Değişen izleme alışkanlıkları yayıncılığı da dönüştürdü… TRT, dijital platformu tabii ile küresel bir hamle yaptı.

PAYLAŞ
Değişen izleme alışkanlıkları yayıncılığı da dönüştürdü… TRT, dijital platformu tabii ile küresel bir hamle yaptı.
  • 0
  • 0
  • 6 dakika da oku
  • +
  • -

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ’nin yeni dijital platformu tabii ’nin açılmasını kamu yayıncılığı açısından değerlendiren Dr. Öğretim Azası Hale Yaylalı, bu platformun Türkiye ’deki ‘kamu hizmeti ’ yayıncılığının dijital dünyadaki varlığı ve konumu açısından ehemmiyetli olduğunu söyledi. İmal yapan evrensel işletmelerin dünyada ulaştığı pazar hissesinin tüm dünyadaki televizyon yayıncılarını çevrimiçi içerik üretmeye yönelttiğini belirten Yaylalı, değişen izleme alışkanlıklarının Türkiye ’deki yayıncılığı da dönüştürdüğünü ifade etti. Yaylalı, kamu yayıncılarının yeni dijital platformları da kamu göreviyle geçimli kullanılmalarının ehemmiyet kazandığına dikkat çekti, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ’nin, dijital platformu tabii ile küresel bir atak yaptığını söyledi.

Üsküdar Üniversitesi İrtibat Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Kısmı Dr. Öğretim Azası Hale Yaylalı, kamu yayıncılığı açısından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ’nin yeni dijital platformu tabii ’nin yayın yaşamına başlamasının ehemmiyetini değerlendirdi.

“tabii, kamu hizmeti yayıncılığının dijital dünyadaki varlığı açısından ehemmiyetli”

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ’nin yeni dijital platformu tabii ’nin beynelmilel bir yayın platformu olarak yayın yaşamına başlamasını değerlendiren Dr. Öğretim Azası Hale Yaylalı, “Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ’nin, Türkiye ’nin öykülerini ve sesini dünyaya duyurmak emeliyle ‘Bizi Birleştiren Öyküler ’ mottosuyla yapılandırdığı tabii, Türkiye ’deki ‘kamu hizmeti ’ yayıncılığının dijital dünyadaki varlığı ve konumu açısından ehemmiyetli.” dedi.

“Radyo ve televizyon yayıncılığının, cemiyetsel arzların kamusal görünürlüğe ulaşmasında bırakılmaz bir rolü olduğu kabul edilir.” diyen Yaylalı, bu yaklaşımın esasında da, demokratik süreçlerin işleyişi bakımından hayatsal bir konumda bulunan yayıncılığın, özgür piyasanın kâr emelli işleyişine tabi kılınamayacağı görüşünün yer aldığını söyledi.

“Metamorfozlar, kamu hizmeti yayıncılığında yine yapılanma münazaralarını getiriyor”

Kamu yayıncılığında, mülkiyet yapısının yayın içeriklerini doğrudan etkilediğini dile getiren Yaylalı, “Radyo televizyon kanallarının özel metalar olarak değil, kamu mülkleri olarak tertip edilmesi biçiminde belirlenebilen kamu hizmeti yayıncılığı yapan müesseseler, kamusal enformasyon, kültür, eğitim ve cümbüş kaynaklarını geliştirmekle mükellef milli kültür müesseseleridir. Ancak teknolojik, cemiyetsel ve ekonomik metamorfozlar, kamu hizmeti yayıncılarının varlıklarını sürdürebilmeleri için yenilenme ve yine yapılanma kavgalarını da birliktesi getirir.” diye konuştu.

“Kamu hizmeti yayıncılarının izler kitlesini takip etmesi bir ön şart” 

İnternetin, medya mesajlarının taşınabildiği bir alan haline gelmesinin, televizyon yayıncılığının imal ve dağıtım süreçlerini değişikleştirmenin yanında, izleme pratiklerini de etkilediğini ifade eden Yaylalı, “İçeriğin internet etrafında taşınabilmesi, dijital olarak saklanabilmesi ve izleyiciye anında iletilmesi gibi özellikleriyle, online yayıncılık ve çoklu civar içeriği yayıncılığı da başka bir noktaya taşındı. Kamu hizmeti yayıncılığının yeni rakamsal hizmetler alanındaki rolü de halen tartışılıyor. Kamu hizmeti yayıncıları tüm elektronik medya platformlarında var olma ve bu yeni platformları faal olarak kullanan izler kitleye hizmet götürme hak ve mükelleflikleri olduğunu korunuyorlar. Öte yandan dijital medya kullanımı büyük oranda kitle bağlantıdan fertsel arz üzerine kullanıma dönüştü. Bunun için kamu hizmeti yayıncılarının kendi izler kitlesini takip etmesi bir ön şart olarak ortaya çıkıyor. Bu sebeple kamu hizmeti yayıncılarının son çaba alanı da etkileşim ve daha fazla program tedariği olarak tanımlanıyor. Yaptıkları analog radyo-televizyon yayınları kadar yeni dijital platformların da kamu göreviyle geçimli kullanılmaları ehemmiyet kazanıyor.” ifadelerini kullandı.

“Değişen izleme alışkanlıkları Türkiye ’deki yayıncılığı da dönüştürüyor” 

Günümüzde kamu hizmeti yayıncılığı yapan yayın müesseselerinin en ehemmiyetli amaçlarından birinin daha fazla rakamda tematik kanal ve platform üzerinden daha besbelli özelliklere göre ayrışan izler kitle gruplarına erişmek olduğunu kaydolan Yaylalı, “Bu noktada Türkiye ’nin kamu yayıncılığı yapan müesseseyi olan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ’nin hem dijital yayın taktikleri, hem de yeni medya kullanımı, değişik alkış, lüzum ve arzlara sahip izler kitle gruplarına erişmesi açısından ehemmiyetli bir konumu ve görevi olduğu söylenebilir. Zira ekran, televizyonların yanı gizeme bilgisayarlar, tabletler, cep telefonları ile çeşitlendi. İnternete ulaşımın basitleşmesiyle de izler kitlenin arzları ve izleme alışkanlıkları değişti. Natürel olarak bu metamorfoz da dünyadaki yayıncılık kadar Türkiye ’deki yayıncılığı da dönüştürüyor. Bir platformun 2017 senesinde 37 bin 56 şahıs ile yaptığı bir araştırma, Türklerin yüzde 77 ’sinin sadece konutlarında değil, işe gidip kazançken, otobüste ya da uçakta yolculuk yaparken de mobil aygıtlardan film ve dizi izlediklerini ortaya koydu. İmal yapan evrensel işletmelerin dünyada ulaştığı pazar hisseyi de tüm dünyadaki televizyon yayıncılarını çevrimiçi içerik üretmeye yöneltiyor.” değerlendirmesini yaptı.

“Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, tabii ile küresel bir atak yaptı”

Yayıncılıkta giderek dijitalleşmenin ve ‘globalleşme-mahallîleşme ’ kombinasyonlarının çoğaldığı, günümüzün şartlarının, Türkiye ’nin kamu yayıncılığı yapan müesseseyi Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ’ye ehemmiyetli bir konum atfettiğini vurgulayan Yaylalı, laflarını şöyle bitirdi:

“Dijital ve yeni medya alanlarını uzun senelerdir ‘yeni bir yayın mecrası ’ olarak kurgulayan ve izleyicisiyle aktif ve interaktif bir irtibat için yeni medya taşıtlarını da kullanan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, dijital platformu tabii ile küresel bir atak yaptı. ‘Dijital alanda da daha adaletli bir dünya muhtemel ’ fikriyle hareket ettiği ifade edilen Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ’nin, kamu yayıncılığı açısından spektrum, çoğulculuk ve çok seslilik niyetlerine ve yöndeşmenin yol açtığı metamorfozla kendi alternatiflerini oluşturabilen kullanıcılarına erişmekte yeni görevleri ve ehemmiyetli bir konumu olduğu bu noktada sarihçe görülüyor.” 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı