Türk Dijital Sağlık Şirketinden ABD'de Önemli Başarı!

PAYLAŞ
Türk Dijital Sağlık Şirketinden ABD'de Önemli Başarı!
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Türk dijital sağlık firmayı h2o Therapeutics, Parkinson hastalarına özel geliştirdiği, FDA Food and Drug Administration / Amerika Birleşik Devletleri Yiyecek ve İlaç Dairesi onaylı Parky uygulaması için, AmerisourceBergen firmayı ile eforlarını birleştirerek Amerika Birleşik Devletleri pazarına giriş yaptı.

Ankara ’da kurulan h2o Therapeutics, büyük bir zafere imzalaydı. Firma, Parkinson hastalarının semptomlarını takip etmelerine imkân sağlayan Parky adlı uygulamayı, Apple teknolojileri ile geliştirerek tıp alanında ehemmiyetli bir gereksinimi karşılamış oldu.

Geçtiğimiz Kasım ayında FDA onayını alan ve Apple tarafından geliştirilen Hareket Bozukluğu API ile geçimli olan Parky, Apple Watch ’u kullanarak Parkinson hastalığının titreme ve diskinezi gibi semptomlarını hakikat zamanlı olarak izliyor. Hastalığın seyri ile ilgili olarak hastalar ve sağlık profesyonelleri arasında anlamlı ve emin bilgilerin paylaşılmasını sağlayan uygulama, hastaların aktüel vaziyetini sağlıklı bir biçimde takip edilebiliyor.

h2o Therapeutics, dünya üzerinde 10 milyon Parkinson hastasına fayda sağlayabilecek ve hastalığın gelişimi noktasında tıp uzmanlarına ehemmiyetli bilgiler aktaracak olan Parky uygulamasının Amerika Birleşik Devletleri pazarına girişi için AmerisourceBergen firmayı ile el sıkıştı. Küresel bir sağlık firmayı olan AmerisourceBergen, yaşama geçirdiği bulut tabanlı, tamamen entegre bir sipariş alım/dağıtım platformu olan DTx Connect ile Parky uygulamasının ticari gelişimini idareyecek.

GÜLMÜŞ: “PARKY ’NİN PARKİNSON HASTALIĞI TOPLULUĞUNA BÜYÜK DEĞER KATACAĞINA İNANIYORUZ”

h2o Therapeutics ’in kurucusu Yağmur Selin Gülmüş mevzu ile alakalı yaptığı açıklamada, “FDA onayı, Apple işbirliği ve AmerisourceBergen uyuşmaları bizim için çok büyük km taşları. Parky ’nin Parkinson Hastalığı topluluğuna büyük değer katacağına inanıyoruz. AmerisourceBergen ile yaptığımız bu uyuşma sayesinde emelimiz, hastaların ulaşım sürecindeki manileri eksiltmek, ulaşımı geliştirmek ve ticari erişilebilirliğimizi genişletmektir. Hasta odaklı teknolojimizi, Parkinson hastalığı topluluğunu da destekleyerek Parkinson Farkındalık ayında piyasaya sürmekten şeref dinliyoruz.” biçiminde konuştu.

KİLGORE: “HASTALARIN PARKY UYGULAMASINI KULLANMAYA BAŞLAMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Uygulamanın ehemmiyeti ile alakalı konuşan AmerisourceBergen Evrensel Ürünler ve Çözümler Ürün Müdürü Alex Kilgore ise şunları söyledi:

“Dijital sağlık büyük bir potansiyel sunuyor; ancak ürün geliştirenler, pazara ulaşımı ve ürün potansiyelini etkileyebilecek sektöre özel güçlüklerle karşılaşıyor. Reçetelenmesinin ardından hastalara dayanakçı olacak ve dijital sağlık alanında maharetimizi çoğaldıracak Parky uygulamasını ve h2o Therapeutics ’i desteklemek için sabırsızlanıyoruz.”

AmerisourceBergen Küresel Ürünler ve Çözümler Kıdemli Başkan Yardımcısı Jason Dinger, “Parkinson Farkındalık Ayı süresince hastaları, hasta yakınlarını ve sağlık hizmeti veren müesseseleri, h2o Therapeutics gibi dijital sağlık teknolojileri üreten inovatif şirketlerle bir araya getirmenin, hastaların sıhhati için neler yapabileceğimizi konuşmanın iftiharını yaşadık.” diyerek duygularını paylaştı.

TÜRKİYE VE AVRUPA ’DA DA KULLANILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Parky uygulamasının hudutlarını da genişletmek isteyen firma, şu an yalnızca Amerika Birleşik Devletleri ’de kullanılabilen uygulamanın yakın bir zamanda Türkiye ve Avrupa ’daki kullanıcılara da sunulması için çalışmalarını sürdürüyor.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı