Xiaomi, Küresel Net Sıfır Sera Gazı Emisyonu Hedeflerini Destekleyen İklim Stratejisini Açıkladı

PAYLAŞ
Xiaomi, Küresel Net Sıfır Sera Gazı Emisyonu Hedeflerini Destekleyen İklim Stratejisini Açıkladı
  • 0
  • 0
  • 6 dakika da oku
  • +
  • -

Xiaomi, ana faaliyet alanlarında sera gazı GHG³ emisyonlarını 2040 seneyi haysiyetiyle yüzde 98 ’e kadar eksiltmeyi hedefliyor⁴.

Odağında Nesnelerin İnterneti “IoT” platformuyla birbirine bağlanan uslu telefonlar ve uslu ekipmanlar bulunan bir harcayıcı elektroniği ve uslu imal işletmeyi olan Xiaomi, “Sıfır Karbon Felsefesi” isimli Sera Gazı GHG emisyonlarını ehemmiyetli miktarda eksiltmeye müteveccih tasarısını kamuoyuyla paylaştı. Xiaomi, pak teknolojiler inceleyerek ve geliştirerek, elektronik atık yönetimi tekniklerini genişletecek. Aynı zamanda etraf arkadaşı harekâtlar ve lojistik uygulamalarıyla karbon emisyonlarını eksiltecek.

İklim Taktiği ve Sıfır Karbon Felsefesi

Yenilikçi teknolojiler aracılığıyla dünyadaki herkesin daha iyi bir yaşam sürmesini sağlamayı misyon edinen Xiaomi, bu misyonun bir parçası olarak teknolojik yenilikler ve operasyonel yararlılık sayesinde iklim farklılığının önlenebileceğine inanıyor. Teknoloji şahanesi ürünlerin tasarımdan teslimatına kadar olan tüm süreçte iklim şuuruna sahip unsurları dahil ederek net sıfır emisyon ekonomisine küresel geçişi süratlendirmek için üzerine düşen tüm mesullüğü yerine getirmeyi hedefliyor.

Xiaomi ’nin Sıfır Karbon Felsefesi, ürün ve hizmetlerin karbon ayak izini eksiltirken ürün faalliğini ve satın alınabilirliğini çoğaldırmayı hedefliyor. Xiaomi, iklim üzerinde pozitif bir tesir yaratmak, ve daha etraf arkadaşı yaşam stillerini teşvik etmek için düşük karbonlu teknolojilerin kullanımını çoğaldırmaya devam etmeyi tasarlıyor.

Sera Gazı Emisyon Azaltım Hedefleri

Xiaomi, sera gazı emisyonlarını eksiltme eylem tasarılarını geliştirmek ve uygulamak için evreli bir yaklaşım özümsüyor.

Xiaomi, 2021 senesinde kendi işlettiği kampüsünden kaynaklanan şahıs başına düşen sera gazı emisyonlarını 2020 senesini referans alarak eksiltmeyi kendine görev edindi. Buna göre, 2020 senesine mukayeseyle 2026 senesine kadar %4,5 oranında eksiltmeyi hedefleyen ilk sera gazı emisyon eksiltme hedefini tanımladı. İşletme, 31 Aralık 2022 haysiyetiyle, şahıs başına düşen sera gazı emisyonlarında referans seneye göre %21,12 ’lik bir eksilme sağladı.

İşletme, 2050 senesine kadar net sıfıra erişme güzergahındaki küresel hedefi desteklemek amacıyla¹ Kapsam 1 ve Kapsam 2 sera gazı emisyonlarını eksiltmeyi vaat ettiği hedefler alttaki gibi oldu²:

En geç 2030 senesine kadar, ana faaliyet segmentlerinden⁴ kaynaklanan sera gazı emisyonlarını³ baz yıl⁵ seviyesine göre en az yüzde 70 oranında eksiltmek  En geç 2040 senesine kadar, ana faaliyet segmentlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını baz sene seviyesine göre en az yüzde 98 oranında eksiltmek ve net sıfır emisyona erişmek için zorunlu ön şartları sağlamak⁶  Hedef yarıyıl süresince sera gazı emisyonlarını eksiltmek için düşük karbonlu teknolojilerin, uzun vadeli etraf arkadaşı enerji alım uyuşmalarının ve yerinde yenilenebilir enerji imalinin kullanılmasına öncelik vermek  Azaltımın devamlılığını sağlamak için ana tedarikçileri Xiaomi ’ninkilerle karşılaştırılabilir veya daha iddialı yenilenebilir enerji kullanımı ve sera gazı emisyon azaltım hedefleri oluşturmaya teşvik etmek 

Ar-Ge ve Döngüsel Ekonomi Yoluyla Etrafsal Ayak İzinin Eksiltilmesi

Etrafsal ayak izleri muhtelif biçimlerde eksiltilirken, bu alanlardan pak teknoloji araştırma ve geliştirme AR-GE, ürün iyileştirmeleri, döngüsel ekonomi ve elektronik atık yönetimi detaylı olarak açıklanmak üzere tanımlandı.

Pak Teknoloji Ar-Ge ’si ve Ürün İyileştirmeleri: Xiaomi, 2022 senesinde toplam Ar-Ge tüketmelerinin yüzde 50 ’sinden aşırısını pak teknoloji Ar-Ge ’sine ayırdı. Aynı sene, pak teknolojiyle alakalı tescillerin ve ürünlerin uygulanması kazancının yüzde 59,7 ’sini oluşturdu. İşletme bu alanda kayda değer bir ilerlemeye imzalaydı. Bu alanlara müteveccih misallerin birkaçı altta yer alıyor:  

5G ve Enerji Tasarruflu Sinyal Mesajım Teknolojisi: Xiaomi, kendinden uyarlamalı geniş bant ve enerji optimizasyon teknolojisi gibi 5G enerji tasarrufu teknolojileri sayesinde uslu telefonlarının efor tasarrufu verimliliğini çoğaldırdı. Gelişmiş WLAN yongaları, WLAN efor izleme ve zinde mesajım teknolojisi ile beraber, uslu telefonlarının efor tüketimini evvelki jenerasyona mukayeseyle takribî yüzde 30 oranında eksiltti. 

Enerji Tasarruflu Ekran Teknolojisi: Uslu telefonların arka tasarısını siyaha dönüştüren Karanlık Mod ’a geçildiğinde, emin uygulamalar kullanılırken ekranın enerji tüketimi %70 ’e kadar eksiltilebiliyor. 

Şarj Teknolojileri: 2022 senesinde 100 milyondan fazla uslu aygıt ve terminal Xiaomi ’nin süratli şarj teknolojilerini kullanarak ananesel süratli şarj teknolojisine mukayeseyle takribî 57 milyon kWh enerji tüketimi ve 24.852 ton CO2e emisyonu tasarrufu sağladı.   

Etraf Arkadaşı Ambalajlar: Xiaomi, ekosistem ürünlerinin ambalajlarını burgulu kolilerden düzleştirilmiş karton kolilere dönüştürdü ve plastik kulpları kaldırdı. Bu farklılık sayesinde işletme, kağıt ambalaj kullanımını vasati 0,3m² eksiltti ve ürün başına takribî 80g plastiği ortadan kaldırdı.

Döngüsel Ekonomi ve Elektronik Atık Yönetimi:

Geri Dönüşüm ve Bertaraf: Xiaomi, 2022 senesinde uslu telefonlar dahil olmak üzere takribî 4.500 ton elektronik atığı geri dönüştürdü. İşletme, 2022 ’den 2026 ’ya kadar 38.000 ton e-atığı geri dönüştürmeyi ve ürünlerinde 5.000 ton geri dönüştürülmüş malzeme kullanmayı vaat ediyor. 

Xiaomi, geri dönüştürülebilir ürün cinslerini ve geri dönüşüm hizmetlerinin kapsamını çoğaldırarak değiş tokuş programını genişletmeye devam ediyor. Kullanıcıları ürünlerini geri dönüştürmeye teşvik etmek için ürünleri mağazada, postayla ve harcayıcının kapısında topluyor. Geçen sene işletme, bazı Avrupa pazarlarında resmi web sitesi üzerinden değiş tokuş programını başlattı. Ayrıca elektronik ürünlerin ve bileşenlerin onarım sürecinde ortaya çıkan atıkların bertaraf edilmesi için kaliteli üçüncü taraflarla beraber çalışıyor.

Yenileme ve Yine Kullanım: İşletme, kullanılmış ürünleri yenileyerek döngüsel ekonominin gelişimini teşvik etmeyi hedefliyor. Yenileme fabrikası 2022 senesinde takribî 94.000 uslu telefon, 5.600 elektrikli scooter ve 6.200 uslu televizyonu yeniledi ve bunların tamamı sertifikalı yenilenmiş ürünler olarak satıldı.  

Dayanıklılığı Çoğaldırma: Xiaomi, ürünleri için malzeme seçerken malzeme dayanıklılığını göz önünde bulunduruyor. Uslu telefonlarının çoğunda kullanılmak üzere yıpranmaya dayanıklı seramik malzemeler ve sentetik silikon ten malzemeler geliştirdi. Toz geçirmezlik, su geçirmezlik ve düşmeye karşı dayanıklılık için beynelmilel standartların üstünde test standartları oluşturdu. Xiaomi, 2022 senesinde, evvelki versiyonlara göre yüzde 25 daha uzun kullanım ömrüne sahip, bütün şarj ve deşarj özellikli uzun ömürlü bir batarya üretti. 

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı