Şirketlerin Yüzde 93'ü İş Kesintisi Yaşıyor

PAYLAŞ
Şirketlerin Yüzde 93'ü İş Kesintisi Yaşıyor
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Bir müessesenin siber ataklar, bilgi kaybı, sistem arızaları veya öbür facialarla karşılaştığında harekâtlarına devam edebilmesi, iş aralıksızını sağlamak açısından oldukça ehemmiyetli. Bir facia sonrasında sistemlerin ve bilgilerin daha önceki vaziyetine, iş süreçlerinin de banale dönmesini kasteden kurtarma uygulamalarının, faciaların tesirlerini minimize etmek için evvelden tasarlanması gerekiyor. IDC ’nin Fidye Yazılımlarının Gidişatı ve Trajediye Hazırlık raporu, kuruluşların %93 ’namın bilgilerle alakalı bir iş kesintisi yaşadığını ortaya koyuyor. Siber koruma alanında küresel bir lider olan Acronis, iş kesintisi yaşayan müesseseler için bulut facia kurtarmanın ananesel usullere göre 4 avantajını paylaşıyor. 

Siber güvenlik taktiklerinin ehemmiyetli bir parçası olan facia kurtarma ve iş kesintisizliği, alıcı güveni ve haysiyetin korunması noktasında kritik ehemmiyet taşıyor. Ananesel facia kurtarma uygulamaları söz mevzusu olduğunda, ikincil bir bilgi merkezini idaremek zaman akdikeni ve maliyetli olabiliyor. BT departmanları da artık maliyetin çok altında süratli kurtarma vakitleri için bulutun gücünden faydalanıyor. Kuruluşların %93 ’namın bilgilerle alakalı bir iş kesintisi yaşadığını ortaya koyan IDC ’nin Fidye Yazılımlarının Gidişatı ve Trajediye Hazırlık raporu, iş kesintisizliği tasarılamasının lüzumluluğunu gözler önüne seriyor. Siber koruma alanında küresel bir lider olan Acronis, iş kesintisi yaşayan müesseseler için bulut facia kurtarmanın ehemmiyetini 4 maddede sıralıyor.

Bilgileriniz Üzerinde Bütün Hakimiyet Sahibi Olun

Bulut depolama, kritik dosyaları ve programları yedeklemenin en elastik ve uygun maliyetli yolu olarak karşımıza çıkıyor. Bilgilerin üzerinde bütün kapsama ve hakimiyete sahip olmayı muhtemel kılan bulut kurtarma uygulamaları, yedekleme taktiklerinin bir parçası haline geldiğinde güvenlik söz mevzusu olabiliyor. Kuruluşların %93 ’namın bilgilerle alakalı bir iş kesintisi yaşadığını ortaya koyan IDC raporunda, BT ve iş liderlerinin sadece %28 ’i yedekleme sistemlerinin bilgileri kurtarma hünerine bütün olarak güvendiğini ifade ediyor. Siber koruma alanında küresel bir lider olan Acronis, iş kesintisi yaşayan ya da bu tehlikeye sahip olan müesseseler için bulut facia kurtarma uygulamalarının sağladığı 4 yararı paylaşıyor.

1. Bilgi yedekleme ve kurtarma: Bilgilerin tehlikesiz bir bulut etrafında saklanması, onları dünya çapını ulaşılabilir hale getiriyor. Ulaşılabilirlik seviyeyi, rastgele bir facia gidişatında bilgileri yedeklemeyi ve kurtarmayı sağlıyor. Lüzumlara göre özelleştirilmiş çözümler tedarikçiyle kararlaştırılabiliyor ve hizmet arz üzerine sunulabiliyor. Tedarikçilerin genel olarak bütün, evreli ve değişikleştirilmiş yedekleme alternatifleri vardır. Rastgele bir bilgi kaybı, bilgilerin hasar görmesi veya sistem arızası alana kazançsa, bulut çözümleri sayesinde bilgiler birkaç dakika içinde kurtarılabiliyor.

2. Asgari kesinti süresi: Müesseseler, teknolojideki büyümelere karşın iş kesintileri yaşayabiliyor. Şirketlerin kesinti zamanlarını idaremek için bir tasarının olması oldukça ehemmiyet taşıyor. Bulut yazılımları, rastgele bir facia gidişatında bilgileri geri yükleme mevzusunda süratli çalıştığından, müesseseler sistemleri düzenleme maliyetinden tasarruf eder. Kazanç kaybı, geçimlilik yanılgısı, alıcı memnuniyetsizliği ve kesinti vaktinden kaynaklanan hasar görmüş haysiyet gibi ehemmiyetli tesirlerden kendini korur.

3. Maliyet yararlılığı ve ölçeklenebilirlik: Masaüstü tabanlı sistemlerle karşılaştırıldığında, bulut tabanlı yazılımlar yüksek ölçeklenebilirlik ve maliyet yararlılığı sunuyor. Gerektiğinde ölçeklendirme elastikliği sunan bir sisteme sahip olmak her sektör ve şirket için oldukça ehemmiyetli. Fiziksel sunucuların satın alınması, bakımı ve aktüellenmesi gibi yatırımların maliyetini ortadan kaldıran bulut kurtarma uygulamaları afaki tüketmelerin önüne geçiyor. 

4. Fiziksel altyapı bağımlılığını en aza indirme: Bulut tabanlı çözümler, fiziksel altyapıya olan bağımlılıkları en aza indiriyor. Bunun bir avantajı da fiziksel sunucular arasında yük devretme ile geçimliliğin sağlanabiliyor olması. Bulut facia kurtarma uygulamaları, şirketlerin kendi fiziksel sunucularına ve bilgi merkezi altyapısına gereksinimini de ortadan kaldırıyor.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı