“Yeni nesil siber savunuculara ihtiyaç var”

PAYLAŞ
“Yeni nesil siber savunuculara ihtiyaç var”
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Siber güvenlik kabiliyetleri beceriksizliği küresel bir mesele olsa da, Orta Doğu, Türkiye, Afrika META bölgesinde kuruluşların süratli dijital mutasyona geçim sağladığı bir civarda bu meseleyi aşmak acil bir lüzum olarak ortaya çıkıyor. 15 Temmuz ’da kutlanan Dünya Gençlik Kabiliyetleri Günü, siber güvenlik yeteneklerinin önemini kabul etmek ve bu zinde alanda kariyer fırsatlarını özümsemek için müthiş bir zaman olabilir. 

Kaspersky uzmanları, siber güvenlikte suni aklın AI ve makine öğreniminin ML özümsenmesindeki büyümelere karşın gelecekte genç profesyonellerin göz önünde bulundurması gereken muhtelif roller görüyor. Kaspersky Küresel Araştırma ve Tahlil Takımı ’nin GReAT Baş Güvenlik Analisti Sergey Lozhkin, “Siber tehditlerin karışıklık ve ölçek açısından ne kadar süratli büyüdüğü göz önüne alındığında, yeni nesil siber korunuculara lüzum var. Siber güvenlik alanı anlamlı istihdam fırsatları sunarken, gençlerin kariyerlerini geleceğe hazırlayarak daha tehlikesiz bir dijital dünyaya katkıda bulunmalarını sağlıyor” diyor.

 

#1 Genel güvenlik analistleri ve analistleri

Güvenlik analistleri, siber güvenlik alanında ehemmiyetli bir rol oynamaya devam edecek. Vazifeleri, güvenlik olaylarını ve hadiselerini izlemek ve tahlil etmek. Siber tehditlerin artan yoğunluğu ve karışıklığıyla beraber, kuruluşlar tesirli bir biçimde tehlikeleri tespit etmek ve eksiltmek için maharetli güvenlik analistlerine güvenmeye devam edecek. Kaspersky Evrensel Araştırma ve Tahlil Takımı GReAT bünyesinde dünya çapında çalışan 40 ’ın üzerinde önde gelen siber güvenlik uzmanı, aralıksız olarak siber tehditleri, siber ajanlık kampanyalarını, ehemmiyetli makûs emelli yazılımları, fidye yazılımlarını ve dünya genelinde yeraltı siber kabahat meyillerini ortaya çıkarıyor. Bu analistler, siber tehditlerin keşif ve incelemesini istekle yaparak merak uyandırıyor.

 

#2 Bulut güvenliği uzmanları

Bulut güvenliği uzmanları, sağlam güvenlik mimarileri planlayıp uygulayarak, tehlikesiz ulaşım teftişleri ve şifreleme mekanizmaları yapılandırarak, tehditleri izleyerek ve güvenlik hadiselerine müdahale ederek bulut civarlarının güvenliğini sağlama mevzusunda uzmanlaşmıştır. Kanunlara ve sanayi standartlarına uygunluğu sağlar, güvenlik değerlendirmeleri ve teftişleri yapar ve bulut güvenliği farkındalığını artırmak için muhtelif eğitimler veriyorlar. Bulut bilişimin ortaya çıkardığı eşsiz güvenlik güçlüklerini ele alırken bulut platformlarındaki bilgileri, uygulamaları ve altyapıyı gözetmedeki rolleri kritik bir ehemmiyet taşıyor. 

 

#3 Güvenlik Sarihi Analistleri

Güvenlik sarihi analistleri, yazılım ve ekipman sistemlerindeki cılızlıkları tanımlayarak, tahlil ederek ve test ederek siber güvenlikte ehemmiyetli bir rol oynuyor. Sistemlerdeki potansiyel istismarları veya güvenlik sarihlerini keşfetmek için manuel testler ve otomatik tarama taşıtları da dahil olmak üzere muhtelif usuller kullanıyor. Çalışmaları, güvenlik sarihlerinin makûs maksatlı şahıslar tarafından istismar edilmeden evvel zamanında tespit edilmesini, raporlanmasını ve onarılmasını sağladığından, bir kuruluşun güvenlik duruşunun kuvvetlendirilmesinde büyük ehemmiyet taşıyor.

 

#4 Hadise müdahale uzmanları

Gelişmiş siber atakların çoğalmasıyla beraber, maharetli hadise müdahale uzmanlarına dinlenen lüzum daha bariz hale gelecek. Bu profesyoneller, siber güvenlik olaylarını süratli ve tesirli bir biçimde idareyerek bunlara müdahale ediyor. Hadise müdahale gayretlerini idareyerek, kanıt toplar, hadiselerin tesirini eksiltir ve kurtarma sürecine dayanakçı olurlar.

Bu roller dijital dünyada çok ehemmiyetli olsa da, siber güvenlik alanı çok ebatlı ve birbiriyle irtibatlı olmaya devam ediyor. Lozhkin, “Büyüyen tehditlere karşı sağlam bir korunma oluşturmak için değişik rollerdeki muhtelif siber güvenlik uzmanlarının iş birliği ve uzmanlığı zorunludur. Bu sebeple firmalar, karşılaşabilecekleri muhtelif güçlüklerin üstesinden gelmek için muhtelif marifet ve uzmanlıkları içeren çok güzergahlı bir siber güvenlik takımına sahip olduklarından emin olmalıdır. Suni zihindeki ilerlemelere karşın, bağlamsal kavrayış, tenkidi düşünme ve duygusal zihin gibi insan kabiliyetleri siber güvenlikte bırakılmazdır. Güvenlik yazılımlarıyla alakalı hadiseler genellikle her bir özel vaziyetle alakalı derin bir bağlamsal kavrayış gerektirir. İnsan uzmanlar karışık senaryoları tahlil edebilir, alakalı eşsiz etmenleri göz önünde bulundurabilir ve tecrübe ve uzmanlıklarına katlanarak karar verebilir. Bu sebeple işletmelerin insan takımlarından yararlanması önemini gözetmektedir. Bu takımların sezgileri ve yaratıcılıkları, inovasyon, teknoloji ve kavrayışlarıyla birleştirerek her zaman siber güvenlik alanının merkezinde yer almaya devam edecektir.” diyor.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı