Z Kuşağı, güvenliği göz ardı ediyor!

PAYLAŞ
Z Kuşağı, güvenliği göz ardı ediyor!
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Yakın zamanda yapılan EY Human tehlike araştırması, genç çalışanların işte kullandıkları aygıtların güvenliği mevzusunda şahsi aygıtlarına göre daha az kaygı dinlediğini gösterirken, “Kaspersky mobile quest [Dis]connected” istatistikleri de müessesesel siber güvenlikle alakalı başka bir meseleyi ortaya koyuyor. Çalışanların siber güvenlik siyaseti ihlallerindeki rolü her geçen sene daha da sansasyonel bir hale geliyor. Aynı zamanda bu ihlaller, genellikle makûs maksattan ziyade iş görevlerini bereketli bir biçimde yerine getirme teşebbüslerinden kaynaklanıyor.

Öbür taraftan, Ernst & Young LLP ’den analistler, Z kuşağının üretkenlik bahtına güvenlik protokollerini göz arkasını etmeye daha arzulu olduğunu belirtiyor. Bu sebeple hem profesyonel hem de iş hesapları için aynı şifreleri daha önceki jenerasyonlara göre daha sık bir biçimde yineliyor. Gerekli BT aktüellemelerini görmezden geliyor ve web tarayıcısı çerezlerine daha az dikkat ediyorlar. Dahası, tüm katılımcıların sadece %35 ’i dükkanında siber güvenlik yanılgılarından sakınıyor. 

Dis]connected ’ın istatistikleri, siber güvenlik siyasetine uyma mevzusundaki bir başka meseleyi daha ortaya koyuyor. İnsanların siber güvenliğin günlük hayatlarını nasıl etkilediğini fark etmelerine takviyeci olmak için planlanan bu mobil reyin, çoğu çalışanın güvenlik ve sosyallik arasında denge kurmakta mesele yaşadığını doğruluyor. Dolayısıyla, bir Disconnected oyuncusunun kurnazlık için aldığı tipik puan 90 iken, empati oyuncuları vasati 23 puan alıyor.

Siber güvenlikle alakalı reyin tercihleri, oynanabilir bir kişiliğin yaşamının şahsi ve müessesesel alanlarını doğrudan etkileyerek iyi, nötr veya makûs olmak üzere üç reyin sonundan birine erişmesini sağlıyor. Genel olarak, oyuncuların çoğunluğu %45 “nötr” bir netice elde ederken, %42 ’si “iyi” sona erişmeyi muvaffak oluyor. Ancak, oyuncuların %13 ’şöhretin de son erişmekte zafersiz olduğu görülüyor. En iyi oyuncular yalnızca en iyi vasati güvenlik seviyesine ASL sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda temel reyin göstergelerinde de en balanslı neticelere erişiyorlar.

Kaspersky Kıdemli Ürün Pazarlama Müdürü Tatyana Shumaylova, “Ortaya çıkan meyiller, siber güvenlik prensiplerini yalnızca ezberlemenin değil, kavramanın da ehemmiyetini -bir kere daha- ispatlıyor. Bu sebeple güvenlik farkındalığı eğitiminin temel emeli, çalışanların tavırlarını değiştirmek ve onlara kaidelere uymanın günlük rutine nasıl basitçe sığabileceğini göstermektir. Bu sebeple Kaspersky güvenlik farkındalığı portföyünün bir parçası olan Disconnected, çalışanların bilgilerini gözden geçirmelerine takviyeci oluyor ve onlara siber kurnazlığı empati ile dengelemeyi öğretiyor. Bu yaklaşım, güvenliği, şahsi üretkenliği veya takım çalışmasını etkileyebilecek tüm eğriliklerin düzenlenmesine imkân tanıyor.” 

Dis]connected hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen iletişimi takip edin veya oyunun App Store ve Google Play ’de bulunan fiyatsız demo versiyonlarını deneyin.

Kaynak: adamnedio.com