Bakanlık: Araştırma görevlileri düzenleme kapsamından çıkarıldı

PAYLAŞ
Bakanlık: Araştırma görevlileri düzenleme kapsamından çıkarıldı
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kamudaki kontratlı personelin kadroya geçirilmesi çalışması kapsamındaki 50/D’li araştırma vazifelilerinin, Yükseköğretim Kurulu’nun YÖK hazırlayacağı başka bir tasarıya dahil edileceği bahanesiyle tertip etme kapsamından çıkarıldığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Bakanlık tarafından yürütülen çalışma ile kamuda kontratlı çalışan takribî 500 bin personelin uzun senelerdir gündemde olan kadro meseleyi çözüme kavuşturuldu.

Kamuda çalışan 458 bin 615 kontratlı personelin kadroya geçirilmesi, 6’ncı Yarıyıl Toplu Kontrat ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur-Sen arasında reelleştirilen röportajlar neticesinde imza altına alınmıştı. Kamuda yalnızca 4/B’li çalışanlar değil; kontratlı hocalar ve kontratlı Kültür Bakanlığı sanatçıları da kapsama dahil edildi. Rakamları takribî 20 bin olan 50/D’li araştırma vazifelilerinin kadroya geçirilme çalışması ise YÖK tarafından yapılması tasarlanan başka bir tasarıya dahil edilmek üzere kapsamdan çıkarıldı” denildi.

Türkiye Büyük Ulus Meclisi TBMM Başkanlığı’na 13 Ocak’ta sunulan kanun önerisine ait, “Kamuda çalışan kontratlı personele kadro verilmesini kapsayan ‘Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 Rakamlı Kanun Kararında Kararnamede Farklılık Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine, TBMM Tasarı ve Bütçe Komitesinde devam ediliyor” ifadelerine yer verildi