Steam Deck'ten ROG Ally'a, Taşınabilir Oyun Cihazları Mercek Altında

PAYLAŞ
Steam Deck'ten ROG Ally'a, Taşınabilir Oyun Cihazları Mercek Altında
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Oyun geliştirme sürecinin daha önceki dönemlere göre daha basitleştiği ve bu sayede çok daha fazla oyunun piyasaya sürüldüğü günümüzde, oyunları bir hayli farklı platformda deneyimleyebiliyoruz. Oyunfor Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu ile yaptığımız mülakatta, oyunları konutumuzun dışına çıkarmanın en konforlu alternatiflerini, geçmişten günümüze mercek altına aldık.

 

Bize oyunları bir televizyon ekranına bağlı kalmadan oynamanın yollarından kısaca bahsedebilir misiniz?

Video oyunu adını verdiğimiz dijital oyunların elimizde yakalayabildiğimiz küçük aletlerde bize sunulması 80 ’li senelere dayanıyor. Game Watch adındaki minik oyun makineleri, kolay yapılarına rağmen bir televizyon ekranına bağlı kalmadan oyun neşeyi yaşatabildikleri için o senelerde çok büyük bir pazar payına sahip olmuşlardı. Öyle ki ünlü oyun işletmeleri ve lisanslı markalar da kendilerine bu pazarda yer bulmuşlardı. Game Watch furyası uzunca bir zaman, daha da gelişmiş modellerle devamlılığını sağladı lakin Nintendo ’nun Game Boy ’u tanıtmasıyla “el konsolu” ünvanı da süratle bu yeni video oyunu makineyina geçti.

 

Game Boy ’un ardından el oyun makineleri nreel bir ivme tuttu?

Nintendo çok uzun bir zaman piyasada lider konumda oldu. Sega ’nın Game Gear atağı -renkli ekran sunmasına rağmen- Game Boy ile boy ölçüşemedi ve Sega kısa vakitte el konsolu işinden elini çekti. Teknoloji ilerledikçe Game Boy modelleri de gelişti ve Nintendo DS adını alarak Game Boy adı bir kenara vazgeçildi. Bu sırada Sony de PlayStation Portable, yani PSP ile el oyun konsolu arenasında kendine bir yer buldu. Nintendo DS ’e göre çok daha iyi bir görselliğe ve multimedya olanaklarına sahip olan PSP her ne kadar pozitif tenkitler alsa da pazar payını genişletemedi. Sony ’nin ikinci atağı, PS Vita da uzun ömürlü olmadı ve büyük bir markaya özel olan oyun konsolu yalnızca Nintendo ’nun modellerine bağlı kalmış oldu.

 

Peki bu sırada cep  telefonlarındaki oyunların gelişimi ne vaziyetteydi?

Cep telefonları çıktıktan çok kısa bir zaman sonra, içlerinde minik, Game Watch dönemini anımsatan oyunlar kapsamaya başladı. Cep telefonlarının yaygınlaşması ve gelişmesiyle de telefonlar için geliştirilen oyunların önemi arkasıydı. Hatta Nokia, N-Gage adındaki modeliyle bir el oyun konsolu ile cep telefonunu birleştirmeyi denedi fakat iki farklı model sunabilmiş olsa da bu seriyi devam ettiremedi.

Cep telefonlarındaki oyun pazarının reel gelişimi iOS ve Android işletim sistemlerinin yayınlanmasıyla gerçekleşti diyebiliriz. El oyun konsollarının tek seçim olmasını bırakın, artık bir seçim nedeni dahi olmamasını sağlayan bu teknolojik atlama ile beraber her cep telefonu sahibi olan şahıs, neredeyse el konsollarında görülen niteliğe erişebilmeye başladı. Nintendo dahil tüm kocamanlı küçüklü oyun işletmeleri de bu pazarda kendilerine yer bulabilmek için ellerindeki en ünlü oyun markalarını cep telefonlarına uyarlamaya başladı ve bu gidişat halen güncelliğini gözetmekte.

 

Şu anda cep telefonlarına rakip olabilecek el oyun makineleri arasında neler bulunuyor?

Söylediğim gibi Sony el oyun konsolu pazarından çekildi. Nintendo ise artık farklı bir oyun konsolu üretmek yerine, amiral gemisi olan Nintendo Switch konsolunu hem televizyona bağlanan, hem de elde taşınabilen bir aygıt haline büründürdü. Bu sırada PC oyunlarının toplandığı en büyük dijital oyun pazarı olarak deyim edebileceğimiz Steam ’in sahibi olan Valve, Steam Deck adında çok gelişmiş bir taşınabilir oyun konsolu geliştirdiğini açıkladı ve 2022 ’nin başlarında bu makineyi piyasaya sürdü. Steam kütüphanesindeki tüm oyunları çalıştırabilen bu aygıt, taşınabilir bir PC oyun konsolundan farksızdı ve Valve, büyük bir galibiyete imza atmış oldu.

Valve ’ın bu galibiyeti değişik teknoloji işletmelerinı da piyasada olan oyunları oynatabilecek el oyun konsollarını planlamaya itti ve ASUS ve Logitech önde olmak üzere, bir hayli işletme kendi konsollarını üretmeye başladı.

Logitech G Cloud adındaki Android işletim sistemine sahip aygıt, bulut tabanlı oyun sistemini dikkat topluyor ve 5G dayanağıyla internet bağlantısı iyi olan yerlerde sorunsuz oyun neşeyi yaşatabiliyor.

ASUS ’un ROG Ally ürününü ise gerçek bir Steam Deck rakibi olarak nitelendirebiliriz. Küçük bir PC gibi çalışan ROG Ally, Steam oyunlarının yanında değişik servislerdeki oyunlara da ulaşım sağlayarak iyi bir alternatif oluyor.

Yeni bir nesli tanımlayan bu oyun makineleri, daha güçlü harekâtçılar, daha iyi batarya ömrü gibi özelliklerle gelecekte de isimlerinden bahsedecekler gibi duruyor.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı