Ara tatiller bitiyor sömestr tatili 1 ay oluyor! Türkiye’deki mektepler de listede

PAYLAŞ
Ara tatiller bitiyor sömestr tatili 1 ay oluyor! Türkiye’deki mektepler de listede
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

Sömestr tatiline artık sayılı günler kaldı. talebeler 15 günlük tatili iple sürüklüyor. Ne kadar 15 günlük tatil dense de hafta sonları çıkarıldığında 15 günlük tatil 10 günlük bir tatil olarak kalıyor. Son dakika büyümesine göre 15 günlük sömestr tatilinin 1 aya kadar uzatılacağı söz mevzusu. Peki ama nasıl, 15 günlük sömestr tatili nasıl bir aya uzatılıyor? işte detaylar…

15 günlük ara tatil evveli Millî Eğitim Bakanlığının Da ilanlarına göre Türkiye’deki tüm mekteplerde birer haftalık ara tatil uygulanıyor. Bu tatil tasarılaması yeni eğitim öğretim senesinde Millî Eğitim Bakanlığının takviminde de yayınlandı.

Sömestr tatili bir ay olacak

Halihazırda sömestr tatili evveli birer hafta olmak üzere toplamda 2 hafta tatil yapılıyor. Bu sistem Avrupa’da da uygulanıyor. Ancak bazı Avrupa ülkeleri bu sistemde farklılığa gidiyor.

Rol model olarak aralarında Türkiye’nin de yer alacağı söz mevzusu olan bir hayli ülke aralıklarla uygulanan toplamda 2 haftalık tatilden bırakarak bu iki haftalık tatili sömestr tatiline dahil etmeye hazırlanıyor. Böylece 15 günlük sömestr tatili bir aya uzuyor.

En büyük etmen turizmin canlanması

Bu sistemin uygulamasındaki en büyük etmen ise kış tatilinin öne çıkarılması ve turizmin canlandırılması olarak görülüyor. 

Eş bir uygulama Türkiye’de de uygulanmaya hazırlanıyor. Zira Avrupa’da uygulanan birer haftalık toplam 2 hafta olan ara tatil Avrupa baz alınarak Türkiye’de uygulanmıştı. 

Bazı Avrupa ülkelerinin 15 günlük sömestr tatilinin 1 aya çıkarılması uygulamasının Türkiye’de de uygulanmasının önünü açıyor.  Ayrıca turizmin canlandırılması açısından da büyük bir rol oynuyor.