Tasarımda Yapay Zeka Yükseliyor

PAYLAŞ
Tasarımda Yapay Zeka Yükseliyor
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Evrensel suni zihin pazarının, 2027 ’ye kadar 407 milyar dolara kadar atlayış yaşayacağı öngörülüyor. 2022 senesindeki takribî 87 milyar dolarlık kazancından sonra gelecek için öngörülen rakamlar, suni zihin teknolojilerinin ciddi sihrime potansiyeli olduğunu yansıtıyor. Bu pastadan hissesini almaya çalışan tüm sektörlerin yanı gizeme, uzun senelerdir AI vasıtalarını alıcılarında kullandığını belirten Tasarist Yaratıcı Direktörü Musa Çelik, ambalaj tasarımı sektörü için suni aklın avantajlarını ve dezavantajlarını anlatıyor.

Suni zihin teknolojileri, sağladığı basitlikler ile hemen her sektörde kendini göstermeye başlıyor. MarketsandMarkets ’in bilgilerine göre 2027 senesine kadar 407 milyar dolara erişeceği belirtilen suni zihin sanayisi, işletmelerin ve çalışanların işlemlerine tesiriyle süratli bir gelişmede gibi görünüyor. Özellikle zanaat tarafı da yadsınamayacak tasarım sektörü için bereketleri sarihçe ortaya konulan bu teknolojiler, bazıları için hala bilinmez bir noktada. Suni aklın tasarımcıların işlerini büyük oranda süratlendirdiğini ve zanaati neredeyse müthişleştirdiğini belirten Tasarist Yaratıcı Direktörü Musa Çelik, harcayıcı bilgilerini inceleme etme gibi büyük avantajlarının yanı gizeme yaratıcılık ve insan girdisine dinlediği gereksinim gibi güçlüklerinin olduğunu da söylüyor.

Daha Sezgisel ve Daha Faydalı İncelemeler için Büyük Fırsat

Ambalaj tasarımında suni zihin teknolojilerini kullanmanın en ehemmiyetli avantajlarından biri, harcayıcı bilgilerini inceleme etme hünerinden geliyor. Ambalaj tasarımlarında da eş biçimde harcayıcı seçimlerini göz izleme testleri gibi suni zihin dayanaklı teknolojilerle inceleyerek özellikle satışlarda ivmeler tutulabiliyor. Uzun senelerdir projelerinde suni zihin teknolojilerini değişik emellerle kullanan ve “Bir tasarım sürecinde artık sıfır noktasından başlamamız gerekmiyor.” tümcelerini kullanan Tasarist Yaratıcı Direktörü Musa Çelik, “Tükettiğimiz zamanı eksiltirken üst düzey görevlere odaklanabiliyor, daha yaratıcı çözümler sunabiliyoruz. Böylece işlerimizi hem daha faydalı hem de daha sezgisel hale getirebiliyoruz.” yorumlarında bulunuyor.

İnsana Özgü Tecrübeler Olmadan Suni Aklın Varoluşu Tehdit Sayılamaz

Suni zihin teknolojilerinde ön tasarıya çıkan en ehemmiyetli noksanlık, insana dair içgörü ve yaratıcılık olarak görülüyor. Suni zihin algoritmalarının tasarım seçenekleri üretebilmesi, insanların yaşamdan edindiği tecrübelerinden gelen yaratıcı düşüncelerinin ve uzmanlıklarının yerini aldığı anlamına gelmiyor. Bütün de bu sebeple tasarımcılar, suni zihin tarafından üretilen projeleri geliştirmek, daha da ehemmiyetlisi özgünleştirmek için bilgilerini ve yaratıcılıklarını kullanarak ambalaj tasarımında ehemmiyetli bir rol oynamaya devam ediyor. Tasarist Yaratıcı Direktörü Musa Çelik özellikle bu noktaya değinerek “Suni aklın insanların bilgi birikimleri sayesinde ortaya koyduğu tasarımlarını tehdit edebilecek bir konumlanmasından bahsetmek pek muhtemel değil. Tasarımcılar için suni zihin, yaratıcı tasarım sürecinde sadece çok gelişmiş bir taşıttan ibaret. İşinde bu gelişmiş taşıtı doğru kullananlar zaman ve emek mevzusunda ciddi faydalar sağlamanın yanı gizeme fark yaratabilir. Bu vasıtaları kullanmak artık çağın en büyük lüzumluluğu haline geldi diyebilirim.” laflarını kullanıyor.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı