Teknoloji Liderlerinin 2023'teki 5 Önceliği

PAYLAŞ
Teknoloji Liderlerinin 2023'teki 5 Önceliği
  • 0
  • 0
  • 7 dakika da oku
  • +
  • -

Equinix, 2023 senesinde teknoloji liderlerinin en çok öncelik vereceğini düşündüğü hipotezlerini yayınladı. Bu kapsamda siber güvenliği geliştirme, bilgi koruma geçimliliği, alıcı ve çalışan tecrübesini iyileştirme, yeni teknolojileri özümseme, hibrit çalışanları destekleme yeni senede öne çıkan mevzu başlıkları olacak.

Dünyanın dijital altyapı işletmeyi Equinix, 2023 senesinde teknoloji liderlerinin en çok öncelik vereceği mevzu başlıklarını yayınladı. Equinix tarafından dünya genelinde 2900 ’den fazla BT lideri ile hakikatleştirilen Küresel Teknoloji Trendleri Araştırması ’na göre siber güvenliği geliştirme, bilgi koruma geçimliliği, alıcı ve çalışan tecrübesini iyileştirme, yeni teknolojileri özümseme, hibrit çalışanları desteklemek BT uzmanları için yeni senede en çok öne çıkacak mevzular arasında yer alıyor.

Siber Güvenlik

Jeopolitik çalkantıların çoğaldığı bir çağda, şirketlerin siber hücumlara ve güvenlik ihlallerine karşı tetikte olması gerekiyor. 2021/22 döneminde, küresel olarak işletmelerin tahminen %85,3 ’ü bir siber hamle yaşadı. Siber hamlelerin sıklığı seneden seneye çoğalıyor ve AB ’nin en son yayınladığı siber güvenlik raporuna göre çoğalış meylinin 2023 ’te de devam etmesi bekleniyor. Bu sebeple, Equinix 2022 Küresel Teknoloji Trendleri Araştırması ’na katılan BT uzmanlarının %85 ’i dijital öncelikli taktiklerinin bir parçası olarak kilit önceliğin siber güvenliği iyileştirmek olduğunu doğruladı.

Tüm iş konumlarında ve dağıtılmış BT altyapısında meblağlı bir güvenlik seviyeyi, bilgi ihlallerine karşı koruma, şirketi daha fazla siber hamle tehlikesine sokmadan işlemleri yeni pazarlara genişletme, daha fazla işlevi buluta taşıma ve yeni teknolojilerden faydalanma mahareti, siber güvenliğin iyileştirilmesini önceliklendiren BT liderleri için en ehemmiyetli başlıklar arasında yer alıyor.

2022 Siber Tehdit Korunma Raporu ’na göre Kolombiya, %93,9 ile dünya genelinde en çok siber hamleye maruz kalan ülke oldu. EMEA ’da ise siber hücumlardan en çok etkilenen ülke %93,7 ile Türkiye olurken; İspanya %91,8, Fransa %89,3, İtalya %85,7, Birleşik Kraliyet %81,4 ve Almanya %72,6 ise Türkiye ’yi takip etti.

Equinix Bilgi Güvenliği Başkanı Michael Montoya mevzuya ait görüşlerini şu biçimde dile getirdi: “Son senelerde, siber hamlelerin sıklığı ve karışıklığı kaygı verici bir oranda arkasıydı. Bu ataklar, kuruluşlarda ciddi haysiyet zararına neden olabilecek maliyetli kesintilere ve bilgi ihlallerine yol açar. Şirketlerin kendilerini bu gelişen tehdide karşı gözetmek için ellerinden gelen her şeyi yapmaya çalışması oldukça natürel.”

Bilgi Koruma Geçimliliği

AB Genel Bilgi Koruma Regülasyonu ’nun GDPR dünya çapında bilgi gözetmesi için bir kriter oluşturmasıyla, EMEA ’daki işletmelerin geçimliliği nasıl sağladığı, tam regülatörleri ilgilendirmeye başladı. Equinix 2022 Küresel Teknoloji Trendleri Araştırması ’na göre, bilgi koruma tertip etmelerine uymak, EMEA ’daki BT liderlerinin %83 ’ü için siber güvenliği geliştirmeyle beraber  bir numaralı öncelik oldu. Bu sebeple, işletmelerin 2023 ’te geçimliliği sağlamak için uzmanlık dayanağı ve gelişime güçlü yatırımlar yapması bekleniyor.

Kuruluşlar, artık dijital işlemlerinin yeni ve gelecek olan bilgi ve saklılık tertip etmeleriyle geçimli olduğundan emin olmak zorunda. Bu da sadece onaylanmış bilgilerin bir araya gelmesini sağlamalarını, bilgilerin nerede ve nasıl paylaşıldığına ve saklandığına dikkat etmelerini, bilgi koruma standartlarını karşılayan ülke onaylı teknoloji altyapısı kullanmalarını gerektiriyor.

Avrupa Birliği ’nde, GDPR ’ye uymayan kuruluşlar, ciddi ihlaller için potansiyel olarak 20 milyon euroya kadar veya bir işletmenin senelik cirosunun %4 ’nama hangisi daha yüksekse denk olan cezalardan mesul yakalanıyor.

Alıcı ve Çalışan Tecrübesini İyileştirme

Alıcı ve çalışan tecrübelerini iyileştirmek, önümüzdeki sene için zaferin anahtarı olabilir. Çağdaş harcayıcılar artık dijital kanallarda hakikat zamanlı olarak proaktif, şahsileştirilmiş ve meblağlı etkileşimler arz ediyor. Çalışanlar ise dünyanın her yerinden iş dostlarıyla beraber çalışabilmek için daha fazla elastiklik istiyor. Zaferli şirketler, rakiplerine göre daha meselesiz ve daha doğrudan tecrübeler sunmak için yeni teknolojileri özümsüyor ve dijital işlevleri destekleyen altyapıyı geliştiriyor. Bu trendlerin 2023 ’te daha besbelli hale gelmesi bekleniyor.

Equinix EMEA Müessesesel Mutasyon Direktörü Matthew George mevzuya ait görüşlerini şu biçimde dile getirdi: “EMEA BT karar vericilerinin %82 ’si alıcı tecrübesini iyileştirmeyi gelecekteki zaferleri için en ehemmiyetli önceliklerinden biri olarak görürken, %78 ’i aynı şeyi çalışanlarının kullanıcı tecrübeyi için söyledi. Firmalar direnç oluşturmaya, yeni bölgelere genişlemeye, dijital altyapıyı kullanıcılara daha yakın hale getirmeye devam ettikçe, uzun vadeli gelişmeyi sağlayacak alıcı ve çalışan tecrübesini geliştirmeye müteveccih büyük bir adım atmış olacak.”

Yeni Teknolojileri Özümseme

Harekâtlarını bir kumpasa sokmak ve alıcılarına daha iyi hizmet vermek isteyen ileri görüşlü kuruluşlar, yapay akıl ve nesnelerin interneti IoT gibi teknolojileri özümsüyor. Equinix 2022 Küresel Teknoloji Trendleri Araştırması, dünya çapındaki BT liderlerinin %49 ’unun AI, IoT, vb. yeni teknolojilerden faydalanmak için 5G ağlarını kuvvetlendirme mevzusunda coşkulu olduğunu gösteriyor.

Yapay akıl, 5G ve nesnelerin interneti gibi daha yeni teknolojiler özerk arabalar, uslu şehirler, artırılmış hakikatlik ve daha aşırısı dahil olmak üzere yeni mahsullerin geliştirilmesini süratlendiriyor ve işlemleri iyileştiriyor. Bununla beraber, bu teknolojilerin uygulamaları halihazırda çok büyük ölçüde bilgiyi işliyor ve bu meylin daha da süratleneceği öngörülüyor. Dolayısıyla tüm bu bilgileri BT mimarileri aracılığıyla rejisörün uygulanabilirliğinin ele alınması gerekiyor. Bir Hayli işletme için bu vaziyet, daha önceki BT ’nin sınırlamalarından kurtulmak ve yeni teknolojilerin özümsenmesini kolaylaştırmak için BT altyapılarını yine yapılandırmak anlamına geliyor.

IDC ise 2025 senesine kadar takribî 80 milyar zettabayt ZB bilgi üreten 55,7 milyar irtibatlı IoT makineyi veya “nesne” olacağını hipotez ediyor.

Hibrit Çalışanları Desteklemek

Pandemiyle beraber küresel iş gücünün büyük bir kısmı daha evvel hiç görülmemiş bir ölçekte uzaktan çalışma modeline geçiş yaptı. Uzaktan çalışmaya mesafeli olan firmalar bile maliyetlerin eksilmesi ve yararlılığın çoğalması gibi sebeplerden dolayı hibrit modelde çalışma kararı aldı. Önümüzdeki yarıyılda hibrit modelin bir hayli insanın hayatında kalıcı bir yer edineceği öngörülüyor.

PwC ’nin 2022 küresel iş eforu anketine göre, ankete katılan ve işleri uzaktan çalışmalarına imkân tanıyan çalışanların %63 ’ü patronlarının en az önümüzdeki 12 ay süresince hibrit modelde çalışmaya devam etmesini beklerken, %18 ’i patronlarının bütün zamanlı bir uzaktan çalışma alternatifi sunmasını istiyor. Çalışanların yalnızca %11 ’i bütün zamanlı surat surata çalışmayı seçim ettiğini bildirdi.

 

Kaynak: adamnedio.com