilk kez 2006 senesinde piyasaya sunduğu Bordeaux TV, incelikli tasarım çizgisine ve hafif bir yapıya sahip LCD TV ’lerin yaygınlaşmasını sağladı. Böylece Samsung, TV pazarında dünya liderliği koltuğunun sahibi oldu. Samsung, 2009 senesinde çıkardığı ilk LED TV ve 2011 ’de çıkardığı ilk uslu TV ile çığır açan teknolojileri sayesinde pazar liderliğini gözetmeye devam etti. 

Samsung ’un Quantum Mini LED teknolojisi ile Neo QLED ve MICRO LED ekranları ezberleri bozdu

Samsung, geliştirdiği lider teknolojileriyle görüntü niteliği ile inovasyonun hudutlarını zorlamaya devam etti.  İlk kere 2017 senesinde piyasaya sunduğu QLED TV ile ‘yeni nesil ekran ’ kavramını getirdi. Bu ekranlarda kullanılan kuantum nokta teknolojisi ise renk hacminde yüzde 100 ’lük bir oran tuttu. 2018 senesinin çığır açan QLED 8K ekranlarını, 2021 senesinde Quantum Mini LED teknolojisiyle Neo QLED ve MICRO LED ekranlar izledi. Tüm bu yenilikçi teknolojiler, TV ’lerdeki görüntü niteliği ve kullanıcı tecrübesine yeni bir ebat kazandırırken, her tanıtımda hudutları yine değiştirdi. 

Samsung, Lifestyle TV çabuksu gibi yeni kategorilerde de ön saflarda yer almaya devam ediyor. Firma, 2016 senesinde The Serif ’in ikonik tasarımıyla yeniliklerine devam ederken; The Frame, The Sero, The Terrace, The Premiere ve The Freestyle gibi kullanıcı tecrübesini bir üst ebada taşıyan inovasyonlar geliştirmeye devam etti.

2023 ’te şahsileştirmeye ve kullanıcı lüzumlarına odaklanıyor

Samsung, 2023 senesinde kullanıcıların lüzumlarına odaklanan teknolojiler geliştirmeye devam ediyor. Samsung, SmartThings ekosistemi sayesinde birden fazla aygıt arasındaki entegrasyon ve irtibat özelliklerini daha da hatasız hale getirmeye odaklanıyor. Güvenlik özellikleri ise Samsung dünyasında en büyük öncelik olarak ehemmiyetini gözetmeye devam ediyor. Samsung TV kullanıcıları, şahsileştirme özelliğini her geçen gün artıran ürünler sayesinde ekranlarını tamamen kendi seçimlerine ve lüzumlarına göre kullanabiliyor.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı