TikTok'ta gizliliği korumanın beş yolu

PAYLAŞ
TikTok'ta gizliliği korumanın beş yolu
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

TikTok ve değişik sosyal medya devlerinin kullanıcılarla alakalı topladığı şahsi bilgilerin büyüklüğü dikkat çekici ebatlara erişti. TikTok, 2022 senesinde Amerika Birleşik Devletleri ve tüm ülkelerde en çok indirilen kısa video uygulaması oldu. Bir Araya Gelen kullanıcı bilgisinin çokluğu ve bu bilgilerin Çin hükumetiyle paylaşılma iddiaları, çocuklar ve onların mental sıhhatine vereceği hasarlar, şahsi bilgilerin sızdırılması gibi bir hayli saklılık ve siber güvenlik meselesiyle alakalı kavgalar başladı.  

 

Hindistan, 2020 senesinde uygulamayı ülke çapında menetti. Bir Hayli ülke TikTok ’un resmi aygıtlarda kullanımını yasaklarken Amerika Birleşik Devletleri bir adım daha ilerleyerek uygulamayı tamamen menetmeyi düşünüyor. Kavgalar ve elde edilen delillerin odağını, son günlerde Avustralyalı bir siber güvenlik firmayı olan Internet 2.0 ’daki tahlilcilerin belirtileri oluşturuyor. Firmanın Temmuz 2022 tarihli raporuna göre TikTok, kapsamlı aygıt izinleri istiyor ve çalışması için gerekenden çok daha fazla bilgi topluyor. 

 

TikTok kullanırken saklılığınızı nasıl gözetebilirsiniz? 

ESET Türkiye Ürün ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban uygulamayı kullanmaktan tamamen bırakmadan bilgilerinizin saklılığının en azından bir kısmını  nasıl gözetebileceğiniz ile alakalı olarak  şu  bilgileri paylaştı. 

 

1. Muhtemel olan en az bilgiyle TikTok ’taki içeriklere ulaşım sağlamak istiyorsanız, bir web tarayıcısında resmi TikTok web sitesini kullanın. TikTok ’un tarayıcı çerezlerini ve değişik kullanıcılar yoluyla bazı bilgileri toplamaya devam edebileceğini unutmayın. 

2. Tiktok ’ta hesap açmadan video yollamak, yorum ilave etmek veya rastgele bir videoyu sevmek muhtemel değil. Faal bir hesap sahibi olmak istiyorsanız, ayarlardan bazı bilgilerin paylaşımını kısıtlayın.  

3. TikTok saklılık siyasetinde izniniz olmadan bilgilerinizi üçüncü taraf uygulamalardan toplayabileceğini sarihçe belirtiyor. TikTok ’a ilk defa kayıt yaparken başka bir sosyal ağ platformuyla ilişkili bir hesap yerine, başka hiçbir yerde kullanmadığınız bir telefon veya e-posta adresi verebilirsiniz. 

4. Daha fazla koruma için TikTok ’un telefonda kayıtlı bireyleri veya Facebook dostlarını senkronize etmesine izin vermeyin ve reklam şahsileştirmesini hudutlandırın.  

5.Proxy hizmetleri ve konumunuzu saklamak için bir VPN ile beraber IP adresinizi maskeleyebilirsiniz.

Kaynak: adamnedio.com