Start-Uplar İçin Güvenlik İpuçları

PAYLAŞ
Start-Uplar İçin Güvenlik İpuçları
  • 0
  • 0
  • 7 dakika da oku
  • +
  • -

Kaspersky uzmanları Start-upları, siber güvenlik tehditlerine karşı uyardı. Uzmanlar noksan tasarılama ve güvenlik ihtiyatlarının işletmelere hasar vereceğini açıkladı. Start-upları hedef alan en tipik siber güvenlik tehditleri ve bunların nasıl önlenebileceğine dair ipuçlarını paylaştı. 

 

Bir start-up olarak, işiniz dahilinde uğraşacağınız çok şey olduğu kesin… Dikkatinizi işinizi tasarlamak, pazarlama stratejinizi geliştirmek, ek yatırımlar elde etmek gibi mevzular üzerinde yoğunlaştırıyor olmanız ise çok banal. Ancak tüm bu yoğunluk içerisinde siber güvenlik, sıklıkla göz arkasını edilen bir mevzuya dönüşebiliyor. Oysa siber güvenlik, her şirket için olduğu gibi, genellikle siber kabahatliler tarafından eşi bulunmaz bir hedef olarak görülen start-uplar için de büyük ehemmiyet taşıyor.

Start-uplar için siber güvenlik neden ehemmiyetli?

Siber güvenlik, ağları, sistemleri ve programları dijital hamlelerden koruma sürecinin tamamına içeriyor. Makûs emelli siber ataklar, işletmelerde ehemmiyetli finans ve haysiyet kaybına, legal problemlere, hatta işinizin galibiyetsiz olmasına kadar ehemmiyetli neticelere yol açabiliyor. Start-uplar, kendilerini siber hamlelerden gözetmek için zorunlu bütçe ve kaynak ayırmadıklarından, siber kabahatliler tarafından cazip hedefler olarak görülüyorlar. Kaspersky uzmanları, start-upların firmalarını önemsememelerinin korkutucu neticeler doğuracağından, siber güvenlik mevzusunu ciddiye alması gerektiğini belirtiyor. 

Start-upları hedef alan yaygın siber güvenlik tehditleri 

Kaspersky uzmanları start-up ’ların, bilgilerini gözetmek için zorunlu ihtiyatları almaması vaziyetinde, muhtelif neticelerle karşılaşmasının kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. Özellikle korunmasız start-upların siber tehditlerin farkına vararak, zorunlu adımları atmalarının önemini vurguluyor. Start-uplara müteveccih yaygın siber güvenlik tehditlerinin ise kimlik avı hamleleri, bilgilere hasar verebilecek veya bilgileri çalabilecek makûs emelli yazılımlar, fidye yazılımları ve yabancı bir kaynaktan gelen öbür tehditler olarak olduğunu ve bu siber atakların start-uplar üzerindeki neticelerinin son derece devirici olabileceğini belirtiyor. 

Yaşanan hücum veya bilgi kayıpları neticesinde alıcın bilgileri, finansal kayıtları veya ticari gizemleri gibi duyarlı bilgilerin çalınabileceği mevzusunda ihtar yapan uzmanlar bunun haysiyet ve güven kaybına da yol kalemtıraşı mevzusunda ihtarda bulunuyor. Bilgi ihlalleri, kesinti veya fidye ödemeleri sebebiyle finansal kayıpların da yaşayabileceğini belirtiyor

Doğru Siber Güvenlik Yazılımı Nasıl Seçilir?

Kaspersky uzmanları Start-up ’lara siber güvenlik yazılımını seçerken nelere dikkat etmeleri gerektiğini açıkladı: “Araştırmanızı iyi yapmak ve teşebbüsünüz için uygun çözüme yatırım yapmak, hem işletmenizin siber ataklara karşı güvende olduğundan, hem de paranızı boşa tüketmediğinizden emin olmanızı sağlayacaktır. Araştırma yaparken, yazılımın maliyeti ve özellikleri, kullanım kolaylığı ve sağladığı destek gibi ehemmiyetli etmenleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Maliyet için, bütçenize uygun bir çözüm bulduğunuzdan emin olmalısınız. Bütçelemeye müteveccih en manalı yaklaşım, tehlikelerin neler olduğunu dikkate alan; en iyi performansı, en uygun maliyetle sunan bir yazılım için zorunlu ölçünün parçalaması olacaktır. Özellikleri göz önünde bulundururken, söz mevzusu sektörün ihtiyaçlarına uygun, firmanızla en ilgili ve en fazla hasara neden olma potansiyeline sahip tehditleri hedef alan bir çözüm seçtiğinizden emin olmalısınız. Mümkün tehlikelerin tamamını kendi başınıza tespit etmenin neredeyse ihtimalsiz bir iş olduğunu söyleyebiliriz, bu sebeple sektörünüz için tehdit raporlarını tahlilinizi ve tipik hücum vektörlerini inceleme etmenizi öneriyoruz. Ve son olarak, seçtiğiniz çözümün kullanıcı arkadaşı ve çalışanlarınız için montajının kolay olup olmadığını iyi incelemelisiniz. Gereksinim dinlendiğinde harikulade alıcı dayanağı sunan bir siber güvenlik yazılımına yatırım yapmak hem firmanız hem de çalışanlarınız için çok ehemmiyetlidir.”

Siber tehditlere karşı güvenli bir firma taktiği nasıl oluşturulur?

 

Kaspersky uzmanları, tüm tehditlerden sakınmak için, genç teşebbüslere siber güvenlik taktiği mevzusunda ipuçlarını paylaştı: 

Güvenlik farkındalığı eğitimi: Takımınıza siber güvenlik hakkında bilgi vermek, çalışanların bunun önemini ve bilgilerini nasıl gözeteceklerini kavramalarına dayanakçı olur. Firma direktifleri geliştirerek güçlü güvenlik siyasetleri oluşturmak ve uygulamak, çalışanların zorunlu ehemmiyetler dahilinde çalışmasını sağlamaya dayanakçı olacaktır. Buna, çalışanlarınız için bir siber güvenlik rehberi oluşturarak başlayabilirsiniz, böylece herkes ne yapılacağı mevzusunda aynı bilgilere sahip olacaktır. Bunu kendi start-upınızda nasıl oluşturacağınıza dair bir fikir edinmek istiyorsanız bu misalden faydalanabilirsiniz. Ulaşım hakimiyeti: Ulaşım hakimiyeti işletmenizin duyarlı bilgileri ve sistemlerine ulaşımını izlemeniz ve sınırlamanızdır. Muhakkak bir çalışanın firmanın duyarlı bilgilerine ne miktarda ulaşabildiğini sarihçe belirlemek firmanız ve takım dostlarınız için faydalı olacaktır. Bir çalışan, sadece vazifelerini yerine getirmek için yeterli olacak biçimde, asgari ulaşım haklarına sahip olmalıdır. Sadece yetkili kullanıcılar duyarlı bilgilere ulaşım hakkı vermeniz işletmenizin güvenliği için ehemmiyetlidir.  Ağ güvenliği: Güvenlik duvarları, antivirüs yazılımları ve hücum tespit sistemleri gibi ağ güvenliği çözümleri, bilgileri ve sistemleri makûs emelli hamlelerden korur. Makineleri makûs emelli yazılımlardan, fidye yazılımlarından ve öbür siber güvenlik tehditlerinden gözetmek için virüsten koruma yazılımı yüklemeyi önceliklendirin. Bir parola idareyicisi kullanarak, duyarlı bilgileriniz için karışık parolalar oluşturabilir ve gizleyebilirsiniz; Böylece, bilgi ihlallerine karşı işletmenizi ekipmanlı ve hazır hale getirebilirsiniz. Yedekleme ve kurtarma tasarıları: Ne yazık ki, en iyi gayretlere karşın, siber güvenlik hadiseleri her firmanın karşılaşması olası tehditler arasında Yedekleme ve kurtarma tasarıları, firmanın bir hücum veya bilgi kaybının ardından süratlice aksiyon almasını sağlar. Bir atağı veya bilgi kaybını tespit etmek ve olası olan en kısa müddette doğru eylemleri hakikatleştirmek, yaşanacak en az hasarla bu ataktan çıkmanızı sağlayacaktır. Kullanıcı faalliğini izlemek ve inceleme etmek, firmaların kuşkulu aktiflikleri daha süratli tespit etmesini ve bunlara en efektif biçimde cevap vermesini sağlayabilir. Ayrıca, bir bilgi yedekleme tasarıyı oluşturmak, yaşanacak bir hücum vaziyetinde verilerinizin güvende olduğundan emin olmanızı sağlar.

 

Kaspersky Small Office Security ile çok rakamda tehdidi önleyebiliyor. Kaspersky Small Office Security fidye yazılımlarından ve öbür yaygın siber tehditlere kadar parola idareyicisi de kapsıyor.

 

Kaynak: adamnedio.com