Spotify, İçerik Üreticileri ve Sanatçılar İçin Sunduğu Yenilikleri Stream On 2023'te Duyurdu

PAYLAŞ
Spotify, İçerik Üreticileri ve Sanatçılar İçin Sunduğu Yenilikleri Stream On 2023'te Duyurdu
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Spotify, sanatçıların dinleyici kitlelerini geliştirmelerine ve kariyerlerini geliştirmelerine takviyeci olacak özellik ve vasıtaları tanıtmak için sanatçıları, podcast yayıncıları ve içerik üreticilerini ağırladı. Firma ayrıca, 500 milyondan fazla aylık etkin kullanıcısına kademeli olarak sunulacak tertemiz kullanıcı tecrübesini de tanıttı

Dünyanın dört bir yanından sanatçı, şarkı yazarı, video & içerik üreticisi ve podcast yayıncısı, Spotify ’ın ikinci defa tertip edilen ve ilanlar, esin verici öyküler ve evrensel platforma gelen yeni vasıta ve imkânların uygulamalı demolarla beraber paylaşıldığı Stream On faalliğinde toplandı. 

Spotify ’ın kurucusu ve CEO ’su Daniel Ek açılış konuşmasında “Stream On, Spotify ’ı yaşama geçirmeye devam ederken izlediğimiz yolları anlatmaya ve kariyerinin her safhasındaki içerik üreticilere onlarla iş fırsatları mevzusunda sarih olduğumuzu öğrenmelerini sağlamaya odaklanıyor. Spotify olarak odağımızda ise içerik üreticilerin kariyerlerini kurabileceği, geliştirip geliştirebileceği ve dünyanın da onların yaratıcılıklarından esin alabileceği bir ‘yuva ’ inşa etmek var.” dedi ve laflarını sürdürdü: “Neredeyse 17 yıldır yaptığımız şey de bütün olarak bu: İçerik üreticilerin gereksinimlerini daha iyi karşılamak ve galibiyete giden yeni yollar çizmelerine takviyeci olmak için bu yuvayı inşa etmek, iyileştirmek ve yine planlamak. Geleceğe baktığımızda ise, onlara her zamankinden daha fazla yaratıcılık, keşif ve şahsileştirme olanağı sağlamak için en iyi kaynakları, takviyeyi ve etkileşimi sunarak bu isteğimizi yeni dikey alanlarda daha da fazla içerik üreticisine erişecek biçimde genişletmekten coşku dinliyoruz.” dedi. 

İçerik üreticileri ve sanatçıların keşfedilmeleri için takviyemize, daha öncekisinden daha kararlı bir biçimde devam ediyoruz

Spotify Stream On ’da, içerik üreticileri ile dinleyicilerin daha da derin ve uzun süreli bağlar kurmalarını sağlamak emeliyle yeni görsellerden faydalanan yine planlanmış bir arayüzü ve tertemiz etkileşimli bir tasarımı yaşama geçirerek içerik üreticilerinin keşfedilmesine daha da kararlı bir biçimde devam ettiklerini duyurdu. 

Yenilenmiş Spotify, bugünden itibaren 500 milyondan fazla aylık etkin kullanıcısına kademeli olarak sunulacak. Alttaki listede sizi nelerin beklediğini görebilirsiniz: 

Smart Shuffle özelliği ile tek bir değişle mevcut bir çalma listesini hatasız bir biçimde bitiren yeni müzikler ilave etmenin yeni bir yolunu sunuyoruz.  Podcast önizlemelerinin zaferinin ardından içerik üreticiler; kullanıcıların oynatmadan veya kaydolmadan evvel ön izleme yapabilmesi için müziklerinin ve podcast ’lerinin Önizlemelerini Previews seçebiliyor veya Spotify ’ın otomatik olarak oluşturmasını sağlayabiliyor.  Tıpkı müzikte olduğu gibi, Spotify artık podcast ’ler için de Otomatik Oynatma hizmeti sunacak: Bir podcast sona erdiğinde, kullanıcının zevklerine uyan ve mevzuyla alakalı olan başka bir bölüm otomatik olarak oynatılmaya başlayacak. 

Sanatçıların streaming ile zafer elde etmelerine takviyeci olmaya devam ediyoruz

Spotify ayrıca senelik müzik telif hakları raporu Loud & Clear ’ın da neticelerini açıkladı.  Bu seneki bilgiler, her zamankinden daha fazla sanatçının galibiyete eriştiğini gösteriyor. Öyle ki,  hem 1 milyon dolardan fazla kazanan sanatçıların hem de 10.000 dolardan fazla kazanan sanatçıların rakamı, son beş senede iki kattan fazla arkasıydı. Buna ek olarak, Spotify ’ın varsayımlarına göre, platformdaki en çok kazanan 50.000 ’inci sanatçı, kayıtlı tüm kazanç kaynaklarından 50.000 dolardan fazla kazanç elde etti. 

Loud & Clear sitesi ayrıca Spotify ’ın, elde ettiği her bir doların yüzde 70 ’ine yakınını sektöre nasıl geri verdiğini ve Spotify ’ın müzik hakları sahiplerine yaptığı tüm ödemelerin 40 milyar dolara yaklaştığını da detaylarıyla anlatıyor. 

İçerik üreticilerin yeni ve gelişmiş taşıtlarla dinleyici kitlelerini oluşturup genişletmelerine takviyeci oluyoruz

Spotify ayrıca, sanatçıların gelişmesine destek olacağı bir öteki kazanç çeşidi hakkında ayrıntıları da paylaştı: Merchandise içerik üreticilerinin ticari mahsulleri ve canlı faallikler

Yeni Konser ve Merch Discovery vasıtaları, konserseverlerin canlı performansları asla kaçırmamalarını sağlıyor. Dinleyiciler, uygulama genelinde çok daha fazla noktada ticari mahsullerin ve konserlerin listelerini görmeye başlayacak. Bir canlı performans bülteni bir dinleyicinin dikkatine sürüklerse, şahıs alakalı listeyi, Canlı Faallikler Akışı ’ndaki yeni buton olan ‘ilnterested ’a tıklayarak kendi takvimlerine kaydolabilecek. Kullanıcılar, kendi zevklerine göre şahsileştirilmiş biçimde, mevcut konumlarını ayarlayabilecek ve dünya çapındaki konserlere göz atabilecek.  Spotify ayrıca, Fans First programını daha fazla sanatçıyı kapsayacak biçimde genişleterek en büyük hayranların, konser ön satışlarına ve özel mahsullere ulaşım sunacak e-postalar ve bildirimler almasını sağlayacak. 

Stream On faalliğinde ayrıca  podcast içeriği oluşturmak, idaremek, geliştirmek ve bunlardan kazanç elde etmek için Spotify ’ın en iyi podcast oluşturma vasıtalarını tek bir adreste bir araya getiren Spotify for Podcasters ile alakalı da büyümeler duyuruldu.

Stream On aktifliğindeki tüm ilanları ve aktifliğin kaydını Spotify ’ın For The Record blogunda bulabilirsiniz. 

 

Kaynak: adamnedio.com