Ceyda Düvenci, Metro Türkiye'nin Depozito Alanında Çocuklara Geri Dönüşümün Önemini Anlattı

PAYLAŞ
Ceyda Düvenci, Metro Türkiye'nin Depozito Alanında Çocuklara Geri Dönüşümün Önemini Anlattı
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Sürdürülebilirliği bir iş yapış şekli olarak ele alan Metro Türkiye, geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik alanındaki lider çalışmalarına bir yenisini daha ilave ederek Kozyatağı Mağazası ’nda ‘Depozito Toplama ’ projesini başlattı. Metro Türkiye, proje kapsamında çocuklarda etraf şuurunu artırmak ve onlara geri dönüşümün ehemmiyetini anlatmak emeliyle Ceyda Düvenci ’nin kurucu ortağı olduğu Taş Kağıt Makas Atölyesi ile iş birliği yaptı. Projeye destek veren Taş Kağıt Makas Atölyesi Kurucu Ortağı, galibiyetli Oyuncu ve Sunucu Ceyda Düvenci, Metro Türkiye Kozyatağı Mağazası ’nda çocuklarla kumbara üretimi faalliğinde buluştu. Aktifliğe katılan mağaza çalışanlarının çocukları; Ceyda Düvenci ve eğitmenler ile beraber atık pet şişeler, meyve suyu kolileri, kağıt havlu ruloları ve şişe kapaklarından kumbara yaparken çocuklar konuttan getirdikleri atık şişeleri depozito aygıtına atarak geri dönüşüme katkıda bulundular ve erkan yaşta farkındalık kazandılar.

1990 senesinden bu yana sürdürülebilirliği tüm işlerinin merkezine koyan ve bu alanda lider projeler geliştiren Metro Türkiye, geri dönüşüm ve atık azaltımı alanında yeni bir çalışmasını daha yaşama geçirdi. Metro Türkiye, Kozyatağı Mağazası ’ndaki Depozito Toplama Projesi ile Türkiye ’de bir ilk olarak hem makine kullanımı hem de manuel olarak depozitolu şişe toplamaya başladı. 

Metro Türkiye, proje kapsamında çocuklarda etraf şuurunu artırmak ve onlara geri dönüşümün ehemmiyetini anlatmak emeliyle Taş Kağıt Makas Atölyesi ile iş birliği yaptı. Depozito Toplama Projesi ’ne destek olan Taş Kağıt Makas Atölyesi Kurucu Ortağı, galibiyetli Oyuncu ve Sunucu Ceyda Düvenci, ambalaj atıklarının tabiata kazandırılmasının yanı gizeme çocuklara geri dönüşümün ehemmiyetini anlatmak emeliyle Metro Türkiye ’nin Kozyatağı Mağazası ’nda çocuklarla kumbara üretimi faalliğinde buluştu. Aktifliğe katılan Metro Türkiye çalışanlarının çocukları; Ceyda Düvenci ve eğitmenler ile beraber atık pet şişeler, meyve suyu kolileri, kağıt havlu ruloları ve şişe kapaklarından kumbara yaparken çocuklar konuttan getirdikleri atık şişeleri depozito aygıtına atarak katkıda bulundular.

Sırça, alüminyum ve pet şişelerin manuel ve makine yolu ile bir araya geleceği projede ilk etapta bir sene içerisinde takribî 3,5 milyon şişenin geri dönüşüme kazandırılması amaçlanıyor. Bu proje ile ambalaj atıklarının tabiata kazandırılmasının yanında cemiyetteki geri dönüşüm şuurunun artırılması da hedefleniyor.

Böyle bir projede yer almaktan dinlediği mutluluğu dile getiren galibiyetli Oyuncu ve Sunucu Ceyda Düvenci, “Tabiata iyi davranmak bir insanlık misyonu. Kendi yaşamımda elimden geldiğince hassasiyet gösteriyorum. Ayrıca Taş Kağıt Makas Atölyemiz ile de sürdürülebilirlik ve geri dönüşümle alakalı çok bedelli çalışmalar yapıyoruz. Gelecek jenerasyonlara daha yaşanabilir bir dünya vazgeçmek için sürdürülebilirliği tüm çalışmalarının odağına koyan Metro Türkiye ’nin Depozito Toplama projesine destek olmaktan mutluluk dinliyorum. Umarım bu proje ile daha fazla şahsa erişmeyi muvaffak oluruz. Dünyaya iyi bakılması, tıpkı biz insanların hayata hakkı gibi dünyanın da hayata hakkı, her birimiz buna saygı dinlemeliyiz.” dedi.

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı