Temassız ödemede son trendler

PAYLAŞ
Temassız ödemede son trendler
  • 0
  • 0
  • 6 dakika da oku
  • +
  • -

Teknolojik ilerleme ve değişen harcayıcı tutumlarıyla temassız ödemeye alaka çoğalıyor. Özellikle mobil ve giyilebilir teknolojilerin 2027 senesine kadar yüzde 221 gelişmesi bekleniyor. Yapılan çalışmalara göre giyilebilir ödeme makineleri pazarı da 2030 senesine kadar 436 milyar dolara erişecek.

 

Teknolojiyle beraber dünyanın nakitsiz cemiyet olma yolculuğu süratleniyor. Research and Markets ’e göre küresel dijital ödeme pazarı senelik yüzde 10 gelişerek 2027 senesine kadar 12,55 trilyon dolara erişecek. Bu gelişmeyi de ağırlıklı olarak temassız ödemeler çekecek. Özellikle pandemiyle beraber değişen satın alma tutumları temassız ödeme çözümlerine alakayı artırdı. Geçtiğimiz sene yalnızca Visa, temassız harekâtlarda 13 trilyon doları idaredi. 

Bankalararası Kart Merkezi BKM, 2022 senesine dair kartlı ödemeler sektörünün raporuna göre 2022 senesinde kartlarla yapılan temassız ödeme adedi evvelki seneye göre yüzde 77 çoğalarak 6,62 milyar adet oldu. Temassız ödeme meblağı ise geçen seneye göre yüzde 212 çoğalarak başka bir deyişle geçen senenin 3 katını geçerek 904 milyar TL oldu. Mağaza içi yapılan kartlı ödemelerde ise her 3 ödemeden 2 ’si, 2022 senesinde temassız olarak hakikatleşti. Temassız ödeme meblağı evvelki seneye göre 3 katından fazla çoğalırken mağaza içi her 3 ödemeden 2 ’si temassız hakikatleşti.

Temassız teknolojilerde de mobil ve giyilebilir temassız ödemeler öne çıkacak. Juniper Research ’şan raporu da bu mevzuda en ehemmiyetli gösterge. Rapora göre mobil ve giyilebilir temassız ödemelerin 2022-2027 seneleri arasında yüzde 221 gelişmesi bekleniyor. GreyViews ’şan yaptığı bir çalışma da giyilebilir ödeme makineleri pazarının 2030 senesine kadar 436 milyar dolara erişeceğini ortaya koyuyor. Özellikle kullanım basitliği ve eminliği ile seçim edilen giyilebilir teknolojiler arasında bileklikler, fitness takipçileri, saatler, mücevherler ve uslu elbiseler yer alıyor.  

Her iki bireyden birinin mobil cüzdanı olacak

Temassız ödemelerde mobil cüzdanlar da gelişmenin bir diğer itici eforu olarak dikkat topluyor. Boku ve Juniper Research tarafından hazırlanan Mobil Cüzdanlar raporu 2025 senesine kadar her iki bireyden birinin mobil cüzdan kullanıcısı olacağını vurguluyor. Teknoloji ilerlemeye devam ederken mobil cüzdanların kullanım alanının genişlemesi de bekleniyor. Dijital para üniteleriyle beraber mobil cüzdanlar kullanıcıların muhtelif dijital para üniteyi şekillerini sağlamasına ve kullanmasına imkân sağlayacak. Sadakat programları, biletleme ve kimlik gizleme gibi daha fazla özelliği bünyesinde barındıracak. Yakın gelecekte mobil cüzdanların fiziksel cüzdanların yerini alacağı, kullanıcıların tüm ödeme ve şahsi bilgilerini tek bir tehlikesiz uygulamada gizlemesine imkân tanıyacağı düşünülüyor.

Uslu hoparlörlerle operasyon 19,4 milyara erişecek

Temassız ödemelere güzergah verecek teknolojiler bunlarla da hudutlu değil. Uslu telefonlara sadece bir uygulama yükleyerek tehlikesiz bir biçimde ödeme alınmasını muhtemel kılan telefona değerek ödeme teknolojisi, en ufak firmaların da teknolojiye erişimini basitleştiriyor. Büyük firmaların da alıcılarına değişik tecrübeler yaşatmasını sağlıyor. Bilgisayarlarda ve ağlarda eşler arası dosya paylaşımı ve kripto para üniteyi ticaretinde kullanılan, Peer to PeerP2P yaklaşımı da temassız ödemeler ekosisteminin ehemmiyetli bir parçası haline geliyor. Tamamen mobil olan bu uygulama kullanıcıların birbirleri arasında meselesiz biçimde para transferi yapmasına imkân tanıyor. eMarketer ’a göre en büyük P2P platformlarının 2021 sene sonu haysiyetiyle 165,7 milyon kullanıcısı var. eMarketer ayrıca 2022 ’de 785.9 milyar dolar olan P2P pazarının 2023 sonunda 1 trilyon doların üzerinde operasyon hacmi üreteceğini varsayım ediyor. 

Mobil Uygulama İle Lokasyon Bağımsız Tahsilat

Paynet Mobil Uygulama da aza iş yerlerinin saha işlemlerinde ödeme almasını basitleştiriyor. Tüm banka ve kredi kartları ile geçimli olan Paynet Mobil Uygulama, süratlice tahsilat yapılmasını sağlıyor. iOS ve Android işletim sistemine sahip uslu telefonlar ve tabletlerle geçimli olan çözümle, şirketler alıcıları nerede olursa olsun, uzaktan SMS, e-posta ve WhatsApp yoluyla link ile ödeme alabiliyor. Paynet Mobil Uygulama böylece ödeme mevzusunda iş yerlerine sınırsız hürlük sunuyor. Fiyatsız olan Paynet Mobil Uygulama sayesinde, taşınabilir POS makinelerinin oluşturacağı maliyet de ortadan kalkıyor. Bununla beraber, tüm bankalar ile uyuşmalı olduğu için giderler ehemmiyetli miktarda düşüyor ve alıcılar tüm kredi kartları ile uygun taksit seçeneklerinden yararlanabiliyor. Paynet firmalara imkânı da sunuyor. Firmalar, uyuşmalı bankalar üzerinden alıcılarına daha uygun maliyetlerle taksitli alışveriş olanağı yaratıyor. 

PayPOS ’la cep telefonları tehlikesiz ve temassız ödeme alabiliyor

Ödeme sistemlerinde Türkiye ’nin lider kuruluşu Paynet de teknoloji ve çözümleriyle temassız ödemeler pazarına güzergah vermeye devam ediyor. Paynet ’in PayPOS çözümü mobil uygulama üzerinden ister kasada, ister reyonda, ister sahada basitçe ödeme almayı sağlıyor. Uslu cep telefonlarının yanında Android işletim sistemine sahip tabletler, saha el terminalleri ve kiosk gibi makinelerde de çalışan PayPOS teknolojisi, ödeme alanı spektrumunu artırıyor. NFC teknolojisiyle saniyeler içinde temassız ödeme sunan PayPOS ile fiziki POS satın alımı, bulundurma değeri, servis fiyatı veya bakım maliyeti gibi pahalı yatırımlar yapılmasına gerek kalmıyor. Rastgele bir montaj veya aygıt yatırımı yapılması gerekmiyor. PayPOS, fiziki POS makineleri gibi çalışıyor. Bu sebeple de aynı güvenlik seviyesine sahip. 

 “Mutasyonda ehemmiyetli bir rol oynuyoruz”

Son senelerde özellikle pandeminin de tesiriyle hem harcayıcı tavırlarının hem teknolojiyi özümseme süratinin ehemmiyetli bir başkalaşım geçirdiğini belirten Paynet Ürün Yönetimi ve İş Ortaklıkları Genel Müdür Dayanakçısı Hakan Kocatürk, tüm bu büyümelerin dijital ödeme pazarını dönüştürdüğünü söylüyor. Özellikle mobil ve temassız ödeme çözümlerine alakanın çoğaldığını ifade eden Kocatürk laflarını şöyle sürdürüyor: “Bu gidişatı özellikle temassız ödeme teknolojilerinde süratlenen trendlerde görüyoruz. Geleceğin teknolojisi olarak görülen bir hayli teknoloji bugün süratle yaşamımıza giriyor. Mobil ödemeler pazarı hiç olmadığı kadar süratli gelişiyor. Temassız ve mobil teknolojilerle beraber tüm ülkeler nakitsiz cemiyet olmaya doğru hiç olmadığı kadar büyük bir ivmeyle yol alıyor. Biz de bu süreçte Paynet olarak ürün ve çözümlerimizle pazarın mutasyonunda ehemmiyetli bir rol oynamaya devam ediyoruz.”

 

Kaynak: adamnedio.com