Türkiye'deki çalışanlar, robotize imal hatlarının bir siber hamle sebebiyle haftalarca kesintiye uğrayabileceğini düşünüyor

PAYLAŞ
Türkiye'deki çalışanlar, robotize imal hatlarının bir siber hamle sebebiyle haftalarca kesintiye uğrayabileceğini düşünüyor
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Robotik, imal için endüstriyel hakimiyet sistemleriyle beraber kullanılmaya devam ediyor, el emeğine bir seçenek oluşturuyor ve iş yararlılığını da artırıyor. Ancak Kaspersky araştırmasına göre Türkiye ’deki imalat firmalarında çalışanların çoğunluğu %80 robotlara müteveccih mümkün siber ataklar sebebiyle ehemmiyetli tehlikeler olduğuna inanıyor. Misalin, çalışanların %61 ’i bir siber hamle vaziyetinde robotlar tarafından yürütülen imal süreçlerinin kesintiye uğrayabileceğini ve birkaç hafta hatta daha uzun zaman durabileceğini düşünüyor.

Çalışanların sadece %18 ’i bir siber hamle vaziyetinde devre dışı kalan robotların hemen onarılabileceğine inanıyor ve %19 ’u bunun birkaç gün sürebileceğini söylüyor. Çalışanların yarısından aşırısı %61 kurtarma işlemlerinin daha da süreceğini düşünüyor: %50 ’si birkaç haftadan yarım seneye kadar süreceğini, %8 ’i 7 aydan 1 seneye kadar süreceğini düşünüyor ve %3 ’ü robotlara müteveccih bir siber hamle vaziyetinde imal kesintisinin bir seneden fazla süreceğine inanıyor.

KasperskyOS İş Üniteyi Başkanı Andrey Suvorov. “Yaptığımız araştırmalara göre, katılımcılardan sadece firmalarındaki robotlaşma seviyesini değil, aynı zamanda alakalı siber tehlikelere katlanma becerilerini de değerlendirmelerini istedik. Robotların ne kadar korunduğunu değerlendirirken bir hayli çalışanın kafasının karmaşık olduğu ortaya çıktı. Güvenlik mevzusuna daha fazla dikkat edilmesi gerektiğine inanıyorlar ve siber hamleden sonra bir robotun ne kadar ivedi tamir edilebileceği mevzusunda kuşkuları var. Reelinde, çağdaş endüstriyel IoT sistemlerinin düzgün çalışması ve korunması, içindeki tüm karışık uslu makinelerle alakalı kaygılarla karşı karşıyayız. Bu sebeple, belli müessesesel üniteleri veya tüm BT sistemini gözetmek için Siber Bağışıklık çözümleri sunarak endüstriyel robotları, ICS cihazlarını veya özerk taşıtları, genelgeçer güvenlik taşıtlarını dahi kullanmadan çoğu siber atağa karşı bağışık hale getiriyoruz. Misalin, Kaspersky IoT Secure Gateway ’ler BT sistemine gözetebilir ve saha seviyesindeki bilgileri tehlikesiz bir biçimde toplayıp dijital platformlara ileterek donanım ve imal süreçlerinin bütün ve emin fotoğrafını sağlar.” yorumunu yaptı.

 

Endüstriyel bilgisayar sistemlerinizi muhtelif tehditlerden gözetmek için Kaspersky uzmanları şunları önermektedir:

Mümkün siber güvenlik meselelerini tanımlamak ve ortadan kaldırmak için OT sistemlerinin kumpaslı güvenlik değerlendirmelerini yapabilmek. Tesirli zafiyet incelemeyi yönetimi süreci için bir temel olarak aralıksız güvenlik sarihi değerlendirmesi ve önceliklendirme oluşturulması. Kaspersky Industrial CyberSecurity gibi özel çözümler, sizin için tesirli bir asistan ve herkese sarih olmayan eşsiz bir bilgi kaynağı olabilir. Firmanın işlem teknolojileri ağında anahtar bileşenlerin zamanında aktüellenmesi; teknik olarak muhtemel olan en kısa vakitte güvenlik düzenlemelerini ve yamaları uygulamak veya karşılama etmek için ek ihtiyatlara müracaat etmek. Bu, imal sürecindeki aksamalar sebebiyle milyonlara mülk olabilecek büyük bir vakayı önlemek için çok ehemmiyetlidir. Gelişmiş tehditlerin zamanında tespiti, incelenmesi ve vakaların faal bir biçimde düzenlenmesi için Kaspersky Industrial Cybersecurity for Node with EDR gibi Endüstriyel EDR çözümlerinin kullanılması. Takımlarınızın vaka temkine, idrak etme ve cevap verme marifetlerini geliştirip kuvvetlendirerek yeni ve gelişmiş makûs emelli tekniklere karşı cevabınızı geliştirmeniz ehemmiyetlidir. BT güvenlik takımları ve OT personeli için özel OT güvenlik eğitimi, bu amaca erişilmesine takviyeci olacak temel temkinlerden biridir.

 

Kaynak: adamnedio.com