TRAI Startup Day Yapay Zeka Girişimcilik Ekosistemini Bir Araya Getirdi

PAYLAŞ
TRAI Startup Day Yapay Zeka Girişimcilik Ekosistemini Bir Araya Getirdi
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Türkiye Suni Zekâ İnisiyatifi TRAI ’nin tertip ettiği TRAI Startup Day networking aktifliği hakikatleşti. Aktiflik Suni Zekâ Teşebbüsçülük Ekosistemi ’nde yer alan teşebbüsleri, özel sektör temsilcilerini ve yatırımcıları bir araya getirerek çok istikametli iş birliği yapma ve büyük ölçekte ekonomi yaratma fırsatı sağladı.
 

Türkiye Suni Zekâ İnisiyatifi TRAI tarafından asıllaştırılan TRAI Startup Day networking aktifliği, Türkiye Suni Zekâ Ekosistemi ’nde yer alan teşebbüsçüleri, özel sektör temsilcilerini ve yatırımcıları bir araya getirdi. Bu sene ikincisi hakikatleşen aktiflikte Suni Zekâ Teşebbüsçülük Ekosistemi ’nde yer alan teşebbüsçüler, yüksek oranda katılım sağlayan yatırımcılarla toplanarak teşebbüslerini tanıtma fırsatı buldu. Yatırımcılar da kaliteli teşebbüslerle toplanma imkânı bulmuş oldu.

TRAI Startup Day, muhtelif sektörlerden geniş bir katılımcı kitlesini bir araya getirdi. Bankacılık, enerji, yapım, perakende, otomotiv, sağlık ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren suni zekâ teşebbüslerinin yoğun katılımı dikkat çekti. Bu spektrum, değişik sektörlerden teşebbüsçülerin, birbirleriyle ve yatırımcılarla tecrübelerini paylaşma ve iş birliği yapma ihtimali buldukları bir ağ oluşturma fırsatı sağladı.

Teşebbüsçüler, aktiflikte hem yatırım arayışlarını geliştirmek ve teşebbüslerini özel sektöre ve yatırımcılara tanıtmak için muhteşem bir fırsat tuttu, hem de yatırım sürecinin muhtelif safhaları hakkında bilgi edindi. Melek yatırımcılardan müessesesel tehlike anaparası corporate VC gibi muhtelif yatırım kaynaklarına erişmek için atılması gereken adımlar hakkındaki teklif ve bilgi paylaşımlarından faydalandı. Bu da teşebbüsçülerin potansiyel yatırımcılarla ve alıcılarıyla daha faal ve şuurlu bir biçimde etkileşim kurmalarını sağladı.

Türkiye Suni Zekâ İnisiyatifi TRAI ’nin Ekosistem İdareyicisi Betül Kübra Ekinci, TRAI STARTUP DAY ile alakalı görüşlerini paylaşarak şu bilgileri aktardı:

“Günümüzde suni aklın gelişimi, pek çok değişik sektörde iş yapış biçimlerinden hayatı basitleştiren çözümlere kadar pek çok alanda başkalaşım sağlıyor. Türkiye Suni Zekâ Teşebbüsçülük Ekosistemi de bu metamorfozun ve gelişimin bütün de merkezinde yer alıyor. Bu sene ikincisini reelleştirdiğimiz TRAI STARTUP DAY ile emelimiz, Türkiye Suni Zekâ Teşebbüsçülüğü Ekosistemi ’nin oyuncularının lüzum dinlediği network ve eşleşmeleri sağlamak üzere tehlikesiz, hedef odaklı ve aralıksızı olan, geliştirici ve zinde bir alan sunmak.”

TRAI STARTUP DAY ile ekosistemin kaliteli teşebbüs ve yatırım finansmanı lüzumlarının karşılanmasına ehemmiyetli katkılar sağlandığını belirten Ekinci, laflarını şöyle sürdürdü:

“Bu networking faalliğiyle startup-startup, startup-yatırımcı, startup-özel sektör işbirliklerini destekleyici bir etraf oluşturduk. Startup-özel sektör işbirlikleri bir yandan startup ekosisteminin büyümesine katkı sağlıyor, bir yandan da işletmelere inovasyon ve yeni nesil teknolojilerle rekabette öne çıkma fırsatı sunuyor. Startuplar, teşebbüs ve yatırım eşleşmeleri mevzusunda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ve teşebbüslerini nasıl yaşama geçirebilecekleri, geliştirebilecekleri ve bedelini yükseltebilecekleri mevzusunda bilgilenme, teşebbüslerini tanıtma ve yatırımcıyla buluşma imkânı buluyor. Aynı biçimde yatırımcılar da kaliteli teşebbüslerle buluşma imkânı bulmuş oluyor. Bu anlamda doğru eşleşme her zaman fayda ve finansmanın sürdürülebilirliği için büyük ehemmiyet taşıyor. Bu seneki katılımın geçtiğimiz seneye oranla üç kat çoğaldığını ve bu çerçevede çok daha fazla eşleşme ile büyük ölçekte ekonomi ve fayda yaratma fırsatı sağlayabildiğimizi söyleyebilirim. Türkiye Suni Zekâ Teşebbüsçülük Ekosistemi desteklendikçe suni aklın ülkemizin ekonomisine katkısı da çoğalıyor. Bu anlamda çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.”

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı