Seçim Sürecinde 150 Milyon TL'nin Üzerinde Dijital Reklam Harcaması Yapıldı

PAYLAŞ
Seçim Sürecinde 150 Milyon TL'nin Üzerinde Dijital Reklam Harcaması Yapıldı
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Meta ve Google ’ın açıkladığı bilgilere göre 2023 senesinin tercih sürecinde takribî 150 milyon TL ’nin üzerinde dijital reklam tüketmesi yapıldı. Bu reklam tüketmelerinin ehemmiyetli bir kısmının İnstagram ve Facebook üzerinden hakikatleştiğini belirten Dijital Pazarlama Mektebi Kurucusu Yasin Kaplan, Youtube reklamcılığının politik dijital reklam tüketmelerinden takribî yüzde 29 ’luk bir hisse aldığını söyledi. 

Geniş bir kitleye doğrudan erişme, içerik yönetimi, inceleme ve ölçümleme özellikleri sebebiyle seçim edilen dijital pazarlama taktikleri, 2023 seneyi tercih sürecinde parti ve liderlerin de favorisi haline geldi. 

Seçmenlere daha süratli ve tesirli bir biçimde erişmenin en tesirli yollarından biri olduğunu söyleyen Dijital Pazarlama Mektebi Kurucusu Yasin Kaplan, “ Son yarıyılda markaların yanı gizeme parti ve liderlerin de seçmenlere doğrudan erişmek emeliyle dijital reklam taktiklerini seçim ettiğini görüyoruz. 2023 seneyi Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili tercihlerinde de Google ve Meta ’nın paylaştığı bilgilere göre toplamda 150 milyon TL ’nin üzerinde dijital reklam tüketmesi yapıldı. 2.tur tercih sürecinde ise bu sayının daha da çoğalacağını düşünüyoruz. Bu süreçte ağırlıklı olarak parti ve liderler, doğrudan içerikli reklamlar ile etkileşimlerini artırdığını görüyoruz. Özellikle programatik reklamlar, video reklamcılığı, display reklamcılığı ve banner reklamcılığı ile şahıs ve alaka alanı baz alınarak nokta atışı amaçlamalar ile dijital reklam faaliyetlerini sürdürdüler. Aynı zamanda sesli reklamlar aracılığıyla Spotify ve Karnaval gibi mecralarda yer alınarak yüzde 7 ’lik bir hisse elde edildi. 

Dijital pazarlama taşıtlarının seçmenlerle bağlantı kurma ve geri bildirim alma açısından da büyük bir avantaj sağladığını belirten Kaplan, “ Sosyal medya adayların seçmenlerle doğrudan etkileşimde bulunabileceği, sualleri cevaplayabileceği ve kaygılarıyla ilgilenebileceği bir platform sunar. Bu etkileşimler, seçmenlerle daha yakın bir ilişki kurulmasına ve tercih kampanyasının daha şahsi hale gelmesine dayanakçı olur. Dijital pazarlama vasıtaları, demografik, coğrafi ve alaka temelli bilgilere dayalı olarak kastedilen seçmen gruplarını tanımlamak için kullanılabilir. Bu sayede adaylar, seçmenlerin alaka alanlarına, yaşlarına, bölgesel konumlarına veya öbür demografik özelliklerine göre kampanyalarını optimize edebilir ve daha tesirli bir biçimde bağlantı kurabilir. Misalin, rastgele bir spor haberi okurken karşınıza parti ve liderlerin spor ile alakalı vaadleri karşınıza çıkabilir” açıklamasında bulundu.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı