Cumhuriyetin 100. Yılında ''Sinemamızın Yüzü'' Özel Ödülü Türkan Şoray ve Kadir İnanır'a takdim ediliyor

PAYLAŞ
Cumhuriyetin 100. Yılında ''Sinemamızın Yüzü'' Özel Ödülü Türkan Şoray ve Kadir İnanır'a takdim ediliyor
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

Şenlikte bu sene, Cumhuriyetimizin 100. Senesine özel ‘ ’Sinemamızın Suratı ’ ’ ödülü, sinemamızın iki efsane adı; Türkan Şoray ve Kadir İnanır ’a ibraz edilecek.

30. Beynelmilel Adana Altın Koza Film Şenliği, Cumhuriyetimizin 100. Senesinde ‘ ’Sinemamızın Suratı ’ ’ ödülüyle çok özel bir ödül vermeye hazırlanıyor.

Altın Koza ’nın büyük ödül gecesinde ‘ ’Sinemanın Suratı ’ ’ Özel Ödülü; 100 senelik Cumhuriyet tarihimizde, milli ve beynelmilel bir hayli ödülnam sahibi; Türk Sineması ’nın 60 senesinde var olan sinemanın Sultan ’ı Türkan Şoray ’a ve 55 senelik sinema kariyeriyle unutulmazlar arasına giren Kadir İnanır ’a; ibraz edilecek. 

Adana Megakent Başkanı Zeydan Karalar başkanlığında tertip edilen Adana Altın Koza Film Şenliği Yürütme Heyeti Başkanı Menderes Samancılar, Şenlik İdare Heyeti azaları, Nebil Özgentürk, İsmail Timuçin, Gökhan Mutlay, Hüseyin Orhan ve Mahmut Göğebakan; Türk Sineması ’na katkılarından dolayı iki akılda ada, Cumhuriyet ’in 100. Senesine özel ödül verme kararı aldı

Yalnızca sinemada değil, kalplerde de yer alan, Türk toplumunun sevgisini kazanan sanatçılara ödülleri, 23 Eylül ’de reelleştirilecek şenliğin kapanış gecesi, ‘ ’Büyük Ödül Merasimi ’nde ibraz edilecek. 

Cumhuriyetimizin 100. senesinde çok özel bir ödülle Cumhuriyetimize ve Türk Sineması ’na saygı duruşunda bulunacak şenlikte; 220 filmde başrol oynayarak Guinness Rekorlar Kitabı ’na ismini yazdıran Türkan Şoray, 1973 senesinde rol aldığı Mahpus filmiyle, 5. Adana Altın Koza Film Şenliği ’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülşanı almıştı

Türk Sineması ’nın unutulmaz oyuncularından Kadir İnanır ilk defa, 1973 senesinde Utanç filmiyle 5. Adana Altın Koza Film Şenliği ’nde  “En İyi Erkek Oyuncu” ödülşanı almış, 2011 senesinde 18. Beynelmilel Adana Film Şenliği ’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü ’nün sahibi olmuştu. 

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı