Duayen Sanatçı Süleyman Saim Tekcan'ın “Döngüsel Seyir” Adlı Sergisi ilk kez Kaplankaya'da

PAYLAŞ
Duayen Sanatçı Süleyman Saim Tekcan'ın “Döngüsel Seyir” Adlı Sergisi ilk kez Kaplankaya'da
  • 0
  • 0
  • 5 dakika da oku
  • +
  • -

Türkiye ’nin önde gelen ressamları arasında yer alan dünyaca ünlü sanatçımız Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan ’ın “Döngüsel “Seyir” temalı Kaplankaya ’ya özel yeni ve mevcut fotoğraf ve heykel çalışmaları ilk defa Kaplankaya ’nın eşsiz bir Akdeniz yaşamı içinde konumlanan mekanı Club House ’da 27 Haziran ’da sergilenmeye başlıyor. 

İsmini, daha evvel bölgede yaşadığı öğrenilen Anadolu panterinden alan Kaplankaya, eşsiz hoşluğu ile Bodrum ’un ve Akdeniz çanağının en ehemmiyetli lokasyonlarından birini oluşturuyor. İki faz olarak yaşama geçen proje kapsamında Kaplankaya, 2023 sezonunda, İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi İMOGA ’nın kurucusu, sanat eğitimcisi, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Mükâfatı sahibi ressam Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan ’ın “Döngüsel Seyir” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. 

Ege Denizinin en etkileyici manzaralarından birine ev sahipliği yapan deniz seviyesinden 135 metre yükseklikte, özgün mimarisi ile dünyanın dört bir yanından methiyeler alan Kaplankaya Clubhouse, 27 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında ressam, oyuncu, heykeltıraş, baskı, grafik, gravür sanatçısı ve öğretim azası olarak Türkiye ’nin çok güzergahlı duayen sanatçılarının başında gelen Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan ’ın dünyasını sanatseverler ile buluşturuyor. 

Kaplankaya ’ya özel yeni ve mevcut fotoğraf ve heykellerinden oluşan sergide Tekcan “mutasyon” ve “döngüselllik” sorunlarını ele alıyor. Tekcan bir sanatçının arayışının hiçbir zaman bitmediğini vurgularken yaratmanın incelemek ve düşünmekle ilişkili bir döngüde birbirini besleyerek her zaman devam ettiğinin altını çiziyor. Süleyman Saim Tekcan sınırsız düşüncede sınırsız eser üretirken malzemeye dair olan akılda bilgisi ile medyumlarında deneysel bir yaklaşıma sahip olduğunu değişik malzemelerdeki çalışmalarıyla bu sergi de sunuyor. 

Sanatçı, dünyaca ünlü mükâfatlı mimarlar Carlos Ferrater ile Borja Ferrater tarafından planlanan Kaplankaya Club House da konumlanan sergisinde ziyaretçileri yaratım sürecine doğru bir seyire çıkarıyor. Fikrin soyuttan başlayıp somuta nasıl bir akışta olduğunu eserleriyle gözler önüne seren Tekcan bir desen çiziyor, o desenden gravür daha sonrasında fotoğraf yapıyor; en son heykele dönüşen fotoğraf daha sonra tekerrür başka desenlerde ve yaratımlarda can buluyor ve böylece sanatçı ebedi yapım döngüsü içinde esin bulmaya devam ediyor.

Süleyman Saim Tekcan, “Fotoğraf heykel her zaman düşünceyle yapılmıyor, düşünce resmi heykeli başlatıyor fakat rastlalar tamamlıyor. Siz o rastlaları şayet fotoğrafa mülk edebiliyorsanız, bir başka şahsın rastlalarından değişik bir rastlayla resminize işte o özden gelen katkıyı getiriyorsunuz, değişikleşiyorsunuz.” olarak bakış açısını ifade ediyor ve sanatseverleri 27 Haziran ’da Kaplankaya ’da kendi rastlalarını keşfetmeye davet ediyor. 

Takribî 5 milyon metrekarelik arazisi üzerinde, mükâfatlı mimarisi, üst düzey nitelik ve hizmet kavrayışı ile doğayla geçim içinde bir yaşam sürdürmek isteyenlerin seçimi olan Kaplankaya, sade lüks sürdürülebilir yaşam ve doğa arkadaşı yaklaşımını sanat ile bütünleştirip fark ve değer yaratacak projeler yaratmaya devam edecek.

Süleyman Saim Tekcan Hakkında

 Süleyman Saim Tekcan 1940 senesinde doğdu. 1961 ’de Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünde Fotoğraf bölümünü tamamladı. 1965 senesinde oyunculuk üzerine tecrübeleri oldu. Çiçekçi Kız, Sevmek Zamanı, Sevgim ve Şerefim ve Sevgili Hocam filmlerinde oynadı. İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsünde öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra Almanya da baskı fotoğraf üzerine araştırmalarına devam etti.

1975 ’te Mimar Sinan Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Fotoğraf kısmında lisansını bitiren sanatçı, aynı fakülteden Hekime‘ya eşdeğer Sanatta yeterlik alarak Mimar Sinan Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi ’ndeki kadrosunda yerini aldı. 1985 senesinde Profesör unvanı ile “Grafik Sanat Dalı” Başkanlığı görevine atandı. Hoş Sanatlar Yüksekokulunun Grafik kısmında serigrafi ve gravür atölyelerinin kuruluşu ile bu atölyede Türkiye ’nin önde gelen sanatçılarının yetişmesine imkân sağladı. 1994 senesinde Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Dekanı oldu. 

Fotoğraf dalında 2022 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat büyük mükâfatına layık görülen Tekcan, baskı ve gravür üzerine özgün imzasıyla yaratmaya ve çalışmalarını sergilemeye devam etmektedir.

 Kaplankaya Projesi  İstisnaları

En üst düzey villa hizmetlerinin sunulduğu Kaplankaya ’da dört mevsim süresince, 24 saat süresince concierge hizmetleri ve bir hayli ehemmiyetli program yer almaktadır. Kaplankaya serinkanlıları, seçkin bir toplulukla beraber dünyaca ünlü Six Senses Kaplankaya Resort imkânlarından da faydalanabilmektedir. Mükâfatlı mimarlar Carlos Ferrater ile Borja Ferrater tarafından planlanan Kaplankaya Clubhouse, Kaplankaya soğukkanlılarının bırakılmaz mekânlarından biri. Deniz seviyesinden 135 metre yükseklikte, özgün mimarisi ile dünyanın dört bir yanından methiyeler alan Kaplankaya Clubhouse, Ege Denizinin en etkileyici manzaralarına ev sahipliği yapıyor.

Zeytin ağaçlarıyla kaplı geniş kampüsünde uzun ve sağlıklı bir yaşamın keyfini sunan Kaplankaya, hava yolu erişiminin yanı gizeme, beynelmilel bir marinanın da yakında yer alacağı yeni projeleriyle her daim değerlenerek en neşeli yolculukların varış noktası oluyor. Doğa, sanat ve sporun iç içe olduğu eşsiz bir yaşam stili sunan Kaplankaya, sağlık, mutluluk ve huzur dolu etrafıyla hudutlu rakamdaki yeni misafirlerini bekliyor.

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı