Türkiye'deki BT Liderlerinin %40'ı Dijital Altyapılarının Arzu Edilen Yapay Zekâ Teknolojisini Barındırmaya Hazır Olduğundan Şüphe Ediyor

PAYLAŞ
Türkiye'deki BT Liderlerinin %40'ı Dijital Altyapılarının Arzu Edilen Yapay Zekâ Teknolojisini Barındırmaya Hazır Olduğundan Şüphe Ediyor
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Dünyanın dijital altyapı sağlayıcısı Equinix, teknoloji karar vericileri ile görüşerek hazırladığı Equinix 2023 Küresel Teknoloji Trendleri Araştırması ’nın neticelerini açıkladı. Anket neticeleri; Türkiye ’deki şirketlerin %93 ’namın suni zekadan yararlanmayı sürdürdüğünü ve suni zekayı destekleyecek altyapıyı oluşturmanın bir öncelik olmaya devam ettiğini gösteriyor.

  Equinix 2023 Küresel Teknoloji Trendleri Araştırması ’na göre Türkiye ’deki 10 BT liderinden dördü %40, mevcut BT altyapılarının, sektörler arasında yaygın olarak özümsenmesine karşın suni akıl AI teknolojisinin arzlarına bütün olarak hazır olmadığına inanıyor. BT liderlerinin firmalarındaki suni zihin büyümeleriyle alakalı suallere verdiği cevapları araştıran araştırma, teknolojinin hem şirketten firmaya hem de şirketten harcayıcıya sektörlerdeki uygulamalarda süratle dağıldığı bir senelik ehemmiyetli suni zihin atılımlarının ardından asıllaştırıldı.

 

Equinix Türkiye Genel Müdürü Aslıhan Güreşcier, araştırmaya ait görüşlerini şu biçimde dile getirdi: “Türkiye ve dünya çapındaki teknoloji liderleri, suni aklın işletmelerini entegrasyonunu süratlendiriyor. Suni zihin, artık çağdaş bir kuruluşa efor veren uslu ve özerk sistemleri aktifleştirmek için giderek daha kritik bir yetkinlik haline geliyor. Araştırmaya göre Türkiye ’deki kuruluşlar en çok e-ticaret %95 alanında suni zekayı kullanıyor ya da kullanmayı tasarlıyor. E-ticaretin ardından ise siber güvenlik %94 ve BT işlemleri %93 geliyor. Günümüzde suni zihin kullanımını had safhaya çıkaramayan şirketler rekabette geride kalma ihtimaliyle yüzleşirken, bu teknolojiyi had safhada kullanabilen kuruluşlar daha sürdürülebilir bir dijital gelecek mücadeleleri sayesinde daha süratli inovasyon yapabilecekler.”

 

Yapılan araştırma, suni zihin kullanımının tüm sanayi sektörlerinde çoğalışta olduğunu ortaya çıkardı. Türkiye ’den ankete katılan 100 BT karar vericisinin %93 ’ü, suni aklın avantajlarından faydalanmak istediğini ve suni zekayı birden çok temel işlevde kullandığını veya kullanmayı tasarladığını belirtti. Dünya çapında ankete katılan 2.900 BT karar vericisinin görüşleri ile aynı oran evrenselde %85 ’te kaldı. 

 

Doğru suni zihin modellerinin galibiyetli bir biçimde geliştirilmesinin, birden çok buluta ve bilgi aracısına dağılabilen hem dahili hem de harici bilgi kaynaklarına tehlikesiz ve yüksek süratli ulaşıma bağlı olduğunu belirten Equinix Kıdemli Teknoloji Uzmanı Kaladhar Voruganti, “Misalin, kuruluşlar kendi özel üretken suni zihin çözümlerini oluşturmaya başlarken, saklı bilgilerini harici bilgi kaynaklarına ve suni zihin modellerine yüksek süratli ulaşımla özel ve tehlikesiz bir yerde işlemek isteyebilirler. Ayrıca uçta daha fazla bilginin üretildiği bir yarıyıla giriyoruz. Bu sebeple, suni zihin işlemenin performans, saklılık ve maliyet sebepleriyle uca taşınması gerekir. Bu lüzumları karşılamak için teknoloji liderleri, suni zihin model eğitiminin ve model çıkarımının değişik konumlarda asıllaşabileceği hibrit çözümler uygulayabilir. Nihayetinde şirketler, ölçeklenebilir suni zihin çözümleri oluşturmak için BT çerçevelerinin, büyük ve muhtelif bilgi kümelerinin lüzumlu bilgi alımını, paylaşımını, depolanmasını ve işlenmesini sağlayıp sağlayamayacağını sürdürülebilirliği göz önünde bulundurarak değerlendirmelidir” dedi.

 

Harrison.ai ’nin CEO ’su ve Kurucu Ortağı Aengus Tran ise karışık suni zihin taktiklerini uygulama mevzusundaki görüşlerini şu biçimde ifade etti: “Dünyanın dört bir yanındaki klinisyenler için suni zihin çözümleri oluştururken, bilgi operasyon ve bilgi depolama platformlarımızın tehlikesiz bir biçimde barındırılması azami teknik önceliğimiz. Üzerinde eğittiğimiz ve suni zihin çözümlerimizi geliştirdiğimiz oldukça büyük bilgi kümelerini taşımak ismine gereken biçimde hibrit bulut modellerini aktifleştirmek için son derece süratli ve doğrudan bir iletişime güveniyoruz. Bu dijital altyapı, tıbbi görüntüleme çözümlerinden, daha fazla bilgi ve operasyona gerektiren yeni suni zihin sağlık hizmetleri çözümlerine kadar daha bir hayli büyük sağlık hizmeti meselelerinin üstesinden gelmemizi sağlıyor ve ayrıca küresel sağlık hizmeti standardını iyileştirmeye ve günde bir milyon hayatı etkileme vizyonumuzu hakikatleştirmeye dayanakçı oluyor.”

EMEA ’daki BT liderlerinin, altyapılarının suni zihnin lüzumlarını karşılama marifeti mevzusundaki cevapları Asya-Pasifik %44 ve Amerika ’daki %32 BT liderlerinin cevaplarıyla karşılaştırıldığında %49 ile EMEA bu mevzuda en fazla bilinmeyenliğe sahip bölge oldu. Aynı oran, Türkiye ’de ise %40 olarak sonuçlandı.

Yapılan araştırmada, dijital altyapı aktüellemelerine ek olarak, evrenselde BT takımlarını geliştirenlerin veya geliştirmeyi tasarlayanların %37 ’sinin, Türkiye ’de ise %43 ’namın suni zihin ve makine öğrenimi uzmanlığı aradığı ortaya çıktı. Böylece, BT takımlarının dijital altyapının dağıtımını optimize etmesini sağlamak için dinlenen eğitim ve lüzumu da öne çıkmış oldu.

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı