Türkiye'de dijital bankacılık kullanıcı sayısı 104 milyona ulaştı

PAYLAŞ
Türkiye'de dijital bankacılık kullanıcı sayısı 104 milyona ulaştı
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Büyüyen teknoloji ve değişen yaşam şartları, yevmiye alışkanlıkları da değiştirmiş gidişatta. Online dünya kumpasında, günün her saati her yerden bankacılık harekâtları da online olarak yapılabiliyor. Karşılaştırma sitesi encazip.com ’un yaptığı araştırmaya göre, mobil ve internet bankacılığı kullananların oranı her geçen gün çoğalış gösteriyor. Türkiye Bankalar Birliği ’nin bilgilerine göre, Türkiye genelinde dijital bankacılık alıcısı rakamı 104 milyon şahsa erişti.

Dijitalleşme ismine evrilen yeni dünya kumpasında, bankacılık sektörü de yenilenip büyümeyi sürdürüyor. Evvelleri bir seçenek olarak görülen mobil ve dijital bankacılık, bugün dünya genelinde birinci seçim olarak kullanılıyor. Karşılaştırma sitesi encazip.com ’un yaptığı araştırmaya göre, mobil ve internet bankacılığı kullananların oranı her geçen gün çoğalıyor. Fertsel ve müessesesel olmak üzere toplam etkin dijital bankacılık alıcı rakamı bir evvelki seneye göre 18 milyon 503 bin birey çoğalarak 104 milyona yükseldi.

 

91 milyon 351 bini “yalnızca mobil bankacılık” operasyonu yapıyor

Türkiye Bankalar Birliği ’nin temmuz ayında yayınladığı bilgilere göre; Nisan-Haziran 2023 yarıyılı içinde toplam etkin dijital bankacılık alıcı rakamı 103 milyon 634 bin şahsa erişti. Bu kullanıcıların 2 milyon 9 bini “yalnızca internet bankacılığı” operasyonu yaparken 91 milyon 351 bini “yalnızca mobil bankacılık” operasyonu yapıyor. Hem internet hem mobil bankacılık operasyonu yapan kullanıcı rakamının 10 milyon 274 bin birey olduğu görülüyor. Beş sene evvel ise etkin dijital bankacılık alıcı rakamı 35 milyon idi.

 

En az bir kere giriş yapmış kullanıcı rakamı 99 milyon

Nisan-Haziran 2023 yarıyılı içinde en az bir kere giriş operasyonu yapmış etkin fertsel dijital bankacılık alıcı rakamı 99 milyon 159 bin. Bu rakamın 1 milyon 385 bininin “yalnızca internet bankacılığı” operasyonu yaparken, 88 milyon 470 bininin ise “yalnızca mobil bankacılık” operasyonu yaptığı kollandı. Hem internet hem mobil bankacılık operasyonu yapan kullanıcı rakamı ise 9 milyon 304 bin birey oldu.

 

Dijital bankacılık kullananların yüzde 66 ’sı erkek 

Bilgilere göre, Nisan-Haziran 2023 yarıyılı içinde, en az bir kere giriş operasyonu yapmış etkin müessesesel dijital bankacılık alıcı rakamı 4 milyon 475 bin birey. Etkin fertsel dijital bankacılık alıcılarının 65 milyonun erkek yüzde 66 ve takribî 34 milyonun ise kadın yüzde 34 alıcılardan oluştuğu görülüyor.

 

En etkin kullanıcılar 36-55 yaş arasında

Nisan-Haziran 2023 yarıyılı içinde etkin fertsel dijital bankacılık alıcılarının yaş grupları bazında dağılımında ilk sırayı 39 milyon 558 bin birey ile 36-55 yaş grubu aldı. Bu sıralamayı, 26 milyon 867 bin birey ile 26-35 yaş grubu, 18 milyon 635 bin birey ile 18-25 yaş grubu izledi.

 

Finansal operasyon hacminin yüzde 73 ’şöhreti para transferleri oluşturdu

Nisan-Haziran 2023 yarıyılı haysiyetiyle internet bankacılığı hizmeti kullanılarak yapılan finansal harekâtların toplam adedi 126 milyon oldu. Bu harekâtların meblağı ise takribî 7 trilyon TL ’yi buldu. Finansal operasyon hacminin yüzde 73 ’şöhreti Elektronik Fon Transferi, havale ve döviz transferini içeren para transferleri operasyonları oluşturdu. Bu harekâtlar 4 trilyon 804 milyar TL operasyon hacmi ve 74 milyon operasyon adedi ile finansal harekâtlar arasında ilk sırada yer aldı. 1 trilyon 156 milyar TL ’lik operasyon hacmi ve 23 milyon operasyon adedi ile yatırım operasyonları ise ikinci sırada yer buldu.

 

Dijital bankacılık yükseliyor

Dijital bankacılığın yükselişiyle alakalı konuşan encazip.com kurucusu ve tasarruf uzmanı Çağada Kırım, şunları söyledi: 

“Günümüzde bankaların harcayıcılara sunduğu kampanyalarda çoğalış var. Tüm bankaların harcayıcılara sağladığı avantajları ve kampanyaları takip edebilmenin en iyi yolu da dijital bankacılık. Harcayıcılar, karşılaştırma siteleri ve neredeyse tüm bankaların dijital kanalları aracılığıyla anında banka alıcısı olma alternatifini kullanarak aktüel fırsatlardan ve teknolojinin sağladığı basitliklerden yararlanabilir. Çünkü bir hayli bankanın şubelerde sunulmayan fırsatları dijital bankacılık aracılığıyla sunuluyor. Ayrıca kredi skorunun, bankacılık mahsulleri kullanımında büyük ehemmiyet kazandığını öğreniyoruz. Dijital bankacılık, uslu telefonlara indirilen uygulamaların özellikleri sayesinde ödemeleri günü gününe andırdırarak gecikmeye düşülmesini ciddi anlamda önlüyor ve bu, kredi skorunu gözetmek açısından oldukça bereketli.”

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı