Siber suçlular, Harry Potter Dünyasını Hedef Aldı!

PAYLAŞ
Siber suçlular, Harry Potter Dünyasını Hedef Aldı!
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

10 Şubat ’ta meraklılarıyla buluşan Harry Potter oyunu “Hogwarts Legacy”, siber kabahatlilerin hedefi haline geldi. Piyasaya sürülmesinden haftalar evvel Steam ve PlayStation 5 ’in en çok satanları arasına giren Harry ve onun dünya çapındaki Potterhead lejyonu, PC ’ler için crackli “Hogwarts Legacy” oyunlarının indirilmesini öneren siber kabahatliler tarafından faal olarak hedef alınıyor.

İnanılmaz satış sayılarına erişen, efsanevi sihircilik dünyasında geçen oyunun dünya çapında milyonlarca hayranı bulunuyor. Oyunun henüz piyasaya dahi sürülmediği günlerde, Kaspersky analistleri PC ’de “Hogwarts Legacy” indirme imkânı sunan çok rakamda site misalini buldu. Oyuncular, crackli bir oyunu indirmeye çalışırken hakikatinde makinelerine makûs emelli veya istenmeyen yazılım indirdiler. Dağılan programlar, kullanıcının ekranına reklamlar çıkartan reklam yazılımlarından, kullanıcı hakkında suskunca bilgi toplayan truva atlarına kadar değişebiliyor.

Siber kabahatliler, oyunculara henüz piyasaya çıkmamış olan “Hogwarts Legacy” indirmelerini öneri ediyor

 Kaspersky ’nin Güvenlik Uzmanı Olga Svistunova mevzuyla ilgili olarak, “Harry Potter dünyasını mevzu alan reyin daha piyasaya çıkmadan dünya çapında bir hayli oyuncu tarafından konuşulan hakikat bir fenomen haline gelmişti dahi. Özellikle benim gibi, sihirci çocukla alakalı kitaplarla gelişenler ve genç nesil arasında popüler. Böylesine büyük bir hayran kitlesine sahip olan reyin, dünyaca ünlü masalın popülaritesinden faydalanmak isteyen siber kabahatliler için bir hedef haline geldi. Önerimiz, her zaman olduğu gibi dikkatli olmanız ve oyunları sadece resmi uygulama mağazalarından indirmeniz ve güvenlik çözümü kullanmayı unutmamanızdır.” yorumunu yapıyor. 

Makûs emelli programların ve dolandırıcılıkların kurbanı olmamak için Kaspersky uzmanları şunları öneriyor

Sadece resmi sitelerden reyin satın almak ve indirmek daha tehlikesizdir. Size hediye gibi sunulan yeni ve pahalı bir reyin alma önerilerine güvenmeyin çoğu zaman bu bir kandırmacadır. Olası olan her yerde, hesaplarınızı iki etmenli kimlik doğrulama ile gözetin. Öbürleri için, hesap ayarlarını gözden geçirin. Güçlü şifreler ve her hesap için eşsiz bir şifre kullanın. Bu biçimde, hesaplarınızdan biri çalınsa dahi geri kalanı onunla beraber gitmez. Öteki hizmetler için kullandığınız şifreyi çevrimiçi oyunlar için kullanmamak daha tehlikesizdir. Güçlü, emin bir güvenlik çözümü, özellikle reyin oynarken bilgisayarınızı yavaşlatmıyorsa, size çok takviyeci olacaktır. Ancak aynı zamanda sizi muhtemel tüm siber tehditlerden de gözetecektir. Steam ve öteki reyin hizmetleriyle meselesiz çalışan Kaspersky Total Security ’yi öneririz.

Kaynak: adamnedio.com