Palandöken Kültür Yolu Festivali'nde Sinan Akçıl Coşkusu

PAYLAŞ
Palandöken Kültür Yolu Festivali'nde Sinan Akçıl Coşkusu
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye ’nin beynelmilel marka kıymetine katkıda bulunmak üzere bu sene 11 şehirde tertip edilen Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri ’nin Erzurum ’daki durağı Palandöken Kültür Yolu Şenliği ’nde altıncı gün geride kaldı.  

 

ERZURUMDA SİNAN AKÇIL RÜZGARI ESTİ

Palandöken Kültür Yolu Şenliği kapsamında Erzurum Aktiflik ve Miting Alanı ’nda dün akşam ünlü sanatçı Sinan Akçıl sahnedeydi. On binlerce bireyin takip ettiği konserde Sinan Akçıl en beğenilen şarkılarını konsere katılanlarla birlikte söyledi.

 

‘AY, CARMELA ’ İZLEYİCİLERDEN BÜTÜN ANEKDOT ALDI

Van Devlet Tiyatrosu ’nun sahnelediği, İspanya iç savaşında Franco rejimi tarafından, istemedikleri bir oyunu sahnelemeleri için rehin alınan iki varyete oyuncusunun hikayesini anlatan ‘Ay, Carmela ’, 23-24 Ağustos tarihlerinde Erzurum Devlet Tiyatroları Tiyatro Salonunda izleyiciler ile buluştu. Erzurumlu sanatseverlerin tüm koltukları doldurduğu fiyatsız tiyatro şovu, insanlık tarihinin en karanlık yarıyıllarından olan Franco rejimi yarıyılından bir kesit sundu.

 

AHİLİK ANANEYİ MESLEKSEL NEZAKET DERSLERİYLE DEVAM EDİYOR 

Palandöken Kültür Yolu Şenliği kapsamında Erzurumlu Emrah Kütüphanesi ’nde Prof. Dr. H. Ömer Özden tarafından “Erzurum ’da Ahilik Ananeyi” mevzulu sohbet reelleştirildi. Sohbette Ahilik Esnaf Teşkilatı ’nın tarihsel sürecinden bahsedilirken, Erzurum ’un Ahilik ananeyi ile tanışması ve zaman içerisindeki gelişim ve mutasyonu değerlendirildi. Cumhuriyetle birlikte yerini Esnaf ve Sanatkar Birliğine vazgeçen Ahilik Teşkilatı, Erzurum ’da Ahi Evran ananeleri çırak, kalfa ve akılda başkalaşım merasimleriyle her yıl kutlanıyor. 

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Erzurum ’da tertip edilen Palandöken Kültür Yolu Şenliği 27 Ağustos Pazar günü sona erecek. 

 

Kaynak: BYZHA Beyaz Haber Ajansı