Yazılım çağında mobilite: Bosch, daha fazla büyüme için otomotiv tedarik işini yeniden yapılandırıyor

PAYLAŞ
Yazılım çağında mobilite: Bosch, daha fazla büyüme için otomotiv tedarik işini yeniden yapılandırıyor
  • 0
  • 0
  • 8 dakika da oku
  • +
  • -

Bosch Grubu bünyesinde, yine yapılandırılan Bosch Mobilite kendi işinden mesul olacak. Dr. Markus Heyn liderliğindeki beş güçlü liderlik takımı, otomotiv tedarik işini tüm güzergahlarıyla idareyecek. Heyn: “Bir müddettir Bosch, kendisini aynı zamanda bir mobilite yazılım işletmeyi olarak görüyor. Alıcı lüzumlarına göre yapılanmamız bunu yansıtacak.” Otomotiv yazılım pazarı, 2030 seneyi haysiyetiyle 200 milyar Euro olacak.

Stuttgart ve Renningen, Almanya – Otomotiv alanındaki inovasyonlar her zamankinden daha fazla bitler ve baytlar yoluyla geliyor. Bosch, yazılım tabanlı otomotiv mühendisliğine müteveccih bu meyle, otomotiv tedarik işini yine tertip ederek cevap veriyor: Bosch Mobilite, gelecekte Bosch Grubu bünyesinde, kendi işinden ve kendi liderlik takımının mesullüğünde bir faaliyet alanı olarak idarenecek. Bosch Grubu İdare Heyeti Başkanı Stefan Hartung, Bosch ’un senelik basın buluşmasında katılımcılara bu mevzu hakkında bilgi verdi. Emel, mevcut ve yeni alıcı gereksinimlerine tek kaynaktan özelleştirilmiş teknolojiler ve çözümlerle daha iyi ve daha süratli hizmet verebilmek. Dünya genelinde 66 ülkede 300 ’den fazla lokasyonda takribî 230.000 çalışanla Bosch Mobilite, Bosch ’un dört faaliyet alanının en büyüğü konumunda olmaya devam edecek.

Bosch İdare Heyeti Azası ve beş güçlü Bosch Mobilite sektör heyetinin gelecekteki başkanı Dr. Markus Heyn, “Yazılım, sadece gelecekte arabaları kullanma ve tecrübeleme biçimimizi değiştirmeyecek. Aynı zamanda biçimini de değiştirecek. Bir müddettir Bosch, kendisini aynı zamanda bir mobilite yazılım işletmeyi olarak görüyor. Artık, alıcı lüzumlarına cevap olarak, yapımız bunu yansıtacak biçimde değişiyor.” dedi. Organizasyonel olarak konuşursak, faaliyet alanının bölümlerinden kimileri 1 Ocak 2024 ’deri itibaren yine planlanacak ve tüm bölümlere yatay, bölümler arası mesullükler de verilecek. Sadece mobilite çözümleriyle Bosch ’un bu yeni yapı için amacı, 2029 senesinde dünya genelinde 80 milyar Euro ’nun üzerinde satış kazancı elde etmek.

2025 ’deri itibaren yazılım tanımlı taşıtların ilk dalgası bekleniyor

Bu gelişmenin bir ayağı otomotiv yazılımı pazarı olacak. Yazılım tanımlı taşıtlara müteveccih meylin yönlendirdiği bu pazarın, 2030 senesine gelindiğinde 200 milyar Euro ’yu ehemmiyetli miktarda aşan bir hacme erişmesi bekleniyor. Bu, 2020 senesinden üç kat daha fazla bir sayıyı gösteriyor. Bosch ’un halihazırda bu pazardaki gelişmesi çift haneli. Tüm otomotiv sanayisi şu anda yazılım geliştirmeye daha fazla odaklanıyor. Geliştirme maliyetindeki hisseyi 2030 senesine kadar takribî yüzde 30 olacak. Bosch ’un bu sayıyı daha şimdiden bunun üzerinde. Şu anda dahi, Bosch Mobilite ’nin tüm Ar-Ge çalışanlarının neredeyse yarısı yazılım mühendisi. Yazılım tanımlı taşıtlar iki ehemmiyetli avantaj sunuyor. Birincisi, geliştirme sürati. Mevcut sistemlerde yeni işlevlerin uygulanması seneler almak yerine gelecekte yalnızca gün sorunu olacak. İkincisi, yazılım ve teçhizat geliştirmenin ayrıştırılmasıdır; bu, yazılım aktüellemeleri sayesinde arabaların daha uzun müddet yeni hissi vereceği anlamına geliyor. Heyn bunlara ek olarak şunları söyledi: “Dünyanın dört bir yanındaki sürücüler, taşıtlarını dijital dünyalarına meselesiz bir biçimde entegre etmek istiyor. Ne de olsa hepimiz uslu telefonlarımızdaki aralıksız aktüellemelere ve yeni özelliklere alıştık. Şimdi bunu arabalara da uyguluyoruz.” Bosch, 2025 ’deri itibaren yazılım tanımlı taşıtların geniş bir ölçekte piyasaya sürülmesini bekliyor.

Bosch organizasyonuna yansıyan otomotiv mühendisliğindeki yeni trend

Vasıta hareket yönetimi misali, Bosch Mobilite ’nin yine tertip edilmesinin ve yoğunlaştırılmış bölümler arası iş birliğinin otomotiv mühendisliğindeki bu yeni trende nasıl takviyeci olduğunu gösteriyor. Bu, vasıtaları dengeleme işini daha da süratli ve daha doğru yapan yeni bir hakimiyet konseptini kapsıyor. Yalnızca fren sistemine değil, elektrikli efor aktarma çözümleri ve elektrikli direksiyon sistemine de müdahale edebiliyor. Bu, fren mesafesini kısaltıyor ve böylece sürücünün ehemmiyetli miktarda daha az düzenleyici tedbir almasına imkân sağlıyor. Tüm bunlar yol güvenliğini çoğaldırıyor. Bunun teknik temeli, Bosch fren hakimiyet sisteminin en son nesli olan ESP10 ve Vasıta Devingen Hakimiyeti 2.0 yazılım işlevidir. Ustaca olan kısım, yeni hakimiyet sisteminin ESP hakimiyet biriminin bir parçasını oluşturmayı gerektirmemesi, bunun yerine seçenek olarak merkezi vasıta bilgisayarına entegre edilebilmesi ve gelecekte bağımsız bir yazılım kutuyu olarak da sağlanıyor olmasıdır. Ama bu yalnızca bir başlangıç. Bosch, yazılım uygulamalarında üç kat, buluta ulaşan uygulamalarda ise on kat çoğalış öngörüyor. 

Bosch: otomotiv teçhizat ve yazılımında galibiyetli bir oyuncu

Yazılım tanımlı taşıtlar, yeni, merkezi bir elektrik ve elektronik E/E mimarisiyle bir arada. En yeni üst sınıf vasıtalarda 100 ’den fazla hakimiyet birimi yer alıyor. Günümüzün kompakt sınıf taşıtlarında dahi 30 ila 50 arasında hakimiyet birimi bulunuyor. Heyn, “Elektronik sistemlerin karışıklığını hakimiyet edilebilir ve muhtemel olduğunca emin hale getirmeye odaklanacağız.” dedi. Gelecekte, kokpit ve bağlanabilirlik işlevleri, sürücü destek sistemleri ve özerk sürüş ve efor aktarma çözümleri gibi muhtelif vasıta alanları için güçlü bilgisayarlar kullanarak hakimiyet ünitelerinin rakamını ehemmiyetli miktarda eksiltmek muhtemel olacak. Bu sebeple Bosch, buluttan merkezi vasıta bilgisayarına ve fertsel hakimiyet birimlerine kadar tüm vasıta için tek tip bir IT mimarisi geliştiriyor. En büyük avantajlardan biri ise Bosch ’un yazılım ve teçhizat alanlarında denk derecede kabiliyetli olmasıdır. Bosch ’un yakıt hücreleri, pil ve hidrojen motorları ile teknolojiden bağımsız bir yaklaşım izlediği frenler, direksiyon sistemleri veya etraf arkadaşı efor aktarma çözümleri olsun, teknoloji ve hizmet tedarikçisi, çağdaş taşıtların temel bileşenlerini tek bir çatı altında geliştiriyor ve üretiyor. Buna her sene yeniden firmanın özel yazılımıyla yapılandırılan 250 milyondan fazla hakimiyet birimi dahildir. Ama hepsi bu kadar değil. Bosch, ehemmiyeti giderek artan başka bir olan, muhtelif kaynaklardan gelen ve otomotiv ile IT sanayileri arasındaki iş birliğinden kaynaklanan yazılımların entegrasyonu, mevzusunda uzmanlaşıyor. Bosch bu bütünleştirici uzmanlığa da sahip ve otomotiv tedarik işini sağlayan bölümü yine tertip ederek bunu genişletecek.

Sektör heyeti, idareyiciler ve çalışanlar yine yapılandırmaya katkıda bulunuyor

Bosch Mobilite ’nin sektör idare heyeti, iş sektörünün yeni yapılandırmasını, alakalı bölümlerden çalışanlar ve idareyicilerle istişare ederek belirledi. Yine yapılanma, çalışan temsilcilerinin katılım haklarına uyulmasına tabidir. Organizasyonel olarak ise, iş sektörü gelecekte yedi bölümden oluşacak. Kimileri yine planlandı ve tüm bölümlerde ek yatay mesullükler oluşturuldu. Daha spesifik olarak, Elektriklendirilmiş Hareket bölümü, Bosch e-axle ’den koltuk ayarlayıcılara kadar elektrik motorlarıyla alakalı her şeyle ilgilenecek. Vasıta Hareketi, ABS ve ESP ’den direksiyona kadar vasıta dinçlerini ele alacak. Efor Aktarma Çözümleri, içten yanmalı motor teknolojisini, mobil ve sabit yakıt hücrelerini, elektrolizörleri ve hidrojen motorlarını idareyecek. Mobilite Bilişim Çözümleri, özerk parktan özerk sürüşe kadar muhtelif alanlar için çözümler geliştirecek. Mobilite Elektroniği, hakimiyet birimlerinin gelişimini ileriye taşıyacak. Ayrıca Bosch ’ta firma içi yarı geçirgen faaliyetlerini de teşvik edecek. Mobilite Yedek Parça Bölümü, yedek parça pazarı ve Bosch Car Service atölye franchise ’ı ile ilgilenecek.

eBike Sistemleri, tahrik birimlerinden oluşan sistem çözümleri sağlayacak. eBike ’lar için şarj edilebilir piller, ABS ve ağa bağlı ekranlar. Bosch yan kuruluşu ETAS ’a, işletim sistemleri ve mühendislik vasıtaları için teçhizattan bağımsız yazılımlar için yatay mesullük verilecek.

Bosch Mobilite sektör heyeti, kendisine bağlı tüm bölüm ve ünitelerin mesullüğünü üstlenecek. Sektör heyeti şu abonelerden oluşacak:

Bosch Grubu İdare Heyeti Azası olan Dr. Markus Heyn, Bosch Mobilite faaliyet alanının başkanı olacak.

Andreas Dempf, Bosch Mobilite‘nin satışlarından ve alıcılarından küresel olarak mesul olacak.

Dr. Uwe Gackstatter, faaliyet alanının ticari işlerinden mesul olacak.

Klaus Mäder, işlemlerden mesul olacak. Buna dünya genelindeki tüm fabrikaların ve niteliğin mesullüğü de dahildir.

Dr. Mathias Bataryalın, Bosch Mobilite faaliyet alanının tamamında teknolojiden mesul olacak.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı