Tel Aviv’de yaklaşık 80 bin İsrailli Netanyahu hükümetini protesto etti

PAYLAŞ
Tel Aviv’de yaklaşık 80 bin İsrailli Netanyahu hükümetini protesto etti
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

İsrail’de, Tel Aviv kentinde bir araya gelen on binlerce İsrailli, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin “yargıyı zayıflatma” teşebbüslerini ve fazla sağcı siyasetlerini protesto etti.

İki haftadır üst üste cumartesi günleri hükümet karşıtı şovlara sahne olan Tel Aviv’in merkezindeki Habima Meydanı’nda tertip edilen şova, İsrail polisine göre takribî 80 bin İsrailli katıldı.

Göstericiler, Başbakan Netanyahu, fazla sağcı ve ırkçı siyasetleriyle öğrenilen hükümet ortaklarından Milli Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich gibi hükümet abonelerine tepki gösterdi.

Alanda, Netanyahu ’yu “Kabahatli Başbakan” olarak nitelendiren pankartlar taşıyan göstericiler, Netanyahu ’yu istifaya çağırarak, “İsrail diktatörlük değildir”, “Netanyahu riskli, yozlaşmış ve ırkçıdır” ve “Ben-Gvir ve Smotritch bir facia” sloganlarını attı.

Karşı politikacıların da yer aldığı şovlara, daha önceki Korunma Bakanı Benny Gantz da katıldı.

Burada kalabalığa seslenen Gantz, “Bir darbeyi önlemek için Mecliste ve caddelerde, tüm legal yollarla savaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Şovlara, daha az rakamda olmakla beraber bu hafta Batı Kudüs ve Hayfa kentlerindeki İsrailliler de katıldı.

Binlerce protestocu, Batı Kudüs ’teki İsrail Cumhurbaşkanlığı Rezidansı ile Başbakan Binyamin Netanyahu ’nun resmi evi önünde toplandı.

Bu sene başında göreve gelen fazla sağcı hükümete karşı ilk kitlesel protesto geçen hafta cumartesi Tel Aviv ’de tertip edilmiş, şovlara takribî 10 bin İsrailli katılmıştı.

Batı Kudüs’teki şova katılan İsraillilerden soyadını açıklamak istemeyen 24 yaşındaki Michael, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı değerlendirmede, hükümetin yeni yargı tertip etmesiyle “Yüksek Duruşmanın otoritesini yok etmeye çalıştığını” söyledi.

İsrailli protestocu, “Hükümetin geçirmeye çalıştığı yargı reformunun tamamen saçma olduğunu düşünüyorum. Demokrasinin yargıçlara ve herkesin hakkını korunacak Yüksek Duruşma abonelerine gereksinimi vardır.” görüşünü paylaştı.

Göstericilerden 25 yaşındaki Şaron da yüksek yargının “ortak yönetim hükümetinin elinde olmaması ve tarafsız kalması” gerektiğini aktardı.

Şaron, “Yargı Önyargılara sahip bireylerden oluşmamalı. Hükümet, yargı sistemini hakimiyet etmek için kendi seçtiği bireyleri buraya getirmek istiyor. Biz buna karşı susmayacağız.” diye konuştu.

Netanyahu hükümetini “karanlık bir hükümet” olarak nitelendiren İsrailli genç kadın, “Yahudilik ismi altında bizi geriye götürmek istiyorlar. Bu bütün bir absürtlük. Tek istedikleri yurttaşları hakimiyet altına almak ve diktatör olmak.” ifadelerini kullandı.

Netanyahu başbakanlığındaki ortak yönetim hükümetinin, yargının bazı yetkilerini Meclise devretmeye müteveccih saldırıları, Yüksek Duruşma başta olmak üzere hükümet ile İsrail yargı mekanizması arasında gerilime yol açıyor.

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak ’ta, Yüksek Duruşmanın yetkilerini hudutlandıran, yargının yargıçların tercihi üzerindeki tesirini eksilten ve Meclisin duruşma kararlarını geçersiz kılmasına izin veren bir yasa tasarladıklarını duyurmuştu.

Yeni yargı tasarısına göre, ortak yönetim hükümeti, yargı üyelerini atama komisyonunda şu an 9 olan aza rakamını 11 ’e çıkaracak ve bu azaların 7 ’sini kendisi seçecek. Bu aza çoğunluğu, hükümetin, yargıçların ceddilmesinde tek söz sahibi olacağı anlamına geliyor.

Ayrıca Netanyahu hükümetinin, daha evvel yolsuzluktan karar giymiş ortak yönetim ortağı Arye Deri’nin bakan olarak görev yapmasına izin veren müzakereli kanunu onaylaması da kamuoyunda tepkilere yol açmıştı.

İsrail’de yeni Başbakan Binyamin Netanyahu’nun fazla dindar Yahudi ve fazla sağcı partilerle kurduğu yeni hükümet 29 Aralık 2022’de Meclisten güvenoyu alarak göreve başlamıştı.

Filistinlilere müteveccih ayrımcı ve ırkçı siyasetleriyle öğrenilen ortaklara sahip yeni ortak yönetim hükümeti, İsrail politik tarihinin “en fazla sağcı” hükümeti olarak değerlendiriliyor.

Netanyahu liderliğindeki fazla sağcı hükümet, Filistin geneli ile İsrail ’deki cemiyetsel muhalefetin yanı gizeme başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere İsrail ’in Batılı bağlaşıkları tarafından da evham ile karşılanıyor.