Vodafone Pespaye İrtifa Uydusuyla Türkiye'deki İlk Baz İstasyonu Transmisyonuna Reelleştirdi

PAYLAŞ
Vodafone Pespaye İrtifa Uydusuyla Türkiye'deki İlk Baz İstasyonu Transmisyonuna Reelleştirdi
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Yeni nesil teknolojilere süratli uyarlamayı iş yapış biçiminin parçası haline getiren Vodafone, pespaye irtifa uydu sınamalarında bir ilke imzalaydı. Şirket, Türkiye ’de ilk defa pespaye irtifa uydularının sahip olduğu düşük gecikme müddetinden faydalanarak baz istasyonu transmisyon altyapısını test etti. Pespaye irtifa uydularıyla, gelecekte fiber götürülmesinin güç olabileceği coğrafyalarda transmisyon altyapısının desteklenmesi amaçlanıyor.

Türkiye ’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, yeni nesil teknolojilerin mobil ağa entegrasyonu için çalışmalarına devam ediyor. Vodafone, zorlu coğrafi bölgelere ulaşım imkânı sunan pespaye irtifa uydularını kullanarak transmisyon altyapısı sağlamak emeliyle yürüttüğü çalışmalarda bir ilke imzalaydı. Teleport Uydu Haberleşme işletmesinin sahip olduğu sınama izniyle Vodafone ’un 4.5G/5G çalışan laboratuvar etrafındaki baz istasyonunda yapılan ve Türkiye ’de bir ilk olan performans testinde, takribî 500 kmde bulunan pespaye irtifa uydusunun takribî 35 bin kmde bulunan yüksek irtifa uydusuna mukayeseyle 15 kata kadar daha düşük gecikme süresi sağladığı gözlemlendi. 

Vodafone Türkiye İcra Heyeti Başkan Yardımcısı Vekili Adem Özdemir, mevzu hakkında şunları söyledi: 

“Yeni nesil haberleşme teknolojilerindeki büyümelerde lider olmak ve ağımızı bu büyümelere hazırlamak emeliyle pespaye irtifa uydusu sınaması yaptık. Bu uyduların kazı çalışmalarının ve fiber götürmenin güç olduğu lokasyonlar için seçenek çözüm uygunluğunu hakimiyet ettik. Telesat işletmesinin pespaye irtifada bulunan test uydusunu 4.5G ve 5G çalışacak biçimde ayarladığımız laboratuvar etrafındaki baz istasyonumuzda mesajım hattı olarak kullanarak gecikme süresi sınamalarını tamamladık. Dünya ’ya çok daha yakın bir yörüngede izleyen pespaye irtifa uyduları yüksek irtifa uydularına göre gecikme zamanlarında ehemmiyetli iyileşme sağlıyor. Türkiye ’de ilk kere bizim yaptığımız testle bu gidişatı gözlemlemiş bulunuyoruz. 

Bilgi merkezlerinden uzakta bulunan kırsal kesimdeki sahalar için 4.5G ’yi yakınsayan gecikme zamanları sağlayan pespaye irtifa uyduları, altyapıyı destekleyici ehemmiyetli fırsat alanları yaratabilecek. Bu uyduların rakamının çoğalması ve yeni nesil uydu teknolojisinin de olgunlaşması ile 5G ’ye giden yolda uçtan uca içermeyi bitirici kalitede kullanım senaryoları da çoğalış gösterecek. 40-45 milisaniye mevkisinde gecikme müddetleriyle bilgiye ulaşım imkânı sağlayabilen pespaye irtifa uyduları, düşük popülasyon yoğunluğuna sahip bölgelerde son derece kullanışlı olabilir. Vodafone olarak, bu yenilikçi teknolojiyle dijitalleşmenin yararlarını ülkemizin en ücra köşelerine eriştirmek için tüm hissedarlarımızla beraber çalışmaya hazırız. Pespaye irtifa uydu teknolojileri, karasal ağları destekleyici bir rol üstlenerek iletişim hizmetlerini evrensel olarak ulaşılabilir hale getirme mevzusunda ehemmiyetli faydalar sağlayacak Vodafone Türkiye olarak emelimiz, evrensel deneyimlerin ülkemizde de en iyi biçimde sunulabilmesine olanak sağlayacak çalışmalara devam etmek.”

Pespaye irtifa yörünge uyduları, iş birliği fırsatları ve azanın içermesine tesiri açısından temel anlamda ikiye bölüyor. İlki, Vodafone Türkiye ’nin de bitirmiş olduğu gibi, uydunun mesajım hattı olarak kullanılması; ikinci senaryo cep telefonlarının başka rastgele bir özel donanım gerekmeden doğrudan uydulara bağlanması. Vodafone, pespaye irtifa uydularının yararlarını alıcına sunmak için hazırlıklarına ve sınamalarına devam edecek. 

 

Kaynak: adamnedio.com