ZEYNEP MİRA İLE ANNEANNESİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLAN ALKOLLÜ SÜRÜCÜ TAHLİYE EDİLDİ

PAYLAŞ
ZEYNEP MİRA İLE ANNEANNESİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLAN ALKOLLÜ SÜRÜCÜ TAHLİYE EDİLDİ
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

BURSA’nın Mudanya ilçesinde yolun karşısına geçmeye çalışan Fikriye Yeğit 56 ile torunu Zeynep Mira Güler’e 6 araba ile çarparak vefatlarına neden olan içkili ve ehliyetsiz sürücü Burak Ulga 29, ikinci mahkemede, yurt dışı yasağı konularak tahliye edildi.

Kaza, 26 Haziran 2022’de Bursa Asfaltı Caddesi’nde alana geldi. Bursa’dan Mudanya istikametine giden Burak Ulga’nın kullandığı 16 ANV 418 plakalı araba, yolun karşısına geçmek isteyen Fikriye Yeğit ile torunu Zeynep Mira Güler’e çarptı. İstanbul‘dan Bursa’ya tatil için geldiği bilinen anneanne ile torun, yaşamını kaybetti. Nezaretine alınıp, 0.86 promil içkili olduğu tanımlanan Burak Ulga, hapsedildi. İki kere üst üstüne içkili vasıta kullandığı ortaya çıkan ve 2 sene vakit ile ehliyetine el konulan Burak Ulga’nın, kaza günü ehliyetsiz direksiyon başına geçtiği öğrenildi.

‘KONUTTAN ÇIKMADAN EVVEL 1 ŞİŞE BİRA İÇTİM’

Bursa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakkında ‘taksirle birden fazla bireyin vefatına neden olmak’ kabahatinden 15 seneye kadar mapus cezası istenen Burak Ulga, korunmasında, Hadise sebebiyle trajik ve pişmanım. Öğrenerek ve isteyerek hareket etmedim. Böyle bir hadiseye neden olduğum için sıkıntılı ve rahatsızım. Dostlarla buluşmak için Altınşehir Mahallesi’ndeki konutumdan çıktım. Konuttan çıkmadan evvel 1 şişe bira içmiştim. Vasıtam ile Mudanya güzergahına seyir halindeydim. Vasıtayla saatte 60-70 km süratle seyir halindeyken önüme birden 3 şahıs çıktı. Yolan çıkan bireyleri görünce fren yaptım. Vasıtayı sola kırmaya çalıştım. Buna karşın bireylere çarpmaktan kendimi kurtaramadım. Can Verenlerin ailesi ile görüşüp uyuşmak istiyorum. İçkinin tesiri altında değildim, vasıtayı süratli biçimde kullanmıyordum dedi.

TRAFİK İHTİSAS DAİRESİ’NDEN RAPOR İSTENDİ

Duruşma kurulu, dosyanın İstanbul ATK Trafik İhtisas Dairesi’ne sevk edilerek maznun ile can verenlerin yanılgılarının tanımlanmasına, 0.86 promil içkinin tehlikesiz sürüş maharetini eksiltip eksiltmediği güzergahında rapor hazırlanmasına karar verip, Burak Ulga’nın tutukluğunun devamına hükmetti. Bursa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ikinci mahkemeye Burak Ulga, Fikriye Yeğit’in eşi ve oğlu ile Zeynep Mira Güler’in babası Burak Güler katıldı. Müştekiler, davacı olduklarını yineledi.

‘GÜÇ VAZİYETTEYİM, TAHLİYEMİ İSTİYORUM’

Bir evvelki mahkemede verdiği ifadesini yineleyen Burak Ulga, kazadan evvel evlilik hazırlığında olduğunu belirterek, Parasal ve manevi olarak güç vaziyetteyim. Tahliyemi arz ediyorum dedi. Savcı, maznunun tutukluluk halinin devamını istedi. İstanbul ATK Trafik İhtisas Dairesi’nden istenen raporun beklendiğini belirten duruşma kurulu ise maznuna yurt dışı yasağı koyup, tahliyesine karar vererek, mahkemeyi erteledi. DHA

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Aktüel

İstanbul Mudanya Bursa Aktüel Haberler