İranlı kadın yönetmen Firouzeh Khosrovani ilk kez Türkiye'de

PAYLAŞ
İranlı kadın yönetmen Firouzeh Khosrovani ilk kez Türkiye'de
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

Kadın sinemacılara daha fazla alan açmayı amaçlayan Boşluğa Dikkat projesinin açıkhava film gösterimlerinde 19 Ağustos ’ta Bir Ailenin Röntgeni izlenebilecek. Film sonrasında İranlı rejisör Firouzeh Khosrovani ilk defa Türkiyeli sinema sevlerle buluşacak

İstanbul Çağdaş Sinema ’nın Türk Tuborg ’un katkılarıyla hazırladığı ve ustalık sınıfı, sohbetler, atölye çalışmaları gibi bir hayli faalliğe yer verecek yeni beynelmilel projesi Boşluğa Dikkat ’in ilk programı, 18-25 Ağustos tarihlerinde tertip edilecek beş filmlik açıkhava gösterimi. İran ’dan Şili ’ye kadın rejisörlerin şahsi ve cemiyetsel tarihlerin kesiştiği filmlerinden oluşan program, davetlilerin katılımıyla reelleşecek.   

Amsterdam Beynelmilel Dokümansal Film Şenliği ’nde ödül kazanan Bir Ailenin Röntgeni ’nin rejisörü Firouzeh Khosrovani, Türkiye ’deki izleyicilerle ilk defa bir araya gelecek ve İran ’daki kadın dayanışmasından haberler getirecek.

BİR AİLENİN RÖNTGENİ, 2020

Batı ’da okumuş seküler bir baba ve dindar bir annenin kızı olan Khosrovani, Amsterdam Beynelmilel Dokümansal Film Şenliği ’nde ödül kazanan bu filminde aile hikâyesini anlatır. Aynı çatı altında nasıl bir arada yaşadıklarını, ebeveynleri arasındaki mektuplar, aile arşivinden resimler ve videolar ile gözler önüne serer. Devrim evvelinden bugüne çağdaş İran tarihindeki temel çatışmalar üzerine düşündüren bu dokümansal, batı medyasının insanlık dışı gösterdiği politik bir gidişata dair son derece içten ve beşeri bir görüş sunuyor. 

Tarih: 19 Ağustos 2023, Cumartesi 

Film gösterimi: 21.00

Sohbet: 22.30

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı