Hülya Koçyiğit Tolgahan Sayışman'ı Misafir Etti

PAYLAŞ
Hülya Koçyiğit Tolgahan Sayışman'ı Misafir Etti
  • 0
  • 0
  • 6 dakika da oku
  • +
  • -

Hülya Koçyiğit, her Pazar Türkiye Radyo Televizyon Kurumu-2 ekranlarında yayınlanan “Film Gibi Yaşamlar” programında bu hafta, oyuncu Tolgahan Sayışman ’ı misafir etti

Daha Öncekinden, adını sonradan değiştirdiğine dair haberler çıktığını ve doğduğundan itibaren adının Tolgahan olduğunu söyleyen Tolgahan Sayışman, ‘ ’ Bir haber çıkmıştı bir yerde. İsmini sonradan aldı adı başka diye.  Ben haberi ciddiye almayınca, reddetmeyince bu haber kendini tekerrür ede ede böyle varsayan insanlar olmuş. Ben doğduğumdan itibaren adım Tolgahan Sayışman. Daha Öncekinden Tolga diye hitap ederlerdi. Tırnak içerisinde azıcık daha ünlenmeye veya tanımaya başlandığımda,  adım tamamen Tolgahan ’a döndü. Dışarıda da artık Tolgahan diye çağrılır oldum. ’ ’ dedi.

Aşk Geliyorum Demez filminden sonra ‘ ’2000 ’li senelerin yeni Tarık Akan ’ ’ı olarak anılan Tolgahan Sayışman bu benzetmeyle alakalı ise ‘ ’ Annem Tarık Akan ’a hayrandı. Hamile olduğu yarıyılda, filmlerini izlediğinde ‘keşke oğlum onun gibi olsa ’ diye dua etmiş içinden. Benzediysem ne mutlu bana. Ben hakikatinde o neslin hepsine hayranım. Yalnızca Tarık Akan tekelinde değil, Cüneyt Arkın ’ı da çok beğeniyorum, Kadir İnanır ’ı da. Hepsinin yeri bende ayrı. ’ ’ Dedi. Yeşilçam filmleriyle geliştiğini söyleyen Sayışman ‘ ’Yeşilçam ’ın tarif edilemeyecek bir sıcaklığı vardı. Bir Hayli naif bir tarafı vardı. Beni etkileyen oydu. Şu anki sinemadan çok ayrı bir yerde. Şimdi baktığınızda teknoloji çok daha ileride, sektör çok daha gelişmiş koşullarda, çok daha değişik bir yerde, tartışılmaz. Ama hiçbir zaman o sıcaklığı tutamıyoruz. Bu benim kendi fikrim benim kendi görüşüm, yeni nesil çok tesirli, çok daha iyi işler çekiliyor netlikle ama olmuyor, Yeşilçam başka bir şeydi. ’ ’ dedi.

Yeşilçam filmlerinden çok fazla şey biriktirdiğini söyleyen oyuncu ‘ ’Ama sektörde bir yer edindikten sonra, sektöre istikamet verenler sizin çok da değişik kalıbın dışına çıkmanıza izin etmiyorlar. O surattan da tam biriktirdiğim şahsiyetleri canlandırma gibi ya da onlardan esinlendiğim bir hayli şeyi uygulama gibi bir şeyim olmadı. Sinemada oranla bunu yapabiliyoruz da televizyonda muhtemel olmadı. ’ ’ dedi.

Modellikten oyunculuğa geçiş yapan Tolgahan Sayışman, mankenlikten oyunculuğa geçen biri olarak bu mevzuda tepkiler alıp almadığıyla alakalı suale ise ‘ ’Çok güçtü. Az iş vardı, çok nitelikli, çok iyi tiyatrocular vardı. Arada bir rol alabilmek, bir yere girebilmek meseleydi.   Giden insan da çok göz önünde oluyordu. Bu sefer de çok ağır tenkitler alıyorlardı natürel olarak. Biz bunu yaşayan nesiliz. Şimdiki nesil o anlamda çok talihli zira kapıdan girdiği gibi başrolle sınıyorlar artık insanları. Hani bir sınayalım deyip böyle bir fırsat verilebilen bir platforma dönüştü bu. Zira çok fazla yapım var, çok fazla iş var, yeterince şahıs yok, insan yok. O surattan da herkes bir biçimde uğur bulabiliyor. O zaman oyuncu olarak uğur bulmanız çok güçtü. Bunu ilk Kenan İmirzalıoğlu devirdi. Sonra Kıvanç  Tatlıtuğ devirdi, onlar gerçekten çok zaferli oldular. Sonrasında ben de dahil olmak üzere birkaç dost daha yavaş yavaş yer aldık. Senelerce süren bir süreç oldu bu hakikatinde. Zira insanlar kesintisizliği gördüler. Bana göre zafer karardadır. Siz bir projede yer alabilirsiniz. O proje surat reyting de alabilir. İki yıl konuşulursunuz, hadi üç yıl konuşulursunuz. Bir kesintisizliği olmazsa zaman tez geçiyor. On yıl dediğiniz hakikatinde çok uzun bir müddet değil. On yıl sonra kaybolan çok insan gördük. Reel zafer kalıcı olandır. On yıl yirmi yıl süresince hala sektörde var oluyorsanız, hala sinema yapabiliyorsanız, bir yerde aranan suratsanız, galibiyetlisiniz demektir. O takım azıcık onu muvaffak olduğu için o şey devrildi. İnsanlar artık o münakaşayı yapmaz oldular. Şimdi artık her iş grubu bu işi yapabilire döndü. ’ ’ dedi.

Şöhret yönetimi hakikatinde doğru var ama günümüzde çok değişik yerlerde artık. Hele şu son yarıyılda sosyal medyanın bu kadar insanın yaşamını satın aldığı yarıyılda, artık hakimiyet sizden çıkıyor. Çok değişik bir noktadayız. Bunu çok konuşuyoruz. Daha Öncekinden erişilmezlik vardı, şöhreti başka seviye taşıyordu. Şimdi o tamamen kalktı. Son birkaç yıldır özellikle istediğiniz noktadan sosyal medya sayesinde istediğiniz şahsa, bir biçimde en dolaysız yoldan erişilebilir hale geldiniz. Gidişat öyle olunca şöhret algısı da azıcık değişik istikamete kaydı hakikatinde. O surattan da günümüz şöhret yönetimi, daha öncekine göre azıcık daha değişti. Benim yarıyılımda yapılması gerekenler değişikti. Şimdikiler daha değişik gibi geliyor bana.

imalciliğe de başlayan Tolgahan Sayışman, üretimcilik kararının nedenlerini de paylaştı. Sayışman ‘ ’Kendime müddet ayırmak, kendi istediğim şeyleri yapmak, azıcık daha özgür olabilmek için. Üretimcilik firmamı televizyon için düşünmedim ben. Dijital dünyada ve sinemada kendim daha özgürce bir şeyler yapabileyim diye kurduğum bir firmaydı bu. Azıcık yanlış anlaşılmış. Sanki ben oyunculuğu vazgeçtim de üretimciliğe odaklanmışım tamamen gibi oldu. Hakikatinde değil.  Bir alev yaktığımı düşünüyorum. Arkamdan bir hayli şahıs gelecektir diye düşünüyorum. Senelerin verdiği deneyimle kendinizi sınamak, işin değişik bir tarafından sevinç almak. Zira yapım safhasında da üretim safhasında da çok deneyimi olan birisiyim sarihçesi.  Senelerin verdiği deneyimle birlikte sinemaya ya da dijital mecralara aktarmak istiyorum. Hakikatinde çıkış noktam buydu. Her şeyi vazgeçip bu ticaretin içerisine sarihçesi girmeyi düşünmedim. Oyunculuğu vazgeçmeyi istemiyorum. ’ ’ dedi.

 

Kaynak: adamnedio.com