Vlogger olmak için aşmanız gereken zorluklar

PAYLAŞ
Vlogger olmak için aşmanız gereken zorluklar
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Son yarıyılların öne çıkan, özellikle de genç kuşağın idealini oluşturan iş gruplarından biri; vloggerlık… Günlük yaşantının sosyal medyaya entegre olması ile yoğun alaka toplayan vloggerlık ya da video içerik üreticiliği dışarıdan kolay gibi görülse de hakikatinde her işte olduğu gibi kendi içinde güçlükleri barındırıyor. Uygun teçhizat, doğru ışık, pak ses, titreme gibi bir hayli faktör video içerikleri sürüklerken müthişi arayanların kâbusu olabiliyor. Vlog sürüklemeye yeni başlayan ya da elindeki donanımı yükseltmek isteyen tecrübeli bir vlogger da olsanız iyi bir video içeriği için iyi kamera tercihinin en ehemmiyetli unsur olduğunu unutmayın.

Günümüzde “vlog” ve video içerikler dijital platformlarda en çok seçim edilen içerik cinslerinden biri. Talebelerden ev hanımlarına yemek severlerden dolaşma tutkunlarına bir hayli şahıs kolay ya da bütün teşekküllü video içerikleriyle sosyal medyada iz vazgeçiyor. Tabii video içerikleri sürüklemek öyle göründüğü kadar kolay değil, bazı güçlükleri var. Peki bu güçlükler neler, hep beraber göz atalım. 

 

Doğru ışığı bulmanın ehemmiyeti 

Işığın natürel veya istikrarlı olmaması vlog sürükleme evresinde zaman zaman karanlık görüntülerin, mevzu üzerinde güçlü gölgelerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu kurgu evresinde güçlük çıkartırken aynı zamanda izleyicinin de seyir zevkini düşürüyor. Bu sebeple ışık alma performansı yüksek, iyi bir vlog kamerası kullanmak bu stil ışık meselesellerini ortadan kaldırarak pak ve güçlü görüntüler elde etmenizi sağlıyor. 

 

Ses lekeliliğinin arınılma güçlüğü 

Ses, vlog için kritik bir ehemmiyet taşıyor. İçerik üreticileri için ekranda gösterilenleri sesli olarak izleyiciye aktarabilmek çok bedelli. Bu sebeple dahili ya da harici güçlü bir mikrofona sahip olmak, dış ses lekeliliğinden uzak pak kayıt yapabilmek video içerik üreticilerinin olmazsa olmazı. En nihayetinde videoyu resimden ayıran en ehemmiyetli unsur da videonun görüntü ve sesi muhteşem bir biçimde birleştirerek izleyiciye iletiyi çok daha güçlü bir biçimde aktarabilmesi. Her ne kadar ses lekeliliği kurgu sırasında arınılabilse de bunun için çok iyi bir kurgu bilgisi ve zaman gerektirdiği de inkâr edilemez bir asıl.  

Teknik teçhizatların ağırlığı

Güçlü ve nitelikli içerik için çok fazla bütün ve yarı profesyonel teçhizat seçeneği var. Ancak günümüzde her şeyde olduğu gibi içerik üreticiliğinde de artık hafif, taşınabilir ve kompakt tasarımlı teçhizat arayışı mevcut. Her an yanınızda taşıyabileceğiniz mahsuller olması teçhizat seçiminde seçici bir rol oynuyor. 

Geniş açılı çekimler 

Vlog kameraları genel anlamda tek bireyin video sürüklediği zannedilerek planlanıyor. Ancak özellikle seyahat içerik üreticileri ya da bulunduğu civarı video içeriğinde ayrıntılı bir biçimde gösterebilmek isteyen şahıslar için tek alternatif; uzaktan çekim yapmaya çalışmak oluyor. Bunun önüne geçmek için, kullanılan teknik donanımın geniş açı özellikli olması çok kritik.  

Otomatik Netleme

Vloggerların sıkça yaşadığı problemlerden biri de otomatik odaklama! Bu özellik olmadığında video kerelerce baştan çekilmek zorunda kalabiliyor. Boşa geçen zaman ve efor heves kırıcı olabiliyor. Bu vaziyetin önüne geçmek için ya kameranın başında bir kameramanın bulunması, ki bu pek çok başlangıç ve yarı profesyonel seviyede içerik üreticileri için geçerli bir gidişat değil veya otomatik odaklama özelliği bulunan bir kameranın seçim edilmesi gerekiyor. 

Değişmezleyecek yer meseleseli 

Gezi, yemek veya lifestyle bir vlogda aralıksız kamerayı değişmezleyecek bir yer aramak başlı başına bir güçlük. Bu güçlüğü çözebilmek için ya ayaklı bir statikleyici, tripod veya değişmezleyeceğiniz muhteşem yükseklikte ve açıda bir yer bulunmanızı gerekiyor. Aksi halde videoya ayıracağınız vaktin bir kısmını bu gidişat için tüketmeniz mümkün.

İşte Canon ’un vlogger ’lar ve video içerik üreticileri için özel olarak planladığı yeni vlog kamerası Powershot V10 ile tam bu problemleri tek bir makineyle ortadan kaldırabiliyorsunuz. Otomatik olarak ışık ayarlamasına sahip 14 renk filtresi, sadece kredi kartı büyüklüğünde kompakt tasarımı, dahili mikrofonu, otomatik surat netlemesi, gelişmiş görüntü değişmezlemesi ve yerleşik stant özellikleriyle size aradığınız tüm konfor ve müthişliği tek bir makinede sunuyor. 4K video çekim niteliği ile de size artık yalnızca takipçilerinizi cezbedecek üstün video içerikler üretmek kalıyor. 

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı