Tüketici Ramazan'da Video İzleyip, Influencer Takip Ederek E-Ticaretten Siparişini Veriyor

PAYLAŞ
Tüketici Ramazan'da Video İzleyip, Influencer Takip Ederek E-Ticaretten Siparişini Veriyor
  • 0
  • 0
  • 7 dakika da oku
  • +
  • -

 İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı süresince iftar ve sahur saatleri başta olmak üzere harcayıcılar interneti daha çok kullanıyor, e-ticaretten daha fazla alışveriş yapıyor. Sepetlerin yıldızı yiyecek olurken, Ramazan Bayramı için elbise ve seyahat alternatifleri de listelerin üst sıralarında bulunuyor. Digital Exhchange ’in marketing takımı “Alışverişin çoğaldığı yarıyılda rüzgarı yakalayan markalar bunu sene boyu doğru kampanyalarla sürdürerek büyük kazanım sağlar” ifadesini kullanırken, Digital Exchange ’in CEO ’su Emrah Pamuk ise “Ramazan faydasıyla kazanç. Bu şuurla hareket eden markalar ne kadar çok video, Influencer ve nöropazarlama yaparsa sene boyu rakipleriyle arasını o kadar açarlar” dedi.

 

Türkiye ’de alışverişin odağı haline gelen e-ticaret siteleri Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı için en yoğun biçimde seçim edilen mecraları da oluşturuyor. Ticaret Bakanlığı ’nın bilgilerine göre ülkemizdeki e-ticaret sitelerinin sayısı 35 bini bulurken, 2022 senesinin ilk 6 ayındaki tüketme meblağı ise bir evvelki seneye göre yüzde 116 ’lık rekor çoğalışla 348 milyar TL olarak hakikatleşti. Cironun büyüklüğü e-ticaret sitelerinin marketing faaliyetlerine de yansıdı. Yapılan dijital alışveriş için seçim edilen marketing mecraları da sosyal medya başta olmak üzere dijital mecralar olurken, e-ticaret sitelerinin ve markaların yaptıkları kampanyaların bütçelerinde, kampanya sayısında ise çoğalışlar kollanıyor. Günümüzde bir Influencer aracılığıyla bir ürünü ve e-ticaret sitesine özellikle Ramazan gibi alışverişin yoğun olduğu yarıyıllarda tanıtmak daha ehemmiyetli hale geliyor. 

Video İzleme Alışkanlığımız Çoğalıyor

Digital Exchange ’in uzman marketing takımı, markalara yanaşan Ramazan Bayramı sebebiyle bir dizi pazarlama teklifinde bulundu. Ramazan yarıyılında e-ticaret sitelerini ele alan araştırmaya göre bayramı da düşünen harcayıcıların yüzde 66 ’sı e-ticaret sitesinden alışveriş evvelinde ürünle alakalı video izlemeyi seçim ediyor. “Alışverişin çoğaldığı yarıyılda rüzgarı yakalayan markalar, bunu sene boyu doğru kampanyalarla sürdürerek büyük kazanım sağlar” diyen Digital Exchange ’in marketing takımı, video marketingin 2023 ’şöhret trendleri arasında bulunduğunu ifade eden belirterek şunları söyledi:

“Ülkemizde 18-70 yaş arası harcayıcılar süresinin 8 saatinden aşırısını internette geçiriyor. Öte yandan bu kitlenin alışveriş sepet ortalaması ise 2022 ’nin ilk yarısına ait bilgilere göre 4.900 TL ’ye erişti. Sayının 2023 ’te daha da çoğaldığı varsayım ediliyor. Bu sebeple de e-ticaret siteleri arasında Ramazan gibi özel yarıyıllarda bir alışveriş yarışı başlıyor. Zira bir ay süresince kurulan iftar ve sahur sofralarına ek olarak bayram yarıyılı da düşünülüyor. Bu kapsamda ürünlerin tanıtımı için kullanılan usullerin başında video marketing geliyor. Video marketing yaparken şu unsurlara dikkat edilmesi gerekir:

-Ele alınacak ürünlerin profesyonel takımlar tarafından nitelikli çekimlerinin yapılması ve kurgulanması.

-Videoda kesinlikle bir hikaye/senaryo kullanılması ve buna uygun hareket edilmesi.

-Hedef kitlenin üründen temennilerinin ortaya konulası ve vurgulanması.

-Yayın mecralarının ürün ve hedef kitle araştırması yapılarak tanımlanması, bunun için bir data ’nın oluşturulması.”

Influencer İrtibatı Artırılmalı

Ramazan yarıyılında e ticaret sitelerinde ilk sırayı yiyeceğin aldığını belirten Digital Exchange marketing takımı, “Gıdayı sırayla tekstil, şekerleme, yemek siparişi, hayırseverlik, hoşluk, dini ürünler ve seyahat kategorileri takip ediyor. Markaların Ramazan yarıyılında yiyecek ve besin kategorisine ağırlık vermesi natürel. Burada Influencer irtibatının kullanılması gerekir. Influencer yaptığı Ramazan ve bayram alışveriş kalemlerini tek tek takipçilerine anlatma yolunu seçerek e-ticaret sitesi ve alakalı markanın hedef kitle ile buluşmasını sağlayacaktır. Öte yandan görüldüğü üzere birbiriyle etkileşim halinde olan ürünler söz mevzusu. Yiyecek ile şekerleme, seyahat ile tekstil gibi. Marketing usulleri arasında nöropazarlamanın da kullanılması markalara avantaj sağlayacaktır. Influencer irtibatı sırasında nöropazarlama yaparak sunumu asıllaşan bir yiyecek ürünşöhretin yanında en iyi gidecek tatlının da kullanılması ya da bir seyahat/tatil pazarlaması yaparken buna uygun giysinin de nöropazarlamanın mevzusu olması markalara avantaj sağlayacaktır” denildi.

Sahurda Kozmetik ile Ev Eşyası Pazarlanıyor

Özellikle iftar ve sahur yarıyılına özel menülere ait pazarlamanın markalara avantaj sağladığını belirten Digital Exchange takımı şu değerlendirmede bulundu:

“Ramazan ayında iftar ve sahur saatlerine müteveccih özel menüler, yiyecek ve meşrubat sektöründe satışların çoğalmasına neden oluyor. Online alışverişlerde kolaylıkla erişilebilen yiyecek ve meşrubat ürünleri bu yarıyılda yoğun arz görüyor. Giyim ve Moda kategorisinde ise Ramazan ve sonrasında asıllaşan bayram yarıyılı sebebiyle bu sektörde yükselişe geçiyor. Özellikle bayramlık alışverişler için kullanıcılar online platformları seçim ediyor. Evde geçirilen zaman çoğaldığı için ev dekorasyonu kategorisi de Ramazan ve bayram sezonu için marketing ’i yapılması gereken bölümler arasında bulunuyor. Aynı zamanda Kozmetik ve Şahsi Bakım, Hediye ve Şahsi Ürünler ile Seyahat kategorileri de bayram sebebiyle en çok seçim edilenler arasında bulunuyor. Markalar yalnızca Ramazan ’ı değil bayram ve sonrasını da düşünerek e-ticaret sitesine uygun biçimde sosyal medya mecralarında marketinge ağırlık vermeli.”

Ramazan sürecinde reklamlar sebebiyle alışveriş yapanlarını oranının yüzde 70 olduğunu belirten Digital Exchange ’in CEO ’su Emrah Pamuk, “Araştırmalara göre alışveriş yapanların yüzde 58 ’i, Ramazan içerikleri gördükten sonra markaya daha bağlı sezdiğini söyledi. Bu da bize Ramazan ’da marketing yapan bir markanın ciro ve haysiyet açısından ehemmiyetli kazanımlar sağladığını gösteriyor” diye konuştu. 

Reklam İzleme Oranları Yükseliyor 

Bu yarıyılda internette geçirilen zamanın da çoğaldığını ve günlük 8 saat ortalamasını aştığını anlatan Pamuk, “Özellikle sahur saatlerinde internet kullanımı, video ve reklam izleme oranları çoğalıyor. Sahurda hazır yemek sipariş sayısı kısıtlı olsa da iftar saatini düşünerek market alışverişi başta olmak üzere yiyecek, tatlı ve hayırseverlik kategorisinde dayanak paketlerini ön tasarıya çıkaran video, Influencer ya da sosyal medya marketing faaliyetleri galibiyete eriştiriyor” dedi.  E-posta ve SMS yolu ile şahıslaştırılmış reklam taktiğini uygulayan markaların da Ramazan ve bayram yarıyıllarından hasılatlı çıktığını ifade eden Pamuk, “Araştırmalara göre şahsileştirmiş reklamlardan alışveriş yapanların oranı yüzde 64. Harcayıcıların 3 ’te 2 ’si ise bu alışverişlerden neşe alıyor. Markalar öğrenmeli ki harcayıcılar iftar ve sahur arasında internete girmekten, sosyal medyada bulunmaktan, reklamları izlemekten, kendileri ya da lüzum sahipleri için alışveriş yapmaktan, Ramazan Bayramı ve sonrasını tasarlamaktan, evlerine eşya almaktan seviyor. Şayet profesyonel takımlarla beraber marketing çalışmalarına sürat verirlerse, tüm ekonomi ile beraber ehemmiyetli faydalar sağlayacaklardır. Ramazan faydasıyla kazanç. Bu şuurla hareket eden markalar ne kadar çok video, Influencer ve nöropazarlama yaparsa sene boyu rakipleriyle arasını o kadar açarlar” biçiminde konuştu. 

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı