Zyxel, 2023'te küresel ağları şekillendirecek trendleri sıraladı

PAYLAŞ
Zyxel, 2023'te küresel ağları şekillendirecek trendleri sıraladı
  • 0
  • 0
  • 6 dakika da oku
  • +
  • -

2023, yeni trendlerden çok halihazırdaki bazı anahtar teknolojilerin yaşamımızda daha fazla anlam kazanacağı bir sene olacak. Bu bağlamda WiFi 6 ve siber güvenlik teknolojilerinin sene içinde en fazla öne çıkacak mevzular olacağını söylemek muhtemel.

2023 hem WiFi 6 hem de siber güvenlik teknolojileri için bir olgunlaşma yarıyılı olacak. Müesseseler genişleyen iş ağlarını daha iyi gözetebilmek için siber güvenliğe daha fazla yatırım yapacaklar. İş dünyasındaki potansiyelinin bu sene daha fazla ortaya çıkacağı WiFi 6 ise endüstriyel gelişmenin merkezinde yerini alacak.

Pandemi ile tanıştığımız hibrit çalışma, salgından bağımsız biçimde patronların ve çalışanların lüzumları güzergahında yaşamımızda olmaya devam ediyor. Ancak özellikle 2021 ve 2022 senelerinde uzaktan çalışma ile ortaya çıkan güvenlik ihlallerine hazırlıksız tutulan iş dünyası bu kere siber hamlelere karşı çok daha şuurlu. Şirketlerin özellikle üçüncü parti şirketlerle yapılan işler özelinde yoğunlaşan tehlikelere karşı siber güvenlik adaleleri de daha güçlü. Bu noktada pandemiye mukayeseyle sektöre umut veren noktalar; şirketlerin fidye yazılımı gibi siber kabahatleri varoluşsal bir tehdit olarak kabul etmesi ve siber güvenlik ve bilgi koruma mevzusunda proaktif adımlar atması oldu.

Uç nokta güvenliğine geçiş süratlenecek

Sektörde siber güvenlik özelinde artan farkındalık tüm ekosistem için cesaret verici. Ancak hala bir hayli müessese iş ağını güvenlik ağ geçitleri gibi ananesel çözümlere emanet ediyor. Bu yaklaşım ne yazık ki, çağdaş ağların karşı karşıya olduğu geniş kapsamlı tehditleri atlatma mevzusunda son derece tesirsiz kalıyor. Hibrit çalışma sebebiyle büro dışında olan çalışanların rakamı çoğaldıkça, daha fazla iş makinesinin özellikle web uygulamalarına ulaşımı sarih oluyor. Bu makineler şahsi bankacılık veya sosyal medya için kullanıldığında ise galibiyetli kimlik avı hamlelerinde siber kabahatliler için işletme ağına sızma ismine daha fazla giriş noktası anlamına geliyor. Her kullanıcının tüm aygıtlarında işletme güvenlik prensiplerini takip etmesini sağlamaya çalışmak ise muhtemel olamıyor.

Bütün de bu sebeplerle 2022 seneyi içinde tüm çalışan aygıtlarında güvenlik ayarlarını izleyip hakimiyet edebilen bulut tabanlı uç nokta güvenliği isteyen firma rakamında ciddi bir çoğalış yaşandı. 2023 ’te ise uç nokta güvenliği sektörün tamamı için ehemmiyetli bir trend haline gelecek. Reelinde, 2025 senesine kadar şirketlerin %80 ’i web, bulut hizmeti ve özel uygulama ulaşımlarını tek bir tedarikçiden almayı tasarılarken, %60 ’ı sıfır güven güvenlik yaklaşımını özümseyecek. 

Bu birleştirilmiş çözümler, bir işletmenin genel merkezinde veya şubesindeki güvenlik hakimiyetlerini örn. içerik filtreleme alıyor ve bunları uzaktaki çalışanlara uyguluyor ideal olarak tüm işletim sistemlerinde, böylece web, özel ulaşım ve SaaS uygulamaları dahil tüm uç noktalar için meblağlı koruma sağlıyor. Tek merkezden idarenmeleri ve daha fazla entegrasyon alternatifi ile bu çözümler, idare kolaylığı ve faydalılık söz mevzusu olduğunda da ehemmiyetli avantajlar ile geliyor.

2023, WiFi 6/6E ’nin daha fazla özümseneceği bir sene olacak

Yüksek süratler ve düşük gecikme zamanları taahhüt eden WiFi 6, aşikar rekabet avantajları sunuyor. Oteller , mektepler , fabrikalar ve sağlık kuruluşları , daha evvel pek de muhtemel olmayan kritik uygulamaları ve hizmetleri sunmak için WiFi 6 takviyeli ağlara şimdiden yatırım yapıyor.

Bu teknoloji resmi olarak 2018 ’de tanıtılmış olsa da, 2022 ’ye kadar ancak WiFi 6 ’nın potansiyelinin hakikatleştirilmesine izin verecek kritik bir geçimli teçhizat kitlesine erişilebildi. Sadece ilk çeyrekte, WiFi 6 ulaşım noktaları, access point pazar segmentinde kazancın %70 ’ini ve sevkiyatların %59 ’unu oluşturdu. Bu trend 2023 ’te natürel olarak süratlenecek ve şu iki etken sayesinde ekstra ivme kazanacak.

Wi Fi 6 ’ya geçişi süratlendirecek etmenlerin ilki fiziksel olarak bürolara dönülmesi.  Pandemi ile uzaktan çalışmaya başlayan şirketler boş kalan bürolarda WiFi 6 ’ya ve WiFi 6E ’ye geçiş mevzusunda ivedi etmemişti. Ama bürolara bütün olarak dönüşle beraber şirketlerin bu mevzuda bir gerekçeleri kalmadı.

Bununla beraber ev ağları, 2023 ’te WiFi 6 ’nın özümsenmesinde ikinci sihrime etmeni olacak. Nihayet mevcut olan bir dizi harcayıcı ve üretici WiFi 6 ve 6E mahsulüyle, ev büro çalışanlar ve öbür kullanıcılar müessesesel seviyede bu kablosuz teknolojiden faydalanabilecek. Bu, devamlı uzaktan çalışma ve ev cümbüşü tecrübeleri için eksiltilmiş gecikme ile artan faydalılık ve kapasite anlamına gelecek.

WiFi 6 ’ya geçiş sürecinde ortaya çıkacak bir öbür trend, bilgi güvenliği ve saklılığı olacak. Minik şirketler özellikle daha iyi koruma ararken, harcayıcılar çevrimiçi dünyada izlendikleri mevzusunda giderek daha fazla kaygı dinliyor. Connect & Protect gibi çözümlerin ortaya çıkması ile 2023 ’te bu trendin süratleneceği kesin gibi.

Bu gibi teknolojiler, bir ağa bağlı her şeyin ve herkesin kullanıcı arkadaşı bir kutuda korunmasını sağlıyor. Pansiyonlar veya minik kafeler gibi firmalarda, evvelden belirlenmiş tüm güvenlik ayarlarıyla, makinelerin yapılandırması ve çalıştırılması, bulut aracılığıyla tek bir platformda uzaktan ve kolayca idarenebiliyor.

Bu Access point güvenlik çözümleri, güvenlik ihlallerini ve şahsi veya ticari bilgi sızıntılarını önlemek için makûs emelli web sitelerini ve öbür güvenli olmayan web içeriğini filtreleyebiliyor. Ve Connect & Protect, çevrimiçi aktifliğin anlaşılmasını kolay hale getirirken, WiFi kullanıcılarının genel access point ve konuk ağları aracılığıyla web ’e ulaşırken saklılığını gözetmek için anonimleştirilmiş bilgiler sunuyor.

 

Kaynak: adamnedio.com