SMS Doğrulamayı Sadece Blue Abonelerine Açan Twitter'da Kullanıcıların Karşılaşabileceği Riskler

PAYLAŞ
SMS Doğrulamayı Sadece Blue Abonelerine Açan Twitter'da Kullanıcıların Karşılaşabileceği Riskler
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Twitter, geçtiğimiz haftalarda kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu için iki etmenli kimlik doğrulama alternatiflerinden SMS ile kod alma yöntemini kaldırdı.

Artık sadece ayda 8 dolar ödeyen Twitter Blue üyeleri için kullanıma sarih olan doğrulama yöntemi, bu azalığı almayan kullanıcılar için yeni siber güvenlik tehlikelerinin ortaya çıkma olasılığını gündeme getiriyor.

Güçlü bir sosyal medya platformu olan Twitter ’ın bu yeniliği üzerine Bitdefender Antivirüs ’şan Türkiye distribütörü Laykon Bilişim ’in Harekât Direktörü Alev Akkoyunlu, mümkün güvenlik tehlikelerinden korunmak için ipuçlarını paylaşıyor.

400 milyon kadar etkin kullanıcısıyla 21. asrın en aktif sosyal medya platformlarından sayılan Twitter, geçtiğimiz günlerde bir güvenlik farklılığı yaptı. Twitter, iki etmenli kimlik doğrulama alternatiflerinden SMS ile kod alma yöntemini kaldırdı. Artık sadece ayda 8 dolar ödeyen Twitter Blue üyeleri için kullanıma sarih olan doğrulama yöntemi, bu azalığı almayan kullanıcılar için yeni siber güvenlik tehlikelerini ortaya çıkardı. Platformun yalnızca para ödeyenlere değil tüm kullanıcılara en temel güvenlik tedbiri olan çift etmenli kimlik doğrulamasını açması gerektiğini vurgulayan Bitdefender Antivirüs ’şan Türkiye distribütörü Laykon Bilişim ’in Harekât Direktörü Alev Akkoyunlu, mümkün güvenlik tehlikelerinden korunmak için ipuçlarını paylaşıyor.

Çift Etmenli Gözetmeden Sadece Blue Aboneleri Faydalanabilir

İki etmenli kimlik doğrulama yöntemleri, profile ulaşım için seans açarken hem şifre hem de sonra girilmesi gereken eşsiz bir kod ile uygulamalara ve web sitelerine ekstra bir güvenlik tabakayı sağlıyor. Rastgele biri, iki etmenli kimlik doğrulama ile korunan bir hesabın parolasını elde etse dahi hesaba giriş yapmaya çalışırsa hesap sahibinin telefonuna 6 haneli bir kod gidiyor. Böylece bilgisayar korsanı kullanıcının e-posta adresini ve parolasını ele geçirmiş olsa dahi kod olmadan hesaba ulaşamıyor. Siber kabahatlilere karşı bütün bir koruma sağlamasa da sadece parola kullanımından çok daha tehlikesiz bu yöntemi Twitter, yakın zamanda genel kullanıcılarına kapattı. Artık sadece ayda 8 dolar ödeyen Twitter Blue üyeleri için kullanıma sarih olan yöntem, kullanıcılar için yeni siber güvenlik tehlikelerinin ortaya çıkma olasılığını gündeme getirirken Bitdefender Antivirüs ’şan Türkiye distribütörü Laykon Bilişim ’in Harekât Direktörü Alev Akkoyunlu, tüm tehlikeler karşısında şahsi bilgilerini, kimlik bilgilerini ve paralarını gözetmek isteyen kullanıcılar için Twitter kullanırken uymaları gereken 8 değişik ipucunu sıralıyor.

1. Telefon numaranız, ev / iş adresiniz, doğum tarihiniz, yakınlarınızın şahsi bilgileri gibi hiçbir kişisel belirleyiciyi paylaşmayın.

2. Alıngan olabilecek resimleri ya da öteki medya içeriklerini paylaşmayın.

3. Harflerden, sayılardan, noktalama işaretlerinde oluşan güçlü ve her hesabınız için eşsiz şifreler kullanın. Şifreniz, Twitter ’a kaydettiğiniz e-posta adresindeki şifreyle aynı olmasın.

4. Saklılık ve güvenlik ayarlarınızı değiştirin. Konumunuzu devre dışı vazgeçin ve öteki kullanıcıların e-posta adresiniz ya da telefon numaranız aracılığıyla hesabınızı bulmasını yasaklayın.

5. Makûs emelli hücumlara ve kimlik avı irtibatlarına karşı Windows, macOS, iOS ve Android için bütün korunma sağlayan Bitdefender ’ın Total Security gibi mükâfatlı bir güvenlik çözümü kullanın. Bu sayede şifre idareyicisi ve hesap doğrulama özelliklerini de kullanabilirsiniz.

6. İrtibatları, reklamları ya da yatırım fırsatlarınız DM üzerinden tanıtan tanımadığınız şahıslara karşı dikkatli olun.

7. Taciz edici tutum sergileyen hesapları yasaklayın ve şikayet edin.

8. Çevrimiçi tanıştığınız hiç kimseye finansal bilgilerinizi netlikle vermeyin.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı