Küçükçekmece'de Türkan Şoray'a Sevgi Su Baskını – ''Sultan'' Tezahüratları İle Karşılandı: Sevginin İsmi Türkan Şoray

PAYLAŞ
Küçükçekmece'de Türkan Şoray'a Sevgi Su Baskını – ''Sultan'' Tezahüratları İle Karşılandı: Sevginin İsmi Türkan Şoray
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Türk Sineması ’nın Sultanı Türkan Şoray, Küçükçekmece ’de beğenenleriyle toplandı. Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi ’nde ‘ ’Çekmecemde Kitap Var ’ ’ aktifliği ile ‘ ’Sinemam ve Ben ’ ’ kitabıyla Küçükçekmeceli kadınlarla buluşan Şoray, salonu kine kin dolduran kalabalığın ‘ ’Sultan ’ ’ ve ‘ ’Vicdanımıza güzel geldiniz ’ ’ tezahüratlarıyla karşılandı.

Gördüğü sevgi ve tezahüratlar karşısında duygusal anlar yaşayan Türkan Şoray ’ı sahnede, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi karşıladı. Başkanın çiçek ibrazı sonrası Başak Koç moderatörlüğünde reelleşen sohbete Şoray ‘ ’O sıcak sevginizle, beğenilerinizle beni duygulandırdınız. Sizleri çok beğeniyorum. Küçükçekmece ’nin sıcak kadınları ve sıcak insanları; ne kadar hoşsunuz. Keşke aranıza gelsem size sarılsam sizi öpsem. Sizin sevginizle beslenmek çok hoş. ’ ’ diyerek başladı.

Türkan Şoray denince usunuza ne geliyor sualine kadınlar ‘ ’Aşkların en hoşu ’ ’ ‘ ’Türk kadınının sembolü ’ ’ ‘ ’Emekçi kadınların sembolü ’ ’ ‘ ’Sinemanın sembolü ’ ’ ‘ ’Gözleri ömre bedel ’ ’   ‘ ’Kadın gibi kadın ’ ’ ‘ ’Canımız ciğerimiz, dünyanın en hoş kadını ’ ’ yanıtları verdiler.

Şoray ‘ ’Ben kendimi hep emekçi olarak gördüm. Senelerdir, dünyayı ve kendimi tanımaya başladığımdan itibaren, devamlı, hiç durmadan çalıştım. Bu dünyanın nasıl olduğu sorulduğu zaman ben hep ‘ ’Ben bir sinema emekçisiyim, sinemaya emek vermekten muhteşem şeref diyorum, dedim. Hayatım çalışmakla geçti. On beş yıldır setlerden uzağım. Setlerden uzak olmak beni hüzünlendiriyor ama ne mutlu sizlerle buluşunca hayata tutkum yenileniyor. Sizler bana hayat ışığı oluyorsunuz. Şimdi sorsalar yeniden Türkan Şoray olmak isterim, yeniden sinemayı seçerim. Keşke tekerrür o yaşlara dönsem keşke yeniden oyunculuk yapsam. ’ ’ dedi.

‘ ’Sevgi neydi? sualine Şoray ‘ ’Sevgi sizlersiniz. Bu sevgiyi kolay kazanmadım. Sevginin karşılığı emek oluyor. Beni neşelen diye, elli yıl süresince, hoşlana hoşlana emek verdim. ’ ’ deyince salondaki izleyiciler ‘ ’Sevginin ismi Türkan Şoray ’ ’ diyerek karşılık verdi.

‘ ’Sinemam ve Ben ’ ’ kitabını okuyan kadınlara, ‘ ’Kitapta nasıl bir kadın gördünüz. Hayatımı anlattığımda sizin gözünüzde nasıl bir kadın canlandı? ’ ’ sualini yönelten Türkan Şoray, seyircilerden ‘ ’Bu hayata bunca şeyi nasıl sığdırdınız, nasıl üstesinden geldiniz? diye düşündük ’ ’ yanıtını aldı.

Sanatçı gördüğü sevgi karşısında, çok kısmetli olduğunu söyleyerek ‘ ’Hayatım süresince, seyircim her zaman önceliğim oldu. Seyircim bana kızar mı, ne der, seyirci beni nasıl görür suallerinden başka bir şey düşünmedim. Seyirci film izlediğinde samimiyeti çok iyi kavrıyor ve seziyor. İçten mi, kalpten mi kavrıyor. Her şahsiyette gerçekten o rolü sunim konutuma gideyim diye oynamadım. O rolle beraber yaşadım. Kendimi kaptırıyordum. Seyirci bunu idrak ediyor. Özel hayattaki samimiyeti de idrak ediyor. Samimiyeti sezince başka cinsli kalbine koyuyor sizi. Kalbi sevgiye o kadar sarih, vicdanları o kadar büyük ki. Kalbine sizi alınca sizi bir daha vazgeçmiyor. Allah ’ın bir lütfu senelerdir seyircilerimin kalbinin bir köşesini durduğumu öğreniyorum. Senelerdir karşılıklı süren bir sevgi bağı var. Benim samimiyetim ve içtenliğimi sezdikleri için sanırım. Allah ’ın ender kısmetli insanlarından biriyim. Düşünebiliyor musunuz bir şahıs neşeye dahi ne kadar mutlu olursunuz… Ben de hepinizi çok beğeniyorum, sevgimiz karşılıklı. ’ ’ dedi.

Kamera önünde, gözünün karardığını söyleyen Şoray, ‘ ’Sinema öyle bir aşk ki… 40 derece ateşle ilaçlar alıp sete devam ettiğimi biliyorum. Attan düştüm, eksi derecelerde derelere girdim. Bu, iş aşkı. Kamera önüne geçince Allah beni korur diye düşünüyordum, gözüm kararıyordu. ’ ’ dedi.

Üç jenerasyondan 90 yaşındaki anneanne, anne ve 9 aylık bebeğin yer aldığı seyircilerle resim sürükleten Şoray için ‘ ’Her jenerasyonun sanatçısı ’ ’ tezahüratları yapıldı.

 

Kaynak: adamnedio.com