“Yarını Kodlayanlar” Afet Bölgesinde sosyal hayata destek olmaya devam ediyor

PAYLAŞ
“Yarını Kodlayanlar” Afet Bölgesinde sosyal hayata destek olmaya devam ediyor
  • 0
  • 0
  • 6 dakika da oku
  • +
  • -

Afet bölgesindeki çocukların eğitimine katkı sağlamak emeliyle Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği işbirliğiyle başlatılan “Yarını Kodlayanlar Sosyal Yaşama Destek” projesinde açılan konteyner teknoloji sınıfı rakamı 4 ’e erişti. Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya ve Hatay ’da açılan sınıflarda 7-14 yaş arası çocuklar için müzik ve masal atölyeleri, kodlama eğitimleri ve muhtelif sosyal aktiflikler tertip ediliyor; reyin terapisiyle psikososyal destek sağlanıyor.

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneğidijital geleceğe hazır jenerasyonlar yetiştirme hedefiyle başlattıkları “Yarını Kodlayanlar” projesinde depremzede çocuklara odaklanmaya devam ediyor. Afet bölgesindeki çocukların eğitimine katkı sağlamak emeliyle yaşama geçirilen “Yarını Kodlayanlar Sosyal Yaşama Destek” projesinde Adıyaman ve Kahramanmaraş ’ın ardından Malatya ve Hatay ’da da konteyner teknoloji sınıfları açıldı. Böylece, proje kapsamında açılan konteyner teknoloji sınıfı rakamı 4 ’e erişti. Ayrıca bir dolaşıcı eğitim çadırı da afetderi etkilenen 11 şehirdeki köy, çadır kent ve konteyner kentleri ziyaret etmeyi sürdürüyor. Konteyner sınıflarda ve dolaşıcı eğitim çadırında 7-14 yaş arası çocuklar için müzik ve masal atölyeleri, kodlama eğitimleri ve muhtelif sosyal aktiflikler tertip ediliyor; reyin terapisiyle psikososyal destek sağlanıyor. Proje kapsamında liseli gençlere müteveccih olarak tertip edilecek “Afete Teknolojik Çözümler Hackathonu” ile suni zihin ve öteki teknolojiler kullanılarak afet mevzusunda çözüm üretilmesi de sağlanacak. Bugüne kadar 23 bini aşkın çocuğa erişilen projede son hedef 100 bin çocuğa erişmek.  

 

Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, şunları söyledi:   

“Türkiye Vodafone Vakfı olarak, zelzelelerden en çok etkilenen grup olduğuna inandığımız çocuklarımız için çalışmaya devam ediyoruz. ‘Yarını Kodlayanlar Sosyal Yaşama Destek ’ projesiyle onlara bir yandan teknoloji eğitimi alıp bir yandan da sosyalleşebilecekleri, böylece kendilerini iyi sezecekleri ve tekerrür yaşama bağlanacakları özel civarlar sunuyoruz. Proje kapsamında Adıyaman ve Kahramanmaraş ’ın ardından Malatya ve Hatay ’da da konteyner teknoloji sınıfları açtık. Böylece, başta hedeflediğimiz sınıf rakamına erişmiş olduk. Öteki yandan, dolaşıcı eğitim çadırımız da afetderi etkilenen 11 şehrimizdeki köy, çadır kent ve konteyner kentleri ziyaret etmeye devam ediyor. Konteyner teknoloji sınıflarında ve dolaşıcı eğitim çadırında 7-14 yaş arası çocuklarımız için müzik ve masal atölyeleri, kodlama eğitimleri ve muhtelif sosyal aktiflikler tertip ediyoruz. Eğitim süreçlerimizde konteyner kentlerde yaşayan yurttaşlarımızın da pozitif dönüşleriyle pozitif doğrultuda ilerleyen bir ivme yakaladık. Yaptıklarımızın insanların yaşamına değmesi ve onlar için pozitif bir tesir yaratması, en ehemmiyetli motivasyon kaynağımız. Türkiye Vodafone Vakfı olarak, bölgede ekonomik ve sosyal yaşamın yine canlanmasına destek olmak için çalışmayı sürdüreceğiz.”

 

Habitat Derneği İdare Heyeti Başkanı Sezai Hazır ise şöyle konuştu:

“Habitat Derneği olarak, zelzelenin neden olduğu tahribi eksiltmek ve sosyal yaşamı kuvvetlendirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türkiye Vodafone Vakfı ile beraber yürüttüğümüz ‘Yarını Kodlayanlar Sosyal Yaşama Destek ’ projesi kapsamında Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya ve Hatay ’da konteyner teknoloji sınıflarımızı açtık. Bu sınıflarda, muhakkak yaş aralığındaki talebelere müteveccih değişik eğitim, atölye ve aktiflikler reelleştiriyoruz. Sanat atölyeleri ile talebelerin sanata karşı farkındalıklarının ve bu mevzudaki el kabiliyetlerinin büyümesine katkı sunuyoruz. Müzik ve ritim atölyeleri ile çocukların müzik kulağının büyümesi ve grup çalışmasının ehemmiyetinin farkına varmaları mevzusunda dikkatli ve alıngan davranıyoruz. Teknoloji atölyelerimizde, ilkokul ve ortaokul talebelerine kodlama ve reyin tasarımı eğitimleri vererek talebelerin dijital yetkinliklerini artırmayı hedefliyoruz. Lise talebelerine müteveccih çalışabilecekleri uygun bir civar sağlıyoruz. Teknoloji sınıflarına ek olarak eğitim ve faalliklerimizi yaygınlaştırdığımız yerel iş birlikleri kuruyoruz. Dolaşıcı eğitim çadırımızla da dezavantajlı gruplara erişmek için bölgedeki öteki konteyner kentlere ve köy mekteplerine gidiyoruz. Bölgedeki çocuklara erişmeye ve psikososyal destek sağlamaya var eforumuzla devam edeceğiz.”

 

Özel eğitim ve aktifliklere alaka yoğun

“Yarını Kodlayanlar Sosyal Yaşama Destek” projesiyle bölgedeki çocuklar için konteyner teknoloji sınıfları ve dolaşıcı eğitim çadırında zenginleştirilmiş ve psikoloji alanında uzman adlardan onay alınmış özel eğitim ve aktiflikler tertip ediliyor. Bu faallik ve eğitimler, afetderi etkilenen çocukların yerleştirildiği öteki şehirleri de içeriyor. 

Konteyner sınıflarda haftanın muhakkak günlerinde teknoloji atölyeleri, masal-kitap atölyeleri, sanat atölyeleri, ritim atölyeleri ve film saatleri tertip ediliyor. Bu atölyelerde en çok katılım ve arz teknoloji atölyelerine oluyor. Teknoloji atölyeleri 18 yaş altı her çocuğun katılabileceği biçimde değişik günlerde tertip ediliyor ve atölye içeriklerinde kodlama eğitimleri, Makey Makey, STEM etkinlikleri oluyor. Atölyeler haricinde var olan noksanlığın giderilmesi ve iyileştirilmesi emeliyle hiç bilgisayarla tanışmamış değişik yaş grubundan çocuklarla beraber bilgisayar kullanımı üzerine atölyeler de yapılıyor. Konteyner sınıflarda ayrıca, lise talebelerine müteveccih test çözme seansları hakikatleştiriliyor ve çalışabilecekleri uygun bir civar sunuluyor.

Dolaşıcı eğitim çadırı ise ağırlıklı olarak Kahramanmaraş, Diyarbakır, Adıyaman, Hatay, Malatya, Şanlıurfa ve Gaziantep şehirlerinde faaliyetlerine devam ediyor. Gidilen tüm mekteplerde çocuklara Scratch eğitimi veriliyor ve Mbot robotik kodlama gösteriliyor. Çocuklar eğitim sürecinde Scratch programını süratle anlıyor ve son saatte ders süresince bildikleriyle bir proje yapıyor. Dolaşıcı çadırda Scratch eğitimi bitirildikten sonra çocuklarla değişik sosyal aktiflikler de yapılıyor.  

 

300 bini aşkın çocuğa erişildi 

“Yarını Kodlayanlar” projesiyle, Türkiye ’nin dört bir yanında yaşları 7-14 arasında değişen çocuklara gönüllü eğitmenlerin idaresinde programlamaya giriş, algoritma manayı, uygulama yapma, hikâye oluşturma ve reyin yapma gibi mevzularda teorik ve uygulamalı eğitimler veriliyor. Bugüne kadar 81 şehirde 300 bini aşkın çocuğa erişen proje kapsamında son 1 senede elde edilen toplam sosyal değer 14 milyon TL olurken, projeye yapılan her 1 TL ’lik yatırım 7,7 TL değerinde sosyal fayda yarattı. “Yarını Kodlayanlar” eğitimlerine online eğitim platformu yarinikodlayanlar.com üzerinden de fiyatsız erişilebiliyor.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı