Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan ’dan Babacan ’a sert tepki! “Bu ülkeyi yönetmeye talibim diyen…”

PAYLAŞ
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan ’dan Babacan ’a sert tepki! “Bu ülkeyi yönetmeye talibim diyen…”
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ’ın eğitimde anadilin kullanılmasının anayasal teminata kavuşturulmasıyla alakalı laflarına tepki göstererek, “Ben bu ülkeyi idaremeye talibim ’ diyen bir politik partinin genel başkanının Tüzüğün 42. maddesini ihlal eden bu söylemini ayıplıyorum” dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, yaptığı yazılı açıklamayla DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ’ın, “Türkçe ’ye ek olarak, eğitim ve öğretimde anadilinin kullanılması hakkı anayasal teminata kavuşturulmalı” istikametindeki laflarına tepki gösterdi.

Babacan ’ın söylemlerinin Tüzük ’nın 42. Maddesini ihlal ettiğini ve bu ifadeleri ayıpladığını dile getiren Geylan, şunları kaydoldu:
“Bu söylemler Anayasal bir kabahattir! Tüzük ’nın 42. Maddesinde ‘Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim müesseselerinde Türk yurttaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez ’ kararı yer alıyor. Herkesin bildiği gibi ana dilde eğitim safsatasını bu ülkede dile getiren, kalpleri, gönülleri fikirleri başka hülyalar peşinde koşan illegal mihraklar senelerdir var. Onlara yorum yapmaya bile gerek dinlemiyorum. Ama ‘Ben bu ülkeyi idaremeye talibim ’ diyen bir siyasal partinin genel başkanının Tüzük ’nın 42. Maddesinin ihlal eden bu söylemini ayıplıyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye ’de Türkçeden başka bir dille eğitim almaya zorlamanın yanlış olduğunu belirten Geylan, “Yurttaşlarımızı Türkçeden başka dilde eğitim almaya zorlamak; onları eğitimde, bürokraside, yüksekokulda, sosyal hayatın ve büyümenin her alanından yoksun vazgeçmek demektir” diye konuştu.

Geylan, şu değerlendirmede bulundu:
“Tüzük ’nın 66. Maddesi, ‘Türk devletine yurttaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk ’cins ’ der. Bu politik partinin genel başkanı bundan mı rahatsız? İktidara gelme iddiasında olan bir politik parti genel başkanı Tüzüğün 66. Maddesini değiştireceklerini ifade ediyor. Tüzüğümüzün 66. maddesi devletimizin kurucusu Atatürk ’şan prensipsel duruşunu yansıtmaktadır. Atatürk ’şan, ‘Ne mutlu Türküm diyene ’ lafı ehemmiyetlidir. Atatürk, ‘Ne mutlu Türk olana ’ demiyor, ‘Ne mutlu Türküm diyene ’ diyor! Başka Bir Deyişle Atatürk, ‘Türkiye Cumhuriyeti ’ni kuran Türkiye ulusuna Türk Ulusu denir ’ diyor. Dolayısıyla Tüzüğümüzün 66. Maddesi ’nde büyük Atatürk ’şan ‘Ne mutlu Türküm diyene ’ özdeyişinin ruhu vardır. Bundan rahatsız olmak demek, Türkiye Cumhuriyeti ’nin kurucu felsefesinden, Atatürk ’deri, Anadolu ’daki ebedi Türk varlığından rahatsız olmak demektir.”