Savaş Dinçel'in 81. doğum günü sahnede kutlandı

PAYLAŞ
Savaş Dinçel'in 81. doğum günü sahnede kutlandı
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

16 sene evvel aramızdan dağılan ustamız Savaş Dinçel ’in doğum günü, kendisinin yazdığı, oğlu Barış Dinçel ’in idarediği Uçurtmanın Kuyruğu oyununun Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi ’nde 1 Nisan akşam gösterimi sonrasında, sahnede kutlandı. Oğlu ve torunu Ali Yağmur sahnede Savaş Dinçel ’in pastasının mumunu üflerken, Dinçel Ailesi ’ni salonda seyirciler arasında sanatçı arkadaşları yalnız vazgeçmedi.

İBB Şehir Tiyatroları, İstanbul Bayağılarla Buluşuyor sezonunda duyurduğu oyunlarını seyircisiyle buluşturmaya devam ediyor. Uçurtmanın Kuyruğu da bu oyunlar arasında özel bir yere sahip. Zira ustamız Savaş Dinçel ’in yazdığı bu oyunu, oğlu, dekor tasarımcısı Barış Dinçel idarıyor. Barış Dinçel ’in üçüncü rejisörlüğü olan oyunda, Ali Yoğurtçuoğlu ve Gün Koper rollerinde seyircinin alkışını kazandı.

Oyunun 1 Nisan gösteriminde, Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi ’nde, Savaş Dinçel ’in doğum günü hatırasına, reyin sonrasında sahnede bir pasta kesildi. Uçurtmanın Kuyruğu oyunu, sahnede Barış Dinçel ve oğlu Ali Yağmur Dinçel, Uçurtmanın ipi Savaş Dinçel ’de, üç kuşak Dinçel ’i de sahnede buluşturdu. Bu özel geceye, Dinçel ailesinin yanı gizeme, yakın arkadaşı Müjdat Dolaşan ve Ali Poyrazoğlu, Macit Koper, Naşit Özcan, Tarık Şerbetçioğlu, İlker Ayrık ve sanat, tiyatro camiasından arkadaşları katıldı.

Müjdat Dolaşan: “Tehlike Nedir”
Uçurtmanın Kuyruğu diye bir reyin yazıyorum, dedi. Azıcık tehlikeli, dedi. Nedir, dedim. Kapı çalıyor, dedi. Adam açıyor, kendi gelmiş. Hemen yaz, dedim. Ama tehlikeli, dedi. Sana bir şey anlatayım, dedim. Üniversitede tamamlama imtihanı yapıyor öğretmen ve tek bir sual soruyor, “Tehlike nedir?” Talebenin biri 100 üzerinden 100 alıyor. Boş kâğıt vermiş ve üzerine “budur” yazmış.

Ali Poyrazoğlu: “Beni Derinden Etkileyen Bir Gece Oldu”
Beni derinden etkileyen bir gece oldu. Çok daha önceki bir arkadaşımın, konservatuvar dostum Savaş Dinçel ’in yazdığı oyunu, oğlu Barış Dinçel sahneye koyuyor. Sahne tasarımını yapıyor. Bir aile gibiydik. Onun için 81. Yaş gününde Savaş Dinçel bundan daha iyi hatıralamazdı. Çok mutlu bölüyorum buradan. Bir Hayli şeyi yine andırmış olduk. Çok teşekkür ediyorum Şehir Tiyatrosu ailesine, böyle bir prodüksiyonu reelleştirdikleri için. Umarım uzun ömürlü olur, çok seyirci izleme bahtına sahip olur.

İlker AYRIK: “İyi ki Savaş Dinçel ’in Talebesiyim”
2007 senesinde bu oyunu Savaş öğretmenle çalışma ihtimali bulmuştum. Aykut Taşkın ile 16 sene oynadığımız bu oyunu tekerrür izliyor olmak benim için coşku verici. Çok da mutluluk vericiydi aynı zamanda. İki muhteşem oyuncunun sahnede çok harikulade bir iş çıkardıklarına şahitlik etmiş olduk. Barış Dinçel de rejisör olarak harika bir iş çıkarmış. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Bu muhteşem reyin İstanbul ’da seyircisini bekliyor. İyi ki Savaş Dinçel ’in talebesiyim. İyi ki Uçurtmanın Kuyruğu her daim uçuyor.

Kaynak: adamnedio.com