TEB'den güneş enerjisiyle çalışan sürdürülebilir şube

PAYLAŞ
TEB'den güneş enerjisiyle çalışan sürdürülebilir şube
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Türk Ekonomi Bankası TEB, sürdürülebilirlik alanında desteklediği projelere ve hakikatleştirdiği faaliyetlere bir yenisini daha ilave ederek Karya Bodrum Şubesi ’nin enerji lüzumunu güneş enerjisinden sağlamaya başladı.

Türk Ekonomi Bankası TEB, ülkemizin sürdürülebilir gelişmesine katkıda bulunurken; ekonomiye ve cemiyete değer katan, pozitif tesir yaratan çalışmalar yapmaya, cemiyeti daha iyi bir geleceğe taşımak için desteklemeye devam ediyor. TEB, Bodrum ’da hizmet veren şubesinin enerji lüzumunu şube çatısına kurulan güneş oturumları ile karşılamaya başladı. Sürdürülebilir bir etraf için enerji tasarrufuna müteveccih projelere umursadıklarını belirten TEB Fertsel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Destekçisi Gökhan Mendi şu bilgileri paylaştı:

“TEB olarak bankacılık faaliyetlerimizle ülkemizin sürdürülebilir gelişmesine katkıda bulunurken, cemiyeti daha iyi bir geleceğe taşmak için etrafsal ve sosyal mesullüklerimizi de yerine getirmeye çalışıyoruz. Gelecek jenerasyonlara daha yaşanılır bir dünya vazgeçmek için etrafsal tesirlerimizi eksiltme maksadıyla çalışmalarımızı devamlı sürdürüyoruz. Genel merkez binalarımızda ve şubelerimizde enerji tasarrufuna müteveccih projeler hayata geçiriyoruz. Şubelerimizdeki aydınlatma armatürlerini LED ’e dönüştürerek enerji tasarrufu sağlıyor, su tüketimini eksiltmeye ve enerji faydalılığını sağlamaya müteveccih projeler hakikatleştiriyoruz. Enerji alanındaki çalışmalarımızın ehemmiyetli bir misali olarak, Karya Bodrum Şubemize bir güneş enerjisi sistemi GES kurduk. Bu sistem sayesinde, enerjisini güneşderi alan şubemiz, karbon salımını da eksilterek sektörde etrafçı şubelerin rakamının çoğalması için misal teşkil ediyor. 10,0 kilovat eforunda 26 adet güneş oturumundan oluşan sistem, senelik takribî 20 bin kilovatsaat enerji imaliyle Karya Bodrum Şubemizin yüzde 60 ’a yakın elektrik enerjisini sağlayabiliyor. Turizm sektöründe beynelmilel alanda marka konumda bulunan Bodrum ilçemizde bu çalışmayı yapmaktan mutluluk ve şeref dinliyoruz.”

TEB, sürdürülebilir bir ekonomi, etraf ve cemiyet yaratmaya katkı sağlayan uygulamaları destekliyor

Bankacılık faaliyetleriyle ülkemizin sürdürülebilir gelişmesine katkıda bulunan TEB, “iyi ve misal banka” kavrayışıyla da cemiyete değer katan, pozitif tesir yaratan çalışmalar yapıyor. Sürdürülebilirliği iş sistemlerinin ve karar verme süreçlerinin odağına yerleştirerek cemiyetsel fayda sağlamaya odaklanan TEB, abuhava farklılığı mevzusunda lüzumlu önlemlerin alınması, gençlerin desteklenmesi, teşebbüsçülük ekosisteminin kuvvetlenmesi, yerel ekosistemlere katkı sağlanması güzergahında da çalışmalar yürütüyor.

Sürdürülebilirlik taktiği kapsamında “ekonomi”, “etraf” ve “etik ve sosyal” olmak üzere üç temel alanda çalışmalar yapan TEB, etraf alanında, abuhava farklılığı ve tesirleri mevzusunda lüzumlu önlemlerin alınması için çalışıyor. İnsan sıhhati ve güvenliği, koruma altındaki canlı cinsleri veya genel anlamda etraf üzerinde yüksek tesir tehlikeleri olan, milli olarak kabul edilmiş yasaklara tabi ürünleri kapsayan hiçbir fonlamaya, başta kömür olmak üzere tabiata hasar veren kaynaklara yapılan yatırımların finansmanına onay vermiyor. Sosyal hayat ve etraf üzerinde ciddi tesirleri olabilecek bazı alıngan sektörlerle alakalı da siyasetler geliştiren TEB, bu siyasetlerin, etrafsal ve sosyal mevzularla alakalı vaatlerin kredi şartları içerisinde dikkate alınmasını sağlıyor.

TEB, odaklandığı bir öteki alan olan “sürdürülebilir finansman” kapsamında da alıcılarına sürdürülebilirlik kapsamındaki proje ve yatırımlarında lüzum dinleyebilecekleri finansman takviyesini sağlıyor; alıcılarının sürdürülebilirlik mutasyonlarını desteklemek ismine yenilenebilir enerji, atık yönetimi, karbon salımı düşük taşıt yapımı/alımı ve eşi yeşil ve sosyal mutasyon alanları kapsamındaki mevzulara müteveccih ürün ve hizmetler sunuyor.

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı