VakıfBank Hack to the Future'da gençler geleceğin bankacılığını bugünden tasarladı

PAYLAŞ
VakıfBank Hack to the Future'da gençler geleceğin bankacılığını bugünden tasarladı
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

VakıfBank ’ın dördüncü defa gençleri buluşturduğu hackathon aktifliği “Hack to the Future”da kazananlar tanımlandı. Kapanışta tertip edilen merasimde, finans sektörünü dijital alanda geleceğe taşıyacak inovatif projeler ödüllendirildi. 

VakıfBank ’ın “Dijital basitleştirir” yaklaşımıyla ananesel hale getirdiği ve bu sene dördüncü defa asıllaştırdığı “Hack to the Future”da final coşkuyu sona erdi. Bankacılık sektörünün geleceğini gençlerle beraber yazmak isteyen VakıfBank ’ın “Hack to the Future” aktifliğinde, yenilikçi fikirleriyle dikkat toplayan genç yazılımcı ve tasarımcılar, ilk kere VakıfBank hackathon organizasyonunda kodlayarak üretikleri projelerle ödüllerine kavuştular. 

VakıfBank ’ın “Hack to the Future” aktifliğine yapılan müracaatlar arasından müsabakaya uygun bulunan 77 ekip, 3-5 Şubat tarihlerinde hakikatleştirilen hackathon maratonunda gayret etti. Burada rakiplerinden bir adım öne çıkan 12 ekip finale yükseldi. Ülkemizde yaşanan zelzele trajediyi sebebiyle ertelenen final organizasyonu 28 Nisan Cuma günü VakıfBank Genel Müdürlüğü ’nde hakikatleştirildi ve jürinin puanlamasıyla ödüle hak kazanan 5 ekip belirli oldu. Ana temaları yenilikçi ürün ve hizmetler, dijital bankacılıkta kullanıcı tecrübeyi ve tasarımı, yeni nesil alıcı bağlantıyı, sosyal mesullük ve sürdürülebilirlik olarak tanımlanan hackathon ’un finali, aktiflik sürecinde olduğu gibi Metaverse ’te de izlenebildi. 

VakıfBank Genel Müdür Dayanakçısı Metin Recep Zafer, VakıfBank Genel Müdür Dayanakçısı Ferkan Merdan, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Marketing Türkiye Mecmuası Genel Yayın Rejisörü Günseli Özen, Digital Advice Lab kurucusu Berk Kuşaksız gibi alanında uzman ve tecrübeli adlardan oluşan jürinin inovatif fikirleri değerlendirdiği “Hack to the Future”da dereceye giren 5 ekibe toplam 170 bin TL; öbür 7 finaliste de 10 ’ar bin TL ödül verildi. 

“Gençlerin her zaman yanındayız”

 Kapanış aktifliğinde gençlere seslenen VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, laflarına zelzele faciasındaki kayıpları anarak başladı ve finale kalan katılımcılar arasında bu süreçten etkilenenlere de geçmiş olsun dileklerini iletti. 

Üstünsalih laflarına şöyle devam etti: “Bu yıl 69 ’uncu yaşını kutlayan VakıfBank ’ımızı sürdürülebilir kalkınma amaçlarına eriştirecek en ehemmiyetli pusulamızın dijitalleşme olduğuna eminiz. Bu alanda yaptığımız yatırımlar, yetişmiş insan kaynağımız ve yenilikçi teknolojilerimiz sayesinde kendi Ar-Ge Merkezimizde ürün ve hizmetler geliştiriyoruz. Bu vesileyle de dijitalleşme alanında rekabeti üst seviyelere taşıyoruz. Geleceğin bankacılığını bugünden tecrübeleme fırsatı veren uygulamalarımız ile alıcılarımızın yaşamını basitleştiriyoruz ve onlar için değer yaratıyoruz. Bugün dijitalleşme alanında yenilikçi fikirleri olan gençlerle dördüncü defa buluşmanın heyecanını yaşadık ve coşku dolu bu hackhaton ’u geride vazgeçtik. Doğduğumuz topraklara, ülkemize yüksek vefa besleyen ve geleceğin gençlerin usuyla yoğurulacağına inanan bir banka olarak gençlerin her zaman yanındayız. VakıfBank olarak bir kere daha onların fikirleri sayesinde geleceğin bankacılığının kapılarını beraber aralayacağımıza inanıyoruz.” 

Kazananlar 

Finale kalan 12 ekipten ödül alamayanlara inovatif yaklaşımlarından dolayı 10 ’ar bin TL teşvik verilen Hack to the Future ’da kazanan projeler ise şöyle sıralandı: 

Büyük ödül olan En İyi MVP Ürünleşmeye En Yakın Proje Ödülü, tüketme paylaşımı kapsamında Vi Split ürünşanı geliştiren Atlantis ekibine verildi. Vi Split uygulaması, kullanıcılara tüketme paylaşımları alanında muhtelif basitlikler sunarken alıcıların tüketmelerine özel şahsi kampanyaları da kullanıcılarla buluşturan ve harcayıcıların finansal sıhhatlerine odaklanan bir platform olarak öne çıktı.  En İyi Sosyal Teşebbüs Ödülü, Mutrivia ekibinin oldu. En Yenilikçi Teknolojik Çözüm Ödülü ’nü, Powea ekibi aldı. En İyi Kullanıcı Tecrübeyi Tasarımı Ödülü ’ne İnventors ekibi layık görüldü.  En Evrensel Çözüm Ödülü ’nü, Core Team ekibi kazandı.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı