Tatilde sahte kiralık ev tuzağına düşmeyin

PAYLAŞ
Tatilde sahte kiralık ev tuzağına düşmeyin
  • 0
  • 0
  • 7 dakika da oku
  • +
  • -

Hafta sonu izin günleri ve Kurban Bayramı ile beraber dokuz güne uzayabilecek tatil yarıyılı için tasarılar yapılmaya başlandı. Havaların iyiden iyiye ısınması, mekteplerin tatil olması ve üniversite imtihanlarının da bitmesiyle beraber  tatil  dört gözle bekleniyor. Fakat internet dolandırıcılıklarına karşı kurnaz olmakta da fayda var.

 

Siber güvenlik işletmeyi ESET internette karşılaşabileceğiniz dolandırıcılıklara müteveccih ihtarlarını paylaştı. Sahte fiyatsız seyahatlerden sahte kiralık evlere kadar hem seyahatlerinizden evvel hem de seyahatleriniz sırasında karşılaşabileceğiniz bazı tehditleri sıraladı.

Seyahat dolandırıcılığı, siber kabahatliler için en büyük para kazanma yollarından biri. 2022 senesinde Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komiteyi ’na FTC 62.400 ’nam üzerinde mağduriyet bildirimi yapıldı. Mağdur başına vasati 129 $ kayıpla, o sene toplam 104 milyon $ farkında olmadan dolandırıcılara teslim edildi. Üstelik bu yalnızca bildirilen olaylar.

Uzmanlar, yükselen hayat pahalılığı ile, pazarlık peşinde koşan tatilcilerin bu cins dolandırıcılıklara karşı daha da duyarlı olacağına inanıyor. 

 

Yolcuları avlayan 8 yaygın tehdit

Dolandırıcılık raporlama merkezi Action Fraud tarafından hazırlanan yeni bir rapor, geçtiğimiz mali senede yalnızca Birleşik Kraliyet ’ta 15 milyon Sterlin ’in üzerinde kayıp yaşandığını ve bu sayının bir evvelki seneye göre %41 oranında çoğaldığını ortaya koyuyor. 

Birleşik Kraliyet seyahat acenteleri ticaret birliği ABTA ’ya göre, en yaygın tatil rezervasyonu dolandırıcılığı cinsleri konaklama, uçak biletleri, spor ve dini geziler ile devre mallar ve tatil kulüplerine içeriyor. Dolandırıcılar sahte web siteleri kurup, web sitelerinde ve sosyal medyada sahte reklamlar yayınlayarak ve bazen ödeme yapmak için legal olmayan yollardan ele geçirilmiş ödüller veya çalıntı kuponlar kullanarak daha ucuz fırsatlar sunuyorlar. En yaygın dolandırıcılık cinslerinden kimileri ve dikkat edilmesi gereken değişik tehditler:

 

Fiyatsız tatiller

Mağdurlarla, hiç katılmadıkları bir çekilişi aracılığıyla tatil kazandıklarını iddia eden istenmeyen e-postalar, aramalar veya iletiler yoluyla bağlantıya geçilir. Şayet cevap verirlerse, dolandırıcılar ‘fiyatsız ’ tatillerine hak kazanmak için, tatil fiyatının yalnızca ödentisini veya fiyatın bir kısmını ödemelerini rica ederler. Elbette ortada bir ödül yoktur ve dolandırıcılar parayı cebe indirir.

Kopya siteleri

Kimlik avı e-postaları, metinleri ve aramaları ve/veya çevrimiçi reklamlar da kurbanları, legal olanları taklit etmek için planlanmış sahte havayolu, tatil veya karşılaştırma sitelerini ziyaret etmeye yönlendirebilir. Mağdurlara sahte onay e-postaları veya rezervasyon referansları sevk edilir, başka bir deyişle bir hayliyi dolandırıldıklarını ancak check-in masasına geldiklerinde fark eder.

İndirimli biletler veya tatiller

Siber kabahatliler bazen tatiller, uçuşlar, oteller ve değişik koliler için çok indirimli fırsatlar sunarlar. Bu gidişatta, biletler legal olabilir ancak indirimli olmalarının sebebi çalıntı kartlarla veya ele geçirilmiş sadakat hesaplarıyla satın alınmış olmalarıdır. Sosyal medya, spam e-postalar ve hatta robot telefon aramaları aracılığıyla reklamları yapılabilir. Mağdurlar, dolandırıcılık fark edildiğinde tatillerinin yarıda kesilmesi tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Beynelmilel seyahat evrakları mevzusunda ‘destek ’

Bazı siteler, mağdurların seyahat vizesi, pasaport, beynelmilel sürüş izni veya değişik evrakları basitçe çıkartmalarına dayanakçı olduklarını iddia ederler. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı web sitesi gibi devlet web sitelerini taklit edebilirler. Ancak, genellikle fiyatsız olan bu hizmetler için son derece yüksek fiyatlar arz ederler. Ve ortaya çıkan dokümanın sahte olma ihtimali çok yüksektir.

Sahte kiralık evler

İnternet üzerinden kiralanan yazlık evlerin ticareti giderek çoğalıyor. Dolandırıcılar genellikle legal kiralama veya bülten sitelerine kendi duyurularını ilaveler. Bu mallar ya mevcut değil veya kiralık değil ya da siz gittiğinizde iki kez kiralanmış olacaktır. Kiralık evinizi sahte duyurulara karşı koruma sağlayan özel saygın siteler üzerinden rezerve edin.

Charter uçuş dolandırıcılığı

Dolandırıcılar ayrıca kurbanları cezbetmek için genellikle konaklama ile beraber verilen özel uçak kiralama kolilerini de kullanırlar. Yeniden parayı alıp ortadan kaybolacaklar ve sizi ortada vazgeçecekler.

Wi-Fi tehditleri

Bir kere yola çıktınız mı tehlikelerin sonu gelmez. Yoldayken havaalanında, kafede veya başka bir kamusal alandaysanız, fiyatsız ulusa sarih Wi-Fi kullanarak banka veya değişik hesaplarınıza giriş yapmayın. En azından iletişiminizi şifreleyen ve sizi şahsi bilgilerinizi çalmak isteyebilecek bireylerden gözeten saygın bir sanal özel ağ VPN hizmeti kullanın. Fiyatsız Wi-Fi ’dan sakınmanız gerekir zira belki de farkında olmadan parolalarınızı ve şahsi,finansal bilgilerinizi çalmak için web seansınızı dinlemek isteyen siber kabahatliler tarafından kurulmuş sahte bir ulaşım noktasına bağlanıyor olabilirsiniz. Wi-Fi noktası asıl olsa dahi, bilgisayar korsanları çevrimiçi faalliğinizi gözetlemek için aynı ağda saklanıyor olabilir. 

Juice jacking

Seyahat edenler ayrıca “juice jacking” olarak da öğrenilen USB şarj tehditlerine karşı da dikkatli olmalıdır. Burada kabahatliler genellikle ulusa sarih şarj istasyonlarına veya istasyonlarda takılı vazgeçilen kablolara makûs emelli yazılım yükler. Evet yanlış okumadınız “kablolara”. Bu kabloların kullanılması, makineyi ele geçirmek ve/veya bilgi ve parolaları çalmak için planlanmış makûs emelli yazılımların yüklenmesinde neden olur. 

 

Tatil sezonunda nasıl güvende kalınır?

Yukarıyadaki senaryolardan uzak durmak için yapabileceğiniz pek çok şey var:

Araştırmanızı yapın: başkalarının dolandırılıp dolandırılmadığını görmek için seyahat firmalarını, otelleri, kiralama firmalarını ve seyahat acentelerini internetten hakimiyet edin. İstenmeyen irtibatlara asla cevap vermeyin. Bir reklam gördüyseniz ve merak ediyorsanız, kuruluşla doğrudan bağlantıya geçin ve asla e-postadaki/metindeki/reklamdaki bağlantı bilgilerini kullanmayın. Havale, hediye kartı, kripto para veya Cash App gibi para uygulamaları ile ödeme yapmayın zira bunlar akdikeni için hiçbir koruma sağlamaz. Para bir kere gitti mi, gitmiştir. Sahte bir siteye işaret eden yazım yanılgıları olmadığından emin olmak için ziyaret ettiğiniz rastgele bir sitenin URL ’sini hakimiyet edin. Uçak biletlerinden kaynaklanan rastgele bir kayıp tehlikesini eksiltmek için bir satıcının ATOL gözetmeli olup olmadığını iki kere hakimiyet edin. Dikkatli olun: Bir şey kulağa asıl olamayacak kadar iyi geliyorsa, genellikle asılsızdır. Çok indirimli tatil ve biletler sunan karanlık web sitelerine aldanmayın. Sanal özel ağ VPN olmadan ulusa sarih Wi-Fi kullanmayın ve dışarıda ulusa sarih şarj istasyonlarını kullanmaktan kaçının.

 

Yaz mevsimi tatilciler için senenin en hoş zamanıdır. Ancak bunun dolandırıcılar ve siber kabahatliler için de bir nimet olabileceğini unutmayın. İnternette güvende kalın ve harika bir tatil geçirin!

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı