YKS'de resmi tercihler başladı!

PAYLAŞ
YKS'de resmi tercihler başladı!
  • 0
  • 0
  • 6 dakika da oku
  • +
  • -

YKS neticeleri 20 Temmuz tarihinde açıklanırken, gözler 27 Temmuz ’da resmi olarak başlayan YKS seçim listelerine çevrildi. Seçim danışmanları 24 seçim hakkı bulunan adaylara listelerini oluştururken içlerine sinmeyen, gidip gördüklerinde, bilgi aldıklarında uslarında sual işareti vazgeçen bölüm ve üniversiteleri seçim etmemelerini öneriyor. Eğitim Uzmanı Ertuğrul Yakala, seçim listesindeki ilk ve son seçim arasındaki memnuniyet oranının fazla sarih olmaması gerektiğine dikkat toplayarak, geleceğin işini değil gelecekte mutlu olacağınız işi seçin ihtarında bulunuyor…

Üniversite seçim süreci resmi olarak ise 27 Temmuz 2023 tarihinde başlıyor, 8 Ağustos ’a kadar devam ediyor. Adayların temennileri ve hayalleri istikametinde şuurlu davranması gereken bu yarıyılda Üsküdar Üniversitesi Eğitim Müesseseleri ve Kılavuzluk Hizmetleri İdareyicisi Ertuğrul Yakala, seçim listelerinin oluşturulması ile alakalı ehemmiyetli teknik bilgiler paylaştı, stratejiler verdi. 

Dil imtihanına giren talebe rakamı %100 arkasıydı

Adayların kontenjan rehberini dikkatli analizini söyleyen Ertuğrul Yakala “Bu sene geçtiğimiz senelerde olduğu gibi denk ağırlık, rakamsal ve sözelde çok büyük değişiklikler bulunmuyor. Öte yandan dil imtihanına giren talebe rakamının geçen seneye oranla %100 çoğalmış olmasından kaynaklı dil puanında bir değişiklik olabileceğini öngörebiliriz. Geçtiğimiz senelerde devlet üniversitelerinde uygulanan mektep birinciliği kontenjanına bu sene depremzede kontenjanı ilave edildi. Şehit, gazi yakını kontenjanı ve 34 yaş üstü kadın kontenjanları verildi. Bu değişikliği adaylar da zati kontenjan rehberine baktıklarında kesinlikle göreceklerdir.” dedi.  

‘Daha kolay ve süratli para kazanma meyli ’ seçimlere yansıyor 

Özellikle pandemiden sonra dijitalleşmeyle beraber mühendislik ve sağlık alanında belirli başlı programlara daha fazla arz olduğunu gözlemlediklerini belirten Yakala, değişik bir noktaya da dikkat çekti “Bundan evvelki nesille başlayıp bu nesle de sirayet eden ‘Daha kolay ve süratli para kazanma meyli ’ seçimlere de yansıyor ve bize dolaysız bu bölümler soruluyor. Elbette bu sualin yanıtı öncelikli olarak şahsın kendi karakter özelliklerine ve maharetlerine hangi iş uygunsa o doğrultuda bir manipülasyon kapsıyor. Genele baktığımızda ise yazılım, bilgisayar, görsel bağlantı tasarımı başka bir deyişle dijital mecralarda daha çok iş yapan alanlar oluyor. Ya da yurt dışı imkânı olan ve yurt dışında iş yapabilecek alanları seçimlerde öne çıkıyor. Sağlıkla alakalı alanlar ise natürel ki de her zaman önemine gözetiyor.” ifadelerini kullandı.  

“Aileler yarım kalan hayallerini çocukları üzerinde bitirmemeliler”

Eğitim Uzm. Ertuğrul Yakala¸ bu süreçte değişik profillerde aile tutum kalıpları gözlemlediklerini söyleyerek. “Anneler ve babalar daha çok kendi hayalleri üzerinden çocuklarının hayallerini hakikatleştirme üzerine gidiyorlar. Bu da bir baskı oluşturabiliyor. Bizim yapmış olduğumuz görüşmelerde genel itibariyle, şayet aday çok konuşuyorsa ve ne istediğini ifade edebiliyorsa aile zati çocuğuna vazgeçmiş oluyor. Bu da çok sağlıklı bir şey değil. Zira bazen kusurlu seçimler de olabiliyor. Aday burada kendisini çok iyi tanımalı, ailenin de buna destek verip yol açıcı davranışlar sergilemesi gerekiyor. Doğru olan kariyer tasarıyı için aile de fikirlerini beyan edip manipülasyon yapması gerekiyor. Aileler yarım kalan hayallerini kendi çocukları üzerinde bitirmemeliler.” teklifinde bulundu. 

“Adayın kendisini tanıması çok ehemmiyetli, biz nasihatlerde bulunuyoruz “

“Biz adayı kariyer testi üzerinden manipülasyona gayret ediyoruz, nasihatlerde bulunuyoruz. Kariyer testi doğru seçim yapma sürecinin ehemmiyetli bir safhası ama daha ideal bir netice için adayın kendisini, anne babanın çocuğunu çok iyi tanıyor olması gerekiyor. Zira iş yarı yolda değiştirilebilecek bir şey değil. Bu ünvan ömrün sonuna kadar adın önüne geliyor. Doğru, sağlıklı ve mutlu edecek yönelimlere göre seçim yapılması, seçim listesindeki ilk ve son seçim arasındaki memnuniyet oranının çok fazla sarih olmaması gerekiyor. Başka Bir Deyişle ilk seçimi de son seçimi de adayın istediği bölüm ve programlar olmalı.” 

“Geleceğin işini değil gelecekte mutlu olacağınız işi seçin”  

Geleceğin işleri mevzusunda da bilgi veren Yakala “Bazı trendler geleceğe müteveccih bir şeyler söyleyip ipucu veriyor. Sağlıkla ya da dijital mecralarla alakalı alanlar geleceğin işleri arasında sıralanıyor. Geleceğin işleri ile başlayan tümceler kurduğumuzda öbür işlerin sanki geleceğinin olmadığını kanıyı oluşuyormuş gibi vaziyet söz mevzusu. O sebeple geleceğin işi değil gelecekte mutlu olacağınız işi seçinMutlu olduğumuz işi seçtiğiniz zaman işine de çok gerek kalmıyor.” dedi.  

“Üniversitelerin sunduğu imkânları iyi okuyun”

Burs, yurt, erişim, ERASMUS gibi imkânların iyi incelenmesi gerektiğine dikkat toplayan Yakala, sözlerini şöyle bitirdi. “Artık devlet ya da vakıf üniversitesi ayrımı kalmadı. ‘İyi sezeceğim bir üniversite ’ diye denetlemeli adaylar. Evvel bölüm, sonra üniversite ve şehir seçimi yapılır. Öte yandan üniversitelerin sunduğu burs imkânlarına kesinlikle baksınlar. Yaşam ve ekonomik şartların külfetli olduğu noktada size uyan değişik burs imkânlarını değerlendirebilirsiniz. Misalin Üsküdar Üniversitesi ilk seçime fiyatlı program yazıldığı zaman ilk seçime %35, ikinci seçime %15, üç, dört ve beşinci seçimlere %10 indirim sağlıyor. Buna ek olarak ÖSYM bursu,  yeniden fiyatlı programları da içeren ilk 5 seçimin tamamı Üsküdar Üniversitesi olursa almış oldukları bursa ilaven kalan sayı üzerinden ek %25 indirim daha belirleniyor. Bunun dışında yurt dışı imkânlarımız, ERASMUS uyuşmalı olduğumuz üniversitelerin rakamı oldukça fazla. Özellikle son yarıyıllarda yurt dışı imkânları talebelerin ilgisine sürüklüyor. Laboratuvar ve uygulama alanları, şehrin merkezinde olması, kampüslerimizin arasındaki mesafelerin çok fazla olmaması çok büyük avantaj.  En ehemmiyetlisi bir üniversitenin omurgası başka bir deyişle akademik kadrosudur. Akademik kadromuzun kendi alanında çok galibiyetli uzmanlardan oluşması çok ehemmiyetli bir artıdır.” 

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı